کدام یک از وزرای پیشین می‌خواهند نماینده مجلس شوند؟

وکیل ملت: مهلت ثبت نام داوطلبان دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره نمایندگی خبرگان پایان یافته است. در روزهایی که ستاد انتخابات وزارت کشور و 207 حوزه‌ فرمانداری بر اساس قانون پذیرای داوطلبین واجد شرایط بودند، افکار عمومی و رسانه‌ها شاهد حضور شخصیت‌ها و چهره‌های شناخته شده‌ای از هر دو جناح اصلی کشور بودند حضوری که خود به خود یخ فضای انتخاباتی را آب می‌کرد.

تاریخ انتشار: 9دي1394|10:50

کدام یک از وزرای پیشین می‌خواهند نماینده مجلس شوند؟
| کد خبر: 76305

به گزارش وکیل ملت در میان این چهره‌های سیاسی کسانی حضور داشتند که روزی در کابینه ‌دومین مقام‌های سیاسی کشور به عنوان وزیر فعالیت می‌کردند، وزرای دولت‌های گذشته؛ اصلاح‌طلب و اصولگرا و سازندگی و ... پا به عرصه ‌ثبت‌نام نمایندگی مجلس گذاشتند تا این بار خود را در معرض رای مستقیم مردم قرار دهند و به جای پاسخگو بودن، خود ناظر بر عملکرد دولت و وزرایش باشند.

 

به گزارش آفتاب، در مرور نام مهمترین وزرا و معاونین روسای سابقی که برای کاندیداتوری مجلس دهم ثبت نام کرده‌اند به اسامی زیر می‌رسیم:

 

محمد رضا عارف

محمدرضا عارف،‌ معاون اول رئیس دولت اصلاحات از سال 1380تا 1384 بوده است . او اولین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی است؛ سازمانی که در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد بسته شد و به عقیده برخی کارشناسان مشکلات زیادی برای کشور به بار آورد. همچنین او وزیر پست و تلگراف و تلفن نیز بود. دوران سیاسی نوین عارف را می‌توان از پس از انصراف او از کاندیداتوری ریاست جمهوری یازدهم دانست. به عقیده‌ چهره‌های سیاسی اصلاح طلب این انصراف باعث پیوستن بدنه‌ اصلاحات به حسن روحانی شد که در نهایت نیز به پیروزی روحانی در آن انتخابات انجامید. عارف پس از انتخابات سال 92 بنیاد امید ایرانیان را تاسیس کرد و رئیس این بنیاد است. ثبت نام او در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است برای اصلاح طلبان نوید انتخابات پر شوری را دهد.

 

علی صوفی

 

علی صوفی ، یکی از چهره های سیاسی است که هم در دولت اول اصلاحات سابقه فعالیت داشت و هم در دولت دوم. او در دولت اول استاندار گیلان بود و در دولت دوم به عنوان وزیر تعاون معرفی شد. همچنین وی استانداری بوشهر ،کهگیلویه و بویر احمد را نیز در کارنامه خود دارد. او هم اکنون عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و شورای عالی انتخاباتی اصلاح‌طلبان است.

 

محسن مهرعلیزاده

 

محسن مهرعلیزاده، نیز در دولت اول اصلاحات استاندار خراسان بود اما در دولت دوم به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی معرفی شد. او به تازگی با اعتراض به حملات غیرقانونی که علیه تجمعات قانونی می‌شود، گفته است : "همه گروه‌ها به ویژه رقبای اصلاح‌طلبان باید ظرفیت خود را قدری بالا ببرند. ما ۳۷ سال است که در جمهوری اسلامی نفس می‌کشیم؛ بنابراین هم از بُعد اسلامیت و رعایت عدل و انصاف و هم از بعد جمهوریت نظام معتقدیم که حقوق هر فعالی چه سیاسی و اجتماعی و چه اقتصادی باید توسط آحاد مردم رعایت شود. این‌که در آستانه انتخابات عده‌ای با تجمع غیرقانونی مانع از انجام یک سخنرانی شوند که همه مجوزهای قانونی را داشته و به سخنران آن برنامه تعرض کنند، زیبنده مردم ایران نیست به‌ویژه ما در سالی که قرار است انتخاباتی باشکوه را با مشارکت مردم برگزار کنیم و همه دنیا به ما چشم دوخته است."

 

حسین مظفر

حسین مظفر، وزیر آموزش و پروش دولت اول اصلاحات بود. او همچنین نماینده مجلس هفتم و نهم نیز بوده است. او از جمله‌ وزرایی بوده است که در دولت اصلاحات فعالیت داشته اما با اصولگرایان نیز همکاری ویژه ای داشته است. محمود احمدی‌نژاد وی را به عنوان نماینده رئیس‌جمهور در نظارت بر سازمان صدا و سیما انتخاب کرد و در ائتلاف موسوم به 2+1 قالیباف،ولایتی و حداد عادل به عنوان سخنگو معرفی شد.

 

قربانعلی دری نجف‌آبادی

 

قربانعلی دری نجف‌آبادی وزیر اطلاعات دولت اول اصلاحات بود که در هفته گذشته به عنوان کاندیدای پنجمین دوره‌ مجلس خبرگان ثبت نام کرد. نجف‌آبادی یکی از پر حاشیه‌ترین وزرای دولت اصلاحات بود که پس از افشای قتل‌های زنجیره ای استعفای خود را اعلام کرد. وی علاوه بر تجربه نمایندگی در دو مجلس دوم و پنجم ، سابقه دادستانی کل کشور را نیز داشته است.

 

مصطفی معین

 

مصطفی معین یکی از محبوب‌ترین وزرای دولت اصلاحات است که 10 سال از دولت هاشمی تا اصلاحات عهده‌دار مسئولیت وزارت علوم بوده است. البته بحث دانشجویان ستاره‌دار که در دوران وزارت او مطرح شد حاشیه‌های منفی برای او ایجاد کرد. معین همچنین در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 نیز کاندیدا شد اما عدم اتحاد اصلاح‌طلب‌ها در آن سال باعث شد که دولت به اصولگرایان برسد. ثبت نام معین در آخرین لحظات مهلت ثبت نام داوطلبین انتخابات مجلس دهم، اشتیاقی میان اصلاح‌طلبان و دانشجویان ایجاد کرد.

 

مسعود پزشکیان

 

مسعود پزشکیان از جمله چهره‌های سیاسی است که علاوه بر حضور در دو دوره مجلس هشتم و نهم، در دولت دوم اصلاحات تجربه وزارت بهداشت را داشته است. او بار دیگر برای انتخابات دهمین دوره‌ مجلس از تبریز کاندیدا شده است.

 

حمید رضا حاجی‌بابایی

 

حمیدرضا حاجی بابایی،این روزها به عنوان سخنگوی جبهه یکتا فعالیت می‌کند و ثبت نام خود را برای انتخابات مجلس دهم انجام داده است. او علاوه بر حضور در چهار دوره‌ مجلس از مجلس پنجم تا هشتم به عنوان وزیر آموزش و پرورش مجلس دهم نیز فعالیت کرده است که در دو حادثه‌ سقوط اتوبوس راهیان نور و آتش سوزی در مدرسه شین‌آباد مورد حمله رسانه‌ها و افکار عمومی قرار گرفت که در هر دو مورد نیز تقصیر را خارج از دوش وزارت خانه دانست. همچنین گفتنی است که حاجی بابایی یکی از اعضای استعفا داده‌ حزب اعتدال و توسعه نیز بوده است.

 

صادق خلیلیان

 

صادق خلیلیان،وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم بود. از جمله مسئولیت‌های او در نظام جمهوی اسلامی ایران می‌توان به معاونتش در دانشگاه تربیت مدرس و عضویتش در شورای عالی بیمه و بانک در سال های 84 تا 86 اشاره کرد.البته او سمت‌های دیگری هم داشته و حالا پس از این تجارب کاری به دنبال نمایندگی کردن مردم در مجلس است.

 

مرضیه وحید دستجردی

 

مرضیه وحید دستجردی اولین وزیر زن دولت احمدی‌نژاد که وزارتش با مخالفت تعدادی از علما رو به رو بود نیز از دیگر چهره‌هایی است که برای مجلس آتی ثبت نام کرده است.

 

محمد ناظمی اردکانی

 

محمد ناظمی اردکانی پیش از عباسی وزیر تعاون دولت احمدی نژاد بود. او که استاندار قم نیز بود جزو احمدی‌نژادی‌هایی است که در انتخابت مجلس دهم ثبت نام کرده است.

 

سید محمد حسینی

 

سید محمد حسینی در دولت اول احمدی‌نژاد قائم مقام وزیر علوم بود و در دولت دهم به سمت وزارت ارشاد ارتقا یافت. در دوران وزارتش به دلیل رکود فضای فرهنگی و اجتماعی غالبا مورد انتقاد بدنه‌ فرهنگیان قرار می‌گرفت. توقیف روزنامه‌های اصلاح‌طلب، بسته شدن خانه‌ سینما و موسیقی و ... در دوران وزارت او صورت گرفت. حالا این عضو جبهه یکتا وارد عرصه ثبت نام برای مجلس دهم شده است.

 

علی نیکزاد

 

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی و با حفظ سمت سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت احمدی نژاد بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 شنیده می‌شد که او به عنوان نامزد مورد حمایت احمدی‌نژاد در انتخابات حضور پیدا می‌کند اما این اتفاق نیفتاد. حالا شاید بتوان از او به عنوان نامزد مورد حمایت رئیس دولت قبل در انتخابات مجلس نام برد.

 

فروزنده دهکردی

 

لطف الله فروزنده دهکردی نیز از دیگر یاران احمدی‌نژاد است که در این انتخابات ثبت نام کرده است. او معاون پارلمانی دولت دهم بود.

 

محمد عباسی

 

محمد عباسی وزیر «تعاون» و «ورزش و جوانان» نیز از دیگر وزرای دولت قبل است که برای انتخابات مجلس آتی ثبت نام کرده است.او علاوه بر نمایندگی مردم گرگان و آق‌قلا، معاون اداره کل آموزش و پرورش و عضو هیئت منصفه مطبوعات نیز بود.

 

محمد سلیمانی

 

محمد سلیمانی وزیر اطلاعات و فنآوری اطلاعات دولت نهم بود که این روزها برای مجلس آینده شورای اسلامی ثبت نام کرده است. او عضو جبهه پایداری است و انتظار دارد ادامه دهنده راه این دیدگاه در مجلس باشد.

 

یحیی آل اسحاق

 

یحیی آل اسحاق عضو حزب موتلفه اسلامی ، وزیر بازرگانی دولت دوم هاشمی رفسنجانی نیز که رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی بود، برای انتخابات مجلس دهم ثبت نام کرده است.

 

مصطفی پور محمدی

 

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت یازدهم است او در دولت اول احمدی‌نژاد وزیر کشور بود و در دوران ثبت نام ها به عنوان نماینده مجلس خبرگان نام نویسی کرده است.

 

سید محمود علوی

 

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی از دیگر شخصیت‌هایی است که مسئولیت وزارت اطلاعات را بر عهده دارد و در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرده است. او در حال حاضر نماینده استان تهران در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری است و پیش از این نماینده دوره‌های اول، دوم، چهارم و پنجم شهرستان لامرد در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸ بوده است.

 

محمد رضا غرضی

 

محمد غرضی نیز چند روز قبل از شروع ثبت نام‌ها اعلام کرده بود که در هر دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان نام نویسی خواهد کرد. او وزیر نفت و وزیر پست تلگرام و تلفن بود و یکی از بزرگ ترین افتخارات خود را ورود تلفن همراه به کشور می داند. وی همچنین در نشست خبری پس از ثبت نام اعلام کرد که بر اساس وظیفه شرعی خود وارد کارزار انتخاباتی شده است.

دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top