مرجع رسیدگی به اختلاف گزارش های حسابرسی کیست؟

فرجام اختلاف حسابرسی میان شهرداری تهران و شورا چه خواهد بود؟

وکیل ملت: اگر قرار باشد اختلاف حساب شهرداری و شورا به حکمیت یا رسیدگی سپرده شود، پیمانکار شهرداری در شرکت مترو تهران و حومه، رای نهایی را صادر خواهد کرد. اتفاقی عجیب که ریشه در غیر دولتی بودن شهرداری تهران و اختیار این نهاد در انتخاب حسابرسش رخ داده و موجب شده که مرجع رسیدگی کننده به اختلاف، عملا یک طرف غائله باشد.

تاریخ انتشار: 15دي1394|22:03

فرجام اختلاف حسابرسی میان شهرداری تهران و شورا چه خواهد بود؟
| کد خبر: 79535

اختلاف حسابرسی شهرداری و شورای شهر در حالی مطرح می‌شود که هنوز معلوم نیست طرفین برای اثبات مدعایشان چه خواهند کرد؛ هرچند می‌توان حدس زد که شهرداری در این ماجرا دست بالا را داشته باشد و در نهایت اختلاف به وجود آمده با تایید بخش عمده یا همه گزارش حسابرسی این نهاد رفع خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، با انتشار گزارش حسابرسی شورای شهر تهران از برخی شرکت های زیر مجموعه شهرداری، غائله ای آغاز شد که روز به روز بر ابعاد آن اضافه می‌شود و معلوم نیست فرجام آن چه خواهد بود. به ویژه آنکه می‌بینیم طرفین برای اثبات مدعای خود به گزارش های حسابرسی شان تکیه می‌کنند.

آن گونه که گزارش حسابرسی شورا نشان می‌دهد، حسابرسی برخی شرکت های زیر مجموعه شهرداری تهران دچار اشکالاتی اساسی است و بر این اساس نتیجه گیری می‌شود که حسابرسی کل شهرداری دچار اشکال باشد، در حالی که در سمت دیگر، شهرداری بر صحت گزارش های خود تاکید دارد و ابهامات را ناشی از خطاهای حسابرس شورا ذکر می‌کند.

قالیباف، شهردار تهران در این باره می‌گوید: وقتی شهرداری خودش حسابرسی می‌کند و در کلان حسابرسی می‌آید دیگر ضرورتی برای حسابرسی مجدد نیست، این حرف من قانونی است، اما به‌دلیل اینکه شهرداری یک نهاد عمومی غیردولتی است و شورا نمایندگان مردم هستند، اجازه دادم شرکت‌ها هم از سوی شورا حسابرسی شوند.

او با تاکید بر اینکه گزارش حسابرسی مبنای تشخیص نیست و تایید  یا رد آن در شورا ملاک قضاوت درباره آن به شمار می‌آید، می‌افزاید: حسابرس فارغ از درست و غلط‌بودن حسابرسی‌اش، تصمیم‌گیر نیست. طبق قانون تجارت، حسابرس گزارش خود را به مجمع می‌دهد و مجمع است که تصمیم می‌گیرد گزارش را رد یا تأیید کند. اینکه می‌گویند در شرکت‌ها جرم و فساد مالی اتفاق افتاده، این گونه نیست و اصلا برخی از آنها اشکالات اداری است.

همه اینها در حالی است که برخی اعضای شورا بر صحت گزارش حسابرسی این نهاد تاکید دارند تا نتیجه بگیریم که می‌بایست نهاد ثالثی به ماجرا ورود نموده و ادعاهای دو طرف را مورد بررسی و سنجش قرار دهد تا مشخص شود که حق با کیست و چه باید کرد. اتفاقی که تا رخ ندهد، عیار دفاع اعضای شورا و شهرداری از گزارش حسابرسی شان مشخص نخواهد شد.
 

فرجام اختلاف حسابرسی میان شهرداری تهران و شورا چه خواهد بود؟


بر این اساس می‌توان پرسید که مرجع رسیدگی به اختلاف گزارش های حسابرسی کیست؟ سوالی که شهردار تهران در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه که چند روز برگزار شد به آن پاسخ داد. پاسخی که با توجه به آن می‌توان فرجام ماجرا را تاحدودی حدس زد.

قالیباف برای اثبات صحت گزارش حسابرسی شهرداری، به حسابرسی صورت گرفته در شرکت مترو تهران اشاره کرد که برخی از اختلافات حسابرسی ها مربوط به آن است. او در این باره گفت: حسابرس مترو را از چند سال قبل از سازمان حسابرسی که معتبرترین مرجع حسابرسی کشور است، انتخاب کردیم. چطور می‌شود که سازمان حسابرسی همه اسناد را حسابرسی می‌کند و به آن امتیاز خوب، قابل قبول و مطلوب می‌دهد و بعد یک شرکت حسابرسی بند (ج) که از جهت حجم ریالی صلاحیت حسابرسی در این حجم ریالی را ندارد، حسابرسی ما را بعد از چهار سال تأیید متوالی، یکباره رد می‌کند؟

شهردار تهران در ادامه افزود: اینجا هیچ فساد مالی نیست؛ حسابرس شورا آمده نظری داده است. نظر این حسابرس و حسابرس شهرداری به شورا می‌رود و در آنجا بررسی می‌شود، تازه اگر اختلاف نظری هم باشد جامعه حسابرسی است که می‌تواند اظهارنظر کند که کدام یکی حرفشان درست است و درنهایت آن کسی که تأیید می‌کند مجموعه شوراست.

این توضیحات نشان می‌دهد که حسابرس شهرداری در شرکت مترو، سازمان حسابرسی است؛ همان نهاد مرجعی که اگر قرار به بررسی اختلاف حسابرسی های شهرداری و شورای شهر تهران باشد، مرجع رسیدگی کننده خواهد بود. مرجعی که خود یک طرف ماجراست و به دلایل فنی بالادست حسابرس شورای شهر محسوب می‌شود.

به عبارت بهتر، اگر قرار باشد اختلاف حساب شهرداری و شورا به حکمیت یا رسیدگی سپرده شود، پیمانکار شهرداری در شرکت مترو تهران و حومه، رای نهایی را صادر خواهد کرد. اتفاقی عجیب که ریشه در غیر دولتی بودن شهرداری تهران و اختیار این نهاد در انتخاب حسابرسش رخ داده و موجب شده که مرجع رسیدگی کننده به اختلاف، عملا یک طرف غائله باشد.

با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که بخشی از ادعای شورای شهری ها برای مخدوش دانستن گزارش حسابرسی شهرداری، در شرکت مترو تهران مردود خواهد شد. اتفاقی که می‌تواند دیگر اختلافات طرفین را تحت تاثیر قرار داده و یا اختلاف به وجود آمده را به سطوح بالاتر بکشاند و یا به حل و فص ماجرا منجر شود که در هر دو صورت، ماجرا به طور کامل شفاف نخواهد شد.

اتفاقی که از مناقشات این روزهای شهرداری و شورا بر سر اختلاف حسابرسی، تنها بحثی فرسایشی برای شهروندان به یادگار خواهد گذاشت، نه چیز بیشتری!

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top