تاریخ انتشار: 14دي1394|17:14

| کد خبر: 78939

پیش‌بینی ها از ترکیب احتمالی مجلس دهم

وکیل ملت: کمتر از دوماه تا برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. انتخاباتی که به بنا به دلایل مختلف، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پس از مجلس ششم که شرایط برای جریان اصلاح طلب به گونه ای سخت رقم خورد و در هر دوره با ردصلاحیت های گسترده روبرو شدند و این روند پس از سال 88 تشدید شد، حالا بعد از پیروزی دولت تدبیر و امید در سال 92 و حمایت جریان اصلاح طلب از حسن روحانی، فضای موجود بنا برگفته فعالان این جریان تاحدود زیادی برای حضور در انتخابات مجلس، فراهم است. با این حال همچنان یکی از بزرگترین و مهمترین دغدغه های موجود برای اصلاحطلبان، احتمال رد صلاحیت های گسترده از سوی شورای نگهبان است.

اما در جریان مقابل هم با وجود اینکه طی دوره های اخیر مجلس شورای اسلامی اکثریت کرسی ها را در اختیار داشتند، این دوره بسیار حائز اهمیت است. چراکه عدم اتحاد در این جریان که تقریبا از اواسط دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به وجود آمده بود، در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری علنی و تشدید شد و همین امر بنا برگفته تحلیگران سیاسی موجب شکست این جریان ریشه دار در انتخابات شد. لذا پس از سال 92 چهره های مطرح این جریان برای ایجاد اتحاد دست به کار شدند تا بتوانند این مشکل را تا پیش از انتخابات اسفند ماه سال جاری رفع کنند که البته همچنان این مشکل به قوت خود باقی مانده است و همچنان برای دست یابی به همگرایی در زمان باقی مانده، تمام تلاش خود را به کاربسته اند.

بنابراین هر دو جریان این روزها با دغدغه ها و مشکلات فراوانی دست پنجه نرم می کنند. اما جدا از این مسائل یکی از نکاتی که طی دوسال اخیر بارها و بارها مورد بررسی قرار گرفت، ترکیب احتمالی مجلس آینده با توجه به مشکلات مذکور و عملکرد عجیب و البته ضعیف مجلس نهم بود. لذا در اینجا مروری گذرا بر پیشبینی های فعالان سیاسی طی دوسال گذشته خواهیم داشت

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی:

ترکیب مجلس دهم به نوع رفتار شورای نگهبان بستگی دارد. اگر افراد مؤثر جریان اصلاحات یا مستقل را حذف کنند، مجلس خوبی نخواهیم داشت. قاعدتاً مجلس آینده افراد حر و آزاده بیشتری خواهد داشت. مطهری در پاسخ به این سؤال که به نظرتان مانند گذشته رد صلاحیت‌های گسترده اتفاق می‌افتد؟ گفته است: به نظرم این اتفاق می‌افتد در مجموع ترکیبی با اکثریت اصول‌گرا و اقلیت قوی اصلاح‌طلب و مستقل ایجاد خواهد شد.

علی تاجرنیا،نماینده پیشین مجلس:

اگر انتخابات به طور نسبی نیز با حضور کاندیداهای اصلاح‌طلب برگزار شود، بیش از دو سوم مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان خواهد بود.

فاطمه رهبر، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت:

پیش‌بینی می‌کنم برای دوره بعد هم اصولگرایان در مجلس حضور داشته باشند و هم اصلاح‌طلبانی که از حد اعتدال نسبی برخوردارند با توجه به سبقه کاری‌شان، مردم به آنها اعتماد کنند.

 

سعید حجاریان تئوریسین جریان اصلاح طلب :

«با توجه به فعال شدن گروه‌های اصلاح‌طلب و میانه رو پس از حضور کمرنگ در انتخابات مجلس گذشته، به نظر نمی‌رسد که بار دیگر مجلسی با اکثریت اصولگرا همانند مجالس هشتم و نهم تشکیل شود. از طرف دیگر هم اصولگرایان دیگر آن شانس پیروزی در میدان بدون رقیب را ندارند و اینطور به نظر نمی‌رسد که اعضای جبهه پایداری بتوانند به نتیجه دلخواه خود در انتخابات برسند. واقعیت این است که اکثریت جامعه هم تمایلی برای رای دادن به آن‌ها ندارند.»

حسین نجابت نماینده مجلس :

«مجلس دهم با چیدمانی متفاوت از مجلس ششم و هفتم تشکیل خواهد شد و در این ساختار طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب و اصولگرا در حد تعادل حضور خواهند داشت.

سعید لیلاز:

مجلس آینده را شبیه مجلس پنجم با ساختار سه‌قطبی خواهد بود. مجلسی متشکل از طرفداران احمدی‌نژاد و دولت. طرفداران دولت و جریان مقابل دو اقلیت نیرومند خواهند بود و یک جریان سوم ضعیف‌تری به نام طرفداران احمدی‌نژادی ظهور می‌کنند.

حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی:

مجلس آینده به لحاظ ترکیب مانند مجلس فعلی باشد. پیش‌بینی می‌کنم اکثریت مجلس دهم را اصولگرایان تشکیل می‌دهند. به نظر می‌رسد اقلیت مجلس دهم با ترکیب اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان و اکثریت مجلس اصولگرا شکل خواهد گرفت.

سید رمضان شجاعی کیاسری ،عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس:

نسبت اصولگرایی حفظ می شود و کمی هم به سمت اعتدال چرخش پیدا می کنند.

الیاس نادران، نماینده مجلس:

ترکیب مجلس آینده به لحاظ گرایش‌های سیاسی تغییرات اساسی در خود نخواهد داشت.

شهربانو امانی،عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران:

اگر فرآیند انتخابات در چارچوب قانون باشد و همان‌طور که رییس‌جمهور و وزیر کشور تاکید کردند، اجرای قانون میسر شود مطمئنا اکثریت مجلس آینده با اعتدالیون و اصلاح‌طلبان خواهد بود.

حسن غفوری فرد، ایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری:

اغلب ترکیب مجلس آینده اصولگرا خواهند بود و اصلاح طلبان چندان مجالی برای عرض اندام نخواهند داشت.

رسول منتجب‌نیا،قائم‌مقام حزب اعتماد ملی:

شرایط اجتماعی برای اصلاح‌طلبان بهتر از گذشته است و مردم آمادگی آن را دارند تا به کاندیداهای اصلاح‌طلبان رای بدهند. اگر لیست واحد باشد و اتحاد بین اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت برقرار باشد شانس اینکه اصلاح‌طلبان اکثریت مجلس را به دست آورند فراهم است.

حمید رسایی، نماینده مجلس:

طیف سیاسی مجلس آینده قابل پیش بینی نیست اما فکر می‌کنم ترکیب مجلس دهم از نظر طیف بندی سیاسی تغییر چندانی نمی‌کند و حضور اصلاح طلبان نیز به میزان مجلس نهم است و تغییر جدی نداریم.

فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش:

اگر اصلاح‌طلبان با هماهنگی و هم‌اندیشی پیش بروند، حداکثر همگرایی را داشته باشند و لیستی واحد در تهران و شهرستان‌ها بدهند؛ احتمال رای‌آوری آنها ٨٠ درصد خواهد بود.

سید شریف حسینی نماینده مجلس:

سهم حضور مستقلین ، اصولگرایان و اصلاح طلبان به نسبت 40، 30 و 30 خواهد بود.

جلال جلالی زاده، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت:

در صورتی که ترکیب مجلس دهم با محوریت مردم‌سالاری شکل گرفته باشد اصولگرایان 30 درصد، اصلاح‌طلبان 50 درصد، پایداری 15 درصد و مستقلین 25 درصد مجلس آینده را تشکیل خواهند داد.

عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه در مجلس:

اگر در انتخابات 70 درصد مردم حضور داشته باشند به طور قطع 65 درصد اصلاح‌طلبان به مجلس راه می‌یابند و هر چه حضور مردم در انتخابات کمرنگ‌تر باشد احتمال موفقیت اصولگرایان افزایش می‌یابد.

احمد شیرزاد نماینده پیشین مجلس:

اینکه ترکیب مجلس آینده چگونه باشد کاملا به تصمیم کلان ناظران انتخاباتی بستگی دارد تا جاییکه اگر کاندیداها بدون حد و مرز حضور یابند می‌توان حضور اکثریت اصلاح‌طلبان را در مجلس دهم پیش‌بینی کرد. بعد از اصلاح‌طلبان کاندیداهای اصولگرای معتدل بیشترین سهم از کرسی‌های مجلس را خواهند داشت ضمن‌اینکه می‌توان امیدوار بود که از مجلس نهم اصلاح‌طلبان معتدل موفق به ورود به مجلس آینده شده ولی از اصولگرایان افراد تحصیلکرده‌تری به این مجلس راه می‌یابند چراکه به نظر می‌رسد اصولگرایان برای انتخاب کاندیداهای انتخاباتی تجدیدنظر کرده و از افراد همسو با دولت برای حضور در این لیست انتخاب می‌کنند. آنچه مسلم است اصولگرایان افراطی به طور قطع جایی در مجلس آینده نداشته و جبهه پایداری هم شکست سختی خواهد خورد و به ندرت بتوانند شانس حضور در مجلس دهم را داشته باشند.

ابوالفضل شکوری،عضو حزب اعتماد ملی:

اکثریت مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل خواهد بود و اعتدال‌گرایان نیز وزن قابل توجهی خواهند داشت.

محمدرضا راه‌چمنی،وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی:

هیچکدام از جناح‌های کشور اعم از اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالگرا نخواهند توانست اکثریت مجلس را کسب کنند. ممکن است یک سوم اصلاح‌طلب باشند، یک سوم اصولگرا ولی به نظر من هیچ جناحی بالاتر از ۵٠ درصد را به دست نخواهد آورد.

حمید قزوینی،عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام:

اگر انتخابات برابر و عادلانه باشد و تنها یک طرف برخوردار از امکانات عمومی نباشد و ردصلاحیت‌ها گسترده نباشد شانس اصلاح‌طلبان برای کسب اکثریت مجلس زیاد است. امتیاز اصلاح‌طلبان این است که جنبشی ناظر به متن جامعه هستند و مطالبات اجتماعی و خواسته‌های آحاد جامعه را پیگیری می‌کنند. بیش از آنکه اصلاحات جنبشی ناظر به قدرت باشد جنبشی مردمی است.

انتخاب ایرانی

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top