تاریخ انتشار: 14دي1394|19:00

| کد خبر: 78979

باغ خیابان 30تیر، بهشت عصر قاجار + تصاویر

وکیل ملت: زمین این باغ را ناصرالدین شاه داد تا نخستین مدرسه‌ آمریکایی‌ها در خیابان سی‌تیر ساخته شود، زمینی که نه تنها مدرسه‌دار شد، بلکه کلیسا، مکان مخزن آب منطقه در آن زمان و حتی چند خانواده را در خود جای داد و هنوز سرپاست، خدا را شکر آلودگی‌های تهران هنوز روی آن تاثیری نداشته است.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، تا وقتی داخل نرفته باشید، هیچ گاه نمی‌توانید فکرش را هم بکنید که پشت دیوارهای رنگی و طویل خیابان سی‌تیر یک باغ باصفا وجود دارد و کلیسای «انجیلی‌ حضرت پطرس» با 140 سال قدمت.

 

قدمت بناهای ساخته شده در اینجا که در دوره قاجار بهشت دل‌انگیزی محسوب می‌شد، به این طرف باید تخمین زد، از زمانی که ناصرالدین شاه زمین این بنا را داد تا مدرسه بسازند و به مرور استفاده‌های مناسب و بجا و بیشتری از آن شد و پای تیم تهران‌گردی احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران که این هفته برای تبریک سال نو میلادی به چند کلیسا سر زد به این محوطه باز شد.

 

معماری این کلیسا که بیشتر ارامنه و کره‌ای‌های ساکن تهران رفت و آمد می‌کنند، شبیه معماری کلیساهای اروپایی است که کنار آن مدرسه‌ای نیز برای آموزش ساخته می‌شود و این‌طور بود که نخستین مدرسه‌ی آمریکایی‌ها در ایران را جُردن (سازنده دبیرستان البرز) در این بنا می‌سازد، هرچند تا مدت‌ها این مدرسه فقط در اختیار فرزندان این ادیان مذهبی بود اما مدتی است که با کشیدن دیوار بین فضای مدرسه و کلیسا، مدرسه در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و نام «مهرجُردن» از آن برداشته و نام مدرسه «مرصاد» روی آن گذاشته و برای عموم قابل استفاده شده است.

 

به جز بنای کلیسا که درست در میانه‌ی باغ قرار دارد، دو بنا در جنوب باغ و چند بنا در شمال و شمال شرقی و غربی باغ نیز قرار دارد که وضعیت مناسبی ندارند، بناهایی از دوره‌ی قاجار که به نظر می‌رسد هنوز هیچ دستی برای سروسامان دادن‌شان آستین بالا نزده است، به خصوص بنای جنوبی باغ که بیشتر شبیه یک مخروبه است. هرچند این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

«سرگی شاوردیان»، کشیش کلیسای انجیلی ایران با بیان این‌که همه‌ی بناهای قرار گرفته در این محوطه متعلق به زمان ناصری است، از احمد مسجد جامعی و رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران خواست فکری به حال دیوارهای کاهگل در حال ریزش این محوطه کنند.

 

او گفت: مدتی پیش در نامه‌ای به شهرداری منطقه از آن‌ها خواستیم با بررسی این مشکل آن را برطرف کنند، هرچند کارشناسی نیز برای بازدید و بررسی آمد، اما پس از آن خبری نشد و وضعیت دیوارها در زمستان بدتر شده است.

 

«شاوردیان» همچنین تقاضای مرمت بناهای تاریخی در معرض تخریب این باغ را داشت و گفت: دیوارهای کلیسا میان مدرسه و کوچه پائین کلیسا تخریب شده‌اند و نیاز به مرمت و به‌سازی دارند.

 

احمد مسجدجامعی با اشاره به قدمت این کلیسا بیان کرد:‌ این کلیسا سال 1876 میلادی ساخته شد. در ابتدا ارامنه و آشوریان در این کلیسا حاضر می‌شدند که بعدها مستقل شدند و امروز ضمن حضور ارامنه و آشوریان در این کلیسا، جمعه‌ها نیز کره‌ای‌ها به این کلیسا می‌آیند و آئین دینی خود را برگزار می‌کنند.

 

احتمال تغییر کاربری موزه کلیسای حضرت مریم(ع)

 

تیم تهران‌گردی احمد مسجدجامعی در ادامه بازدید به «کلیسای حضرت مریم» در خیابان میرزاکوچک خان رفت، کلیسایی که موزه‌ی آن سال 2000 و در دولت هشتم توسط مسجد جامعی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت در ساختمان پشتی کلیسا احداث شد، اما حالا مسجد جامعی در بازدید خود نسبت به احتمال تغییر کاربری موزه به مکانی دیگر به رئیس شورای خلیفه‌گری این کلیسا اعتراض کرد و از‌ آن‌ها خواست که این اقدام را متوقف کنند.

 

او تاکید کرد: تبدیل این فضا برای ما در آن سال کار‌ آسانی نبود و اگر این تغییر کاربری صورت گیرد، مشخص نیست چه زمانی و کجا می‌توان نسبت به ایجاد این موزه باردیگر اقدام کرد.

 

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این‌که خیابان سی‌تیر و خیابان میرزاکوچک‌خان راسته‌ تاریخی مهمی در تهران هستند، از مسئولان این کلیسا درخواست کرد تا این موزه را حفظ کنند، وگرنه با اقدام خود باعث حذف یک موزه‌ی دیگر در تهران می‌شوند.

 

 

محوطه کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

محوطه کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

محوطه کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

ساختمان نیمه مخروبه قرار گرفته در جنوب کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

کلیسای انجیلی حضرت پطرس - تاسیس ۱۸۷۶

 

محوطه کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

یکی از ساختمان‌های آسیب‌دیده کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

مخزن آب قرار گرفته در بخش شمالی کلیسای انجیلی حضرت پطرس

 

کلیسای حضرت مریم (ع)

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top