گزارش وکیل ملت از جریان انشقاق در اصولگرایی

مطهری :لاریجانی باید زودتر از این راه خود را از اصوگرایان جدا می‌کرد/لاریجانی به اعتدالگرایی نزدیک می شود

وکیل ملت: بنظر می رسد علی لاريجاني رییس فعلی مجلس این بار قصد دارد با همراهي اعتدالگرايان و با جدايي از اصولگرايان، بار ديگر بر صندلي رياست مجلس تكيه زند.

تاریخ انتشار: 11دي1394|21:16

مطهری :لاریجانی باید زودتر از این راه خود را از اصوگرایان جدا می‌کرد/لاریجانی به اعتدالگرایی نزدیک می شود
| کد خبر: 77275

به گزارش وکیل ملت علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس در گفت و گو با نامه نیوز در خصوص کناره‌گیری رئیس مجلس از ائتلاف اصولگرایان گفت: بنده معتقدم آقای لاریجانی و افراد همفکر ایشان در جریان اصولگرایی، باید زوردتر از این، راه خودشان را از بخش دیگر اصولگرا جدا می‌کردند، چرا که ائتلاف باید براساس مبانی فکری واحد باشد در حالی که مبانی فکری این دو گروه با هم تفاوت دارد

وی افزود:نمی‌توان مثلا لاریجانی و جلالی را در کنار افرادی مانند رسایی، کوچک‌زاده و حسینیان و ترقی قرار داد. وی با بیان اینکه اصرار بر فهرست واحد اصولگرایان کار درستی نیست، افزود: راه درست همین است که لاریجانی و افراد همفکر ایشان به عنوان یک بخش اصولگرایان فهرست جداگانه‌ای ارائه کنند و بخش دیگر اصولگرایان هم فهرست خود را ارائه دهند و مردم در انتخاب کاندیداها آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

به گزارش وکیل ملت با توجه به مواضع آقاي علي لاريجاني در ماه‌هاي اخير پيش‌بيني مي‌شد كه شايد توافق نانوشته‌اي بين ايشان و جريان اعتدالگراي نزديك به دولت درباره انتخابات مجلس آينده وجود داشته باشد. چه اينكه بيراه نيست اگر گفته شود آقاي لاريجاني با توجه به فضاي سياسي كشور و معطوف به انتخابات آينده است كه در حال فاصله گرفتن از جريان اصولگرايي است كه افكار عمومي در حال حاضر اقبال بسيار كمي به آن دارد. در واقع با توجه به بالا بودن احتمال پيروزي حاميان دولت در انتخابات پيش رو، لاريجاني قصد دارد با همراهي اعتدالگرايان و با جدايي از اصولگرايان، بار ديگر بر صندلي رياست مجلس تكيه زند. قابل كتمان نيست كه لاريجاني براي نيل به اين هدف نياز بسياري به حمايت و راي طرفداران دولت و عقلاي اصولگرا دارد و آنان را به منتسبان به جريان اصلاح‌طلب ترجيح خواهد داد. از طرفي طبيعي است كه با توجه به فضاي سياسي كشور آقاي لاريجاني مايل به پرداختن هزينه جدايي از جريان اصولگرايي هم نيست. لاريجاني نمي‌خواهد مسبب شكاف در جريان اصولگرا شناخته شود. به نظر مي‌رسد كه به همين خاطر است در روز ثبت‌نام اعلام كرد به صورت مستقل در انتخابات شركت مي‌كند و قصد ندارد در نهان زعامت جريان موسوم به رهروان ولايت را به عهده بگيرد. نكته ديگر كه بسيار محتمل مي‌نمايد اینکه هم اصلاح‌طلبان و هم اعتدالگرايان با توجه با احترامي كه براي لاريجاني قائل هستند، رقيبي در مقابل وی و در حوزه انتخابيه قم معرفي نكنند. از سوي ديگر تشكل رهروان ولايت كه منتسب به آقاي لاريجاني است هم قطعا سعي دارد با فاصله گرفتن از اصولگرايان و با همراهي برخي ميانه‌روها و با ارائه ليست انتخاباتي جداگانه‌اي كرسي‌هاي بيشتري در مجلس آتی به خود اختصاص دهد. بنابراین به نظر مي‌رسد موضع آقاي لاريجاني كه از قبل هم نشانه‌هايي دال بر آن وجود داشت، موضعي معطوف به فايده‌سنجي سياسي و در جهت ائتلاف با اعتدالگرايان باشد.

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top