به گزارش وکیل ملت رییس جمهوری روسیه این دستور را به پیشنهاد دولت این کشور برای خروج از موافقت نامه همکاری با ترکیه در ارائه کمک های حقوقی در عرصه های کیفری، تجاری و مدنی صادر کرده است.
مطابق این دستور رییس جمهوری روسیه، دولت موظف شده است طرف ترکی را از خروج مسکو از موافقت نامه همکاری های حقوقی مطلع کند.
این موافقت نامه دولتی در سال 1997 امضا شده بود.
رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه همچنین با انتشار فرمان ویژه ای دستور تشدید تحریم ها در مورد ترکیه را در ارتباط با موضع این کشور در مسأله سرنگونی هواپیمای روسی توسط جنگنده ترکیه و اقدامات غیردوستانه این کشور صادر کرد.
بر اساس این دستور، علاوه بر شرکت های ترکیه که مطابق دستور قبلی رییس جمهوری روسیه مشمول تحریم های این کشور شده بودند، شرکت ها، سازمان ها و مراکز اقتصادی که تحت کنترل اتباع ترکیه قرار دارند و در روسیه فعالت می کنند نیز با تعیین نوع فعالیت ها از طرف دولت روسیه شامل تحریم ها می شوند.
پوتین در دستور خود همچنین دولت روسیه را موظف کرد قراردادهای منعقده با سازمان ها و شرکت های ترکیه و نیز شرکت های تحت کنترل اتباع این کشور برای صادرات کالاها و ارائه خدمات را برای اعمال تحریم ها مشخص کند.
بمب افکن روسی سوخو-24 روز 24 ماه نوامبر گذشته توسط جنگنده ترکیه ای در حریم هوایی سوریه سرنگون شد. مسکو از آنکارا خواستار عذرخواهی رسمی بخاطر سرنگونی هواپیمای خود شد که این درخواست رد و به دنبال آن روسیه چند بسته تحریمی در مورد ترکیه اعمال کرد.
این حادثه موجب تیرگی بی سابقه روابط روسیه و ترکیه شد و مسکو برای بهبود روابط با آنکارا، شروطی را مطرح کرد که از آن جمله عذرخواهی ترکیه بود.
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه روز 28 ماه نوامبر با امضای قانون سختگیرانه تحریم علیه ترکیه، بخش زیادی از روابط اقتصادی دو کشور به ویژه واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی را کاهش داده یا قطع کرده است.
روسیه و ترکیه از تجارت سالانه 30 میلیارد دلاری و افق افزایش آن به 100 میلیارد دلار تا سال 2025 برخوردار بودند که به دنبال سرنگونی هواپیمای روسی این دو کشور، رو در روی هم قرار گرفتند و گفته می شود تحریم ها می تواند این روابط تجاری را به کمتر از 10 میلیارد دلار کاهش دهد.
روسیه در نخستین اقدام تحریمی علیه ترکیه، دو نشست نهایی شده وزیران خارجه و سران دو کشور با موضوع توسعه راهبردی آنکارا و مسکو را لغو کرد و پس از آن نیز اجرای تحریم های گسترده محصولات کشاورزی و باغی را در دستور کار قرار داد و حتی محموله های تخلیه شده در گمرکات اجازه خروج نیافت و کشتی های وارد شده بر اساس قراردادهای قبلی نیز نتوانستند در اسکله تخلیه، لنگر بیندازند.
خانم «والنتینا ماتویینکو» رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) بتازگی در این خصوص اعلام کرد: آنکارا باید برای برقراری مجدد همکاری ها با مسکو بخاطر سرنگونی بمب افکن روسی عذرخواهی کند.
وی گفت: ترکیه به منظور اعتمادسازی باید بخاطر سرنگونی بمب افکن سوخو-24 روسی در سوریه از روسیه معذرت خواهی کند.
رئیس شورای فدراسیون روسیه افزود: در وضع متشنج کنونی در روابط روسیه و ترکیه، ما مقصر نیستیم. ترکیه اقدام خصمانه علیه روسیه مرتکب شد؛ این یک جنایت بود و به همین دلیل رئیس جمهوری روسیه مواضع روسیه در این حادثه را صریحاً اعلام کرد.
وی در مورد سانحه سرنگونی بمب افکن روسی گفت: روسیه توقع واکنش و پاسخ مناسب به این رویداد از طرف ترکیه را داشت؛ تماس ها میان دو کشور از کانال های مختلف از جمله وزارت خارجه جریان دارد؛ بر این باورم که روسیه و ترکیه علاقه مند به تیرگی روابط دو کشور نیستند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top