گفت و گوی اختصاصی وکیل ملت با سیده فاطمه مقیمی ، زن موفق و کار آفرین

تفکیک جنسیتی تعیین کننده نوع شغل نیست

زهره محمدحسین پور

وکیل ملت: سیده فاطمه مقیمی مرد نیست زن است اما با همان افکار روشنفکرانه و دست‌های زنانه‌اش کارهایی کرده است که شاید هیچ زن و مرد دیگری را یارای آن نیست. او یک زن عادی نیست بلکه یک کارآفرین است; وقتی در سودان ، در میان بیش از 900 شرکت‌کننده از 60 کشور اسلامی جایزه زن کارآفرین را ربود ، آوازه‌اش از مرزها هم گذشت. در آن سال (2012) بخش مهمی از جهان برای موفقیت یک زن ایرانی جشن گرفتند. دریغ و صد دریغ که به او در کشور خود آن‌چنان‌که بایدوشاید برای مقامی که به دست آورده بود روی خوش‌نشان ندادند.

تاریخ انتشار: 12دي1394|18:33

تفکیک جنسیتی تعیین کننده نوع شغل نیست
| کد خبر: 77795

 سیده فاطمه مقیمی مرا یاد ایندرا گاندی می‌اندازد وقتی ایندرا در میان جمعیت سخنرانی می‌کرد یک مرد که از مخالفانش بود از میان جمعیت برمی‌خیزد و فریاد می‌کشد خانم گاندی آیا آرزو نداشتی تا خدا تو را بجای یک زن، مرد می‌آفرید؟ ایندرا گاندی اما با لبخند پاسخ می‌دهد من زنم ! نه دوست ندارم و نداشتم مرد آفریده می‌شدم. تو چی؟! تو دوست نداری یک مرد واقعی باشی! و به یک زن احترام بگذاری!

سیده فاطمه مقیمی هم بسان ایندرا گاندی سیاست مقاومت منفی پیش گرفت او با مخالفان کارکردن زن به‌ویژه در بخش حمل‌ونقل به مبارزه مسالمت‌آمیز و آرام دست زد و در برابر مقاومت آن‌ها با سیاست صبر و حوصله فقط کارکرد. او هم در خانه و هم در بیرون از خانه با جدیت کارکرد و البته مزد کارهایش را هم گرفت. حالا او یک همسر در خانه، مادر دو بچه ، یک زن کارآفرین موفق در جامعه و یک انسان توانمند و موفق در بخش مهمی از جهان قابل‌احترام است.

 با او امروز در دفتر کاراش به گفت‌وگو نشسته‌ام که ازنظر می‌گذرد:

 

شما کارو دقیقا از چه سالی شروع کردید؟

من کارم را از سال 1358 در صنعت حمل و نقل کشور شروع کردم. سپس تصمیم گرفتم به سمتی بروم که این کار را بصورت شخصی ادامه بدهم . در واقع تاسیس یک شرکت کشتیرانی حمل و نقل  در سال 1361آغاز کار رسمی من بود تا اینکه در سال 1363 توانستم کار حمل و نقل در گستره بین المللی بعنوان یک زن  مدیریت و راه اندازی کنم .من این کار را با همه مشکلاتی که داشتم انجام دادم.

یک زن وارد بازی مردانه می شود، چطور این اتفاق می افتد؟

بازی زنانه و مردانه نیست. بازی ها بستگی به شرایط هر فردی و قابلیت های آن فرد دارد. هیچ کسی نگفته که تفکیک جنسیتی تعیین کننده نوع شغل شخص است. خیاطی و آرایشگری برای زنان است ولی خیلی موقع ها می بینیم بهترین خیاط ها و آرایشگرها مردان هستند.بنابراین تفکیک جنسیت هیچ معنایی ندارد.

نظر همسرتون در این رابطه چی بوده؟

همسرم همیشه من را حمایت کرده اند و تا الان هم همینطور بوده است.

چند فرزند دارید؟

من 2 فرزند دارم.

تداخل در کارتان ایجاد نکرده است؟

به هیچ عنوان. اگر مدیریت در کارها وجود داشته باشد تداخل مسئولیت ها بوجود نمی آید.

چند سالی است که کار می کنید؟

35 سال

یعنی الان باید بازنشسته شوید؟

بازنشستگی معنی ندارد.

اگر به عقب برگردید دوباره حمل و نقل را شروع می کنید؟

صد در صد. چون من به اینکار علاقه پیدا کردم . نیاز حضورم را دیده ام.

پیش زمینه قبلی داشته اید تا وارد این کار شوید؟

نه بصورت خیلی اتفاقی وارد اینکار شدم.

بگذریم ، شما بعنوان زن کارآفرین معرفی شده اید؟

بله نه یک بار بلکه بنده چندین سال متمادی بعنوان زن کارآفرین کشوری شده ام و یک بار هم مقام بین المللی از بانک توسعه اسلامی گرفتم.

کی و چطور؟!

بانک توسعه اسلامی عملا سالی یکبار یک موضوع مشخصی را انتخاب می کند و بر اساس آن موضوع کاندیده های که بر اساس مدارکشون دارای شرایط هستند را چک می کند. سال 2012 نام کارآفرینی موضوعش بود و زن و مرد از 56 کشور اسلامی مدارک خود را فرستاند که حدود 900 کاندید وجود داشت از ایران حدود 10 نفری بودند که بنده بین تمام کاندیدها مقام اول را کسب کردم.

خودت فکر می کردید اول بشوید؟

من همیشه روی کاری که انجام می دهم اعتماد به نفس بالایی دارم. به این دلیل که کارهایم را معمولا بررسی می کنم و بی محبا وارد کاری نمی شوم پس اگر اعتقادی به کاری که می کنم نداشته باشم اصلا واردش نمی شوم.

وقتی برنده شدید خانواده جشن گرفتند؟

صد در صد. در واقع نشست در ایران نبود بلکه در سودان بود و وزیر اقتصاد وقت کشورمان هم در آن نشست شرکت کردند. جایزه بین الملی را به من دادند این را هم اضافه کنم که همسرم هم با من در مراسم شرکت کرده بوده اند.

نگاه مسئولان کشور به جایزه بین الملی شما چگونه بود؟

طبیعتا در شروع کار خیلی موافق حتی کار کردن یک زن در زمینه حمل و نقل نبودند در زمینه جایزه هم به این صورت بود که در بیرون از کشور از من خیلی تجلیل کردند در داخل کشور اما این اتفاق نیافتاد این مسائله باعث تاسف است. به هر حال این یک جایگاهی بوده برای کشور من نه فقط برای شخص من. ( مکثی می کند و می گوید ) ببینید ارزش این کار اینجاست که  یک زن از ایران با در نظر گرفتن جایگاهی که عربستان در بانک توسعه اسلامی دارد مقام بین الملی می گیرد.

برای خانواده هایی که فکر می کنند زن تنها باید در خانه بشیند و آشپزی کند چه حرفی دارید؟

من اعتقاد به این دارم که کسی که در جامعه زندگی می کند باید هم شرایط جامعه را درک و هم همسویی با جامعه را داشته باشد. جامعه ایران جامعه ایی بسیار خوش فکر و قابلیت پذیر برای رشد است. مگر می شود 50 درصد جامعه ایی که زنان هستند را بگوییم زنان تنها مسئولیت خانه داری دارند و باید در خانه بمانند. زنان قطعا باید برای جامعه هم تاثیرگذار باشند و فعالیت داشته باشند شکی نیست که چنین جامعه ای می تواند پویا باشد. جامعه ای که رشد داشته باشد و خروجی کارهای که در آن صورت می گیرد بر روی اقتصاد کل جامعه تاثیرگذار باشد. جامعه ای که 60 درصد زنان آن تحصیل کرده هستند نمی تواند جامعه ای منفک از یک حرکت جمعی باشد. ما بصورت مصرف کننده نباید در داخل جامعه باشیم. البته که زنانی که در خانه هم کار می کنند در سبد خانوار خود تاثیر ویژه خود را می گذارند. ولی چون حقوق و دستمزد برای کار خانگی ندارند در ارقام ااقتصادی محسوب نمی شوند.  

دسته بندی گفتگو , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top