محسنی اژه ای در نشست خبری تشریح کرد؛

روند تایید صلاحیت کاندیداهای مجلس/ وضعیت پرونده بابک زنجانی/ برخی در رده های مختلف احضار و بازجویی شدند

وکیل ملت: سخنگوی قوه قضائیه ، در خصوص وضعیت تایید کاندیداهای انتخابات مجلس، پرونده بابک زنجانی، اغتشاش در اطراف سفارت عربستان و...، توضیحاتی ارائه داد.

تاریخ انتشار: 13دي1394|15:04

روند تایید صلاحیت کاندیداهای مجلس/ وضعیت پرونده بابک زنجانی/ برخی در رده های مختلف احضار و بازجویی شدند
| کد خبر: 78301

به گزارش وکیل ملت، غلامحسن محسنی اژه ای در نودمین نشست خبری با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات گفت: امیدواریم انتخابات مجلس و خبرگان در آرامش کامل برگزار شود و نتیجه آن در جهت منافع ملت باشد.

وی افزود: دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضائی هماهنگ هستند و آمادگی دارند با هر نوع جرمی در فضای مجازی و غیرمجازی، آنجا که نیاز به تذکر دارد، در ستاد پیشگیری اقدام شود و آنجا که تذکر تاثیری نداشته باشد، برخورد جدی تر انجام شود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: اهالی فتنه و فتنه گران در رده های مختلف فعال شدند که احضار و با قرار خفیف آزاد شدند. اما اگر بخواهند به حمایت فتنه و فتنه گری ادامه دهند، برخوردها شدیدتر خواهد بود.

محسنی اژه ای با تشکر از نیروی انتظامی به دلیل برخورد جدی و برنامه ریزی شده در مقابل مجرمان خطرناک گفت: در هفته های گذشته اقدامات خوبی انجام شده و برخی مجرمان خطرناک دستگیر شده اند. برخی از این افراد از سال های ۹۲ و ۹۳ فراری بودند. آنجا که نیاز به دستور قضائی باشد، دادسرا هماهنگی می کند تا با کسانی که در فضای مجازی اقداماتی انجام می دهند، برخورد شود.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در خصوص تعاونی های اعتبار و برخی مشکلات به وجود آمده هم دولت، بانک مرکزی و دستگاه های نظارتی و قوه قضائیه به طور جدی وارد شده اند تا تعاونی های اعتباری، پولی و بانکی در جهت منافع مردم قدم بردارند. مردم این اعتماد را به مسئولان داشته باشند و نگران نباشند زیرا همه تلاش مسئولان این است که مردم از تعاونی های مشکل دار متضرر نشوند و کسانی که صاحب حساب هستند کمترین خسارت را ببینند.

وی به مردم توصیه کرد: وقتی می خواهند پولی را به جایی بسپارند، دقت بیشتری کنند. دولت و بانک مرکزی باید تعاونی ها را ساماندهی کند. اگر نیاز به ادغام است انجام شود و اگر مجوز ندارند، تعطیل شوند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص اقدامات انجام شده اطراف سفارت عربستان گفت: این اقدام خلاف قانون است و کسانی که خلاف قانون عمل کردند، تحت تعقیب قرار گرفتند. در همین رابطه ۳۸ نفر دستگیر شدند، البته آخرین آمار را ندارم و احتمالاً بیشتر شدند. ناجا و وزارت کشور اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، قوه قضائیه هم در صورت نیاز، ورود خواهد کرد.

محسنی اژه ای در خصوص تبدیل قرار بازداشت موقت بابک زنجانی با وثیقه گفت: قانون تفاوتی بین افراد نگذاشته است. نسبت به نوع جرم، قانون تفاوت قائل شده است در خصوص مدت بازداشت موقت، اما دادگاه مطابق قانون عمل می کند. این به معنای آزادی نیست بلکه ممکن است قرار وثیقه متناسب با جرم صورت گرفته اتخاذ شود.

وی افزود: البته تعیین قرار وثیقه هم به معنی آزادی نیست چون ممکن است فرد مجرم نتواند وثیقه مورد نظر را تامین کند.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص ۱۲ هزار استعلام که از داوطلبان نمایندگی مجلس انجام شده است، گفت: تعیین صلاحیت داوطلبان بر عهده ۴ مرجعی که از آنها استعلام می شود، نیست. این مراجع تنها سوابق افراد را در اختیار هیئت های اجرایی قرار می دهند و هیئت ها هستند که تصمیم می گیرند. استعلام ها الزام نیست. در مواردی هم هیئت های اجرایی از جاهای دیگر اطلاعاتی را دریافت می کنند و در نهایت باید احراز صلاحیت انجام شود که با احراز مجرمیت فرق می کند.

وی افزود: اگر شخصی پرونده ای داشته باشد که هنوز به صدور حکم منجر نشده است، ممکن است صلاحیت وی احراز نشود. کما اینکه افرادی هستند که جامعه آنها را می شناسد و هنوز حکمی در مورد آنها صادر نشده است. این افراد اگر بروند و ثبت نام کنند، ممکن است صلاحیت آنها احراز نشود، اما در خصوص تعداد افراد یا استعلام ها، آماری ندارم.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: در خصوص اینکه معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از مطلب منتشر شده در نشریات یالثارات شکایتی کرده باشد، اطلاعی ندارم اما هرگونه توهین به افراد جرم است.

محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی در خصوص مفقود شدن فردی به نام سعید زینالی در حادثه کودی دانشگاه سال ۷۸ و بی اطلاعی نهادها از وی، گفت: رسانه ها در مورد آنچه منتشر می کنند، خودشان را مقید بدانند. تاکنون ثابت نشده که چنین شخصی بازداشت شده است و امکان ندارد کسی بازداشت شده باشد و بتوان این را مکتون کرد. ممکن است چنین فردی مفقود شده باشد و ممکن است پیدا هم نشود، اما هیچ مدرکی تا زمان آخرین پیگیری من از بازداشت شدن وی وجود نداشت. اگر سیستم امنیتی خاصی چنین ادعایی را کرده است، ما بررسی می کنیم.

وی با اشاره به انتخابات سال ۸۸ ، افزود: یکی از سران فتنه که رای نیاورده بود، نامه ای نوشت و مدعی شد که عده ای را دستگیر کرده اند و فردی را با اسید سوزانده اند و در قطعه ای از بهشت زهرا دفن کرده اند، در مورد آن دختر مشخص شد که یک کلمه از ادعاها صحت نداشت و آن فرد نه فرزند شهید بود، نه تنها فرزند خانواده و نه از اطرافیان وی چند نفر شهید شده بودند. به این فرد تعدی هم نشده بود. بعد هم این دختر پیدا شد در حالی که عده ای در مسجد قلهک برای وی مجلس ختم گرفته بودند.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top