تاریخ انتشار: 13دي1394|13:14

| کد خبر: 78204

مراسم تحلیف 130 کارآموز قضائی برگزار شد

وکیل ملت: مراسم تحلیف 130 تن از کارآموزان قضائی از استان های اصفهان، قم و تبریز در ساختمان مرکزی قوه قضائیه برگزار شد.

به گزارش وکیل ملت از این شمار کار آموز، 69 تن مدرک کارشناسی، 23 تن کارشناسی ارشد ، پنج تن مدرک دکتری و 33 تن مدرک حوزوی داشتند که در این مراسم سوگند نامه قضاوت را قرائت کردند؛ ضمن اینکه کارآموزان یاد شده دوره ای 20 ماهه برای کارآموزی را پشت سر گذاشته اند.

**قاضی نباید دغدغه معاش داشته باشد
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضاییه در این مراسم ، قضاوت را امر خطیری برشمرد و گفت: قاضی نباید دغدغه معاش داشته باشد و حاکمیت باید برای این قشر از جامعه امکانات لازم، فراهم کند تا قاضی به خوبی وظیفه خود را انجام دهد.
امینی تاکید کرد: قاضی مطابق آموزه های دینی باید با مردم به گونه ای رفتار کند و مهربانی در حرکات او مشخص باشد. وی باید اعتماد مردم را به گونه ای جلب کند که اگر حکمی علیه مراجعین هم داده شد، آنان به راحتی حکم را بپذیرند.
وی با بیان که گاهی اوقات تعدد پرونده های قضایی، عرصه را برای قاضی تنگ می کند، افزود: در کارهای سخت به ما توصیه به صبر شده است و برای همین است که پاداش این کار هم به مراتب از کارهای دیگر بیشتر است.
امینی گفت: مردم، قاضی را محرم خود می دانند؛ به همین علت گفته های مردم ، نزد ما (قاضی ) امانت است. روابط ما با مراجعین باید در چارچوبی باشد که هیچ شائبه ای را ایجاد نکند و در پاکدستی و پاکدامنی خود مراقبت کنیم تا حتی در معرض اتهام هم قرار نگیریم.
معاون منابع انسانی قوه قضائیه ادامه داد: استقلال قضائی در حکومت اسلامی مبتنی بر آزادگی و باورهای قاضی است و قاضی بر اساس این باورها خود را وابسته به حزب و گروهی نمی داند و قضاوت خود را حتی بدون ملاحظه و فشار افکار عمومی انجام می دهد.
وی افزود: البته امر قضاوت در جامعه ای صورت می گیرد که دائم در تحول و پویائی است و ما باید به لحاظ دانش حقوق و قضائی مهارت های لازم را بیاموزیم و آن را افزایش دهیم.
امینی تاکید کرد: در کار قضاوت باید یک چرخه علمی وجود داشته باشد و ما باید تولید محتوا کنیم و قاضی باید اهل فکر و تامل باشد.
معاون منابع انسانی قوه قضائیه با تاکید بر مساله آموزش گفت: در دنیا به مساله آموزش به عنوان یک حق نگاه می کنند و قاضی باید آن را به عنوان یک حق و مطالبه خود از حکومت درخواست کند و حکومت هم باید زمینه ارتقاء سطح دانش را به وجود بیاورد.
وی افزود: نگاه ما به آموزش، نگاه به ارتقاء سطح استقلال قضائی است و قاضی باید با مدیریت زمان و تقویت روحیه علمی در تامین استقلال قضائی خود کوشش کند؛ البته دانش عملی الزاما وابسته به کسب مدارک علمی نیست و باید به کار عملی قاضی ارزش قائل شویم.
وی افزود: اهمال عملی در امر قضاوت ناشی از اهمال فکری است و اگر ما باور درستی داشته باشیم و بر حکم خود عزم جدی مبنی بر صحت آن داشته باشیم، این، همان استقلال قضایی است.
وی مسئولیت در نظام اسلامی را امانتی الهی دانست و تاکید کرد: برای حفظ این امانت به ویژه در حوزه قضایی باید باورها و رفتار خود را برابر با اقتضائات این منصب پرورش دهیم.
امینی با بیان این که با هر باوری نمی توان بر کرسی قضاوت نشست، افزود: کسی که باور به معاد دارد و خود را در دنیای آخرت پاسخگو و محکمه قضاوت را محضر خدا می داند به گونه ای دیگر عمل می کند.
معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: اگر به اخلاقیات توجه کنیم و آن ها را بر اساس باورهای دینی خود پرورش دهیم ، این موضوع در خروجی حکم و قضاوت ما تاثیر خواهد گذاشت.
این مقام مسئول در دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش شهادت آیت الله نمر را تسلیت گفت و حکم وی را حکمی جائرانه خواند .

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top