لزوم بازنگری در قوانین بلند مرتبه سازی‌ با هدف کاهش آلودگی هوا

سید مهدی هاشمی

وکیل ملت: اگر بلند مرتبه‌سازی‌ها از سوی شهرداری براساس قوانین و ضوابط صورت نگرفته باشد، شورای عالی شهرسازی می تواند با اعلام این موضوع ساخت وسازها را متوقف کند و درصورت اثبات تاثیر بلندمرتبه‌سازی‌ها در افزایش آلودگی هوا باید در قوانین بلندمرتبه‌سازی بازنگری صورت گیرد.

تاریخ انتشار: 14دي1394|23:39

لزوم بازنگری در قوانین بلند مرتبه سازی‌ با هدف کاهش آلودگی هوا
| کد خبر: 79070

اگرچه بلندمرتبه‌سازی‌ و ساخت وسازها در مناطق مختلف تهران به ویژه غرب پایتخت درافزایش آلودگی هوا بی‌تاثیر نیست، اما میزان تاثیرات آن در حداقل ممکن قرار دارد زیرا طرح‌ها و پرو‍ژه‌های ساختمانی پس از اخذ تاییدیه‌های لازم ازسوی مشاوران ذی ربط  اجرایی می شود.

بلند مرتبه‌سازی از آن دست موضوعاتی است که ضوابط آن در شورای عالی معماری و شهرسازی و کمیسیون ماده 5 مشخص شده و مجوز آن درحداقل ممکن صادرشده است، بنابراین ارتباط مواردی مانند بلند مرتبه سازی‌ها با افزایش آلودگی هوا نوعی فرار به جلو است.

آلودگی هوا درمدت زمان کوتاه قابل حل نیست، با مشکل آلودگی هوا نباید برخورد سیاسی کرد، چرا که رفع معضل آلودگی هوا تنها با همفکری و همکاری حداکثری میان نهادها و سازمان های ذی ربط امکان پذیر است، هرچند که درطی 8 سال گذشته برای حل مشکل آلودگی هوا هیچ توجهی به توسعه حمل و نقل عمومی نشده است.

اکثر وسایل نقلیه عمومی فرسوده هستند و‌ متاسفانه هیچ بودجه ای ازسوی دولت به شهرداری برای توسعه حمل ونقل عمومی اختصاص داده نشده است، بنابراین دلیل عمده آلودگی هوا فرسودگی حمل ونقل عمومی  و عدم اصلاح مصرف سوخت در اتومبیل‌ها است، اما با این حال در صورت اثبات تاثیر بلند مرتبه سازی در افزایش آلودگی هوا می توان در قوانین بلند مرتبه سازی ها با هدف کاهش آلودگی هوا بازنگری کرد.

اگر بلند مرتبه‌سازی‌ها از سوی شهرداری براساس قوانین و ضوابط صورت نگرفته باشد، شورای عالی شهرسازی می تواند با اعلام این موضوع ساخت وسازها را متوقف کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس./

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top