نمایندگان ملت مطرح کردند:

عملکرد نامطلوب پلیس در حادثه سفارت و کنسولگری عربستان

وکیل ملت: حسین سبحانی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه دستگاههای مسئول برقراری امنیت در کشور باید از هر گونه اقدام که موجب آسیب به منافع ملی کشور شود جلوگیری کنند گفت: متاسفانه برخی از عناصر خودسر،فرصت طلب و نفوذی که در گذشته هم مرتکب اقدامات نادرستی شده بودند در شرایطی که افکار عمومی در دنیا علیه شهادت شیخ نمر بسیج شده بودند با حمله به سفارت دست به اقدام نادرست و عجولانه زدند.

تاریخ انتشار: 15دي1394|22:16

عملکرد نامطلوب پلیس در حادثه سفارت و کنسولگری عربستان
| کد خبر: 79539

دستگاههای مسئول برقراری امنیت
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از این اقدام عناصر خودسر جلوگیری می کردند.

وی افزود: نباید منافع ملی در اختیار عده ای قرار بگیرد که با اینگونه حرکات آن را به خطر بیندازند و فضای مسمومی را ایجاد کنند.

سبحانی نیا با تاکید بر لزوم برخورد جدی و قاطعانه دستگاههای امنیتی و قضایی با عوامل خودسر در حمله به سفارت عربستان تصریح کرد: در کشوری که بر مبنای قانون حرکت می کند دستگاههای مسئول باید با عناصر خاطی برخورد جدی کنند تا در آینده نیز حساب کار این افراد مشخص باشد.


  نماینده مجلس نهم گفت: ضرورت داشت پلیس جلوی حمله به سفارت را می گرفتند و در این زمینه به صورت قوی عمل کرده و از ورود برخی عناصر به داخل سفارت خودداری می کردند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به شهادت شیخ نمر و در شرایطی که ما باید مدعی باشیم برخی با اقدامات خشونت آمیز علیه سفارت حرکتی انجام دادند که خواسته عربستان بود و عربستان خود را پشت این حوادث پنهان کرد.
جعفرزاده ایمن آبادی: ناجا از عهده تامین امنیت سفارت عربستان برنیامد
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دستگاه ناجا از عهده تامین امنیت سفارت و کنسولگری عربستان برنیامد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از عملکرد پلیس برای کنترل خشم مردم در اعتراض به اعدام شیخ نمر گفت:عربستان کشور ناقض حقوق بشر است و نا امن ترین کشور در منطقه است و رفتار شیوخ عرب بسیار خصمانه است. اقداماتی در ایران انجام شد که اعدام شیخ نمر مظلوم تحت شعاع قرار گرفت.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بالارفتن از دیوار کنسولگری یا سفارت اقدام نادرستی بود، تاکید کرد: اخبار های غربی را دنبال کنید، یک خط خبری این است که شیخ نمر اعدام شد اما در 10 خبر دیگر گفته می شود ایران کشور امنی نیست باید کشورها سفارتخانه خود را تعطیل کنند.

  وی ادامه داد: اقدام نادرست و بالارفتن از دیوار کنسولگری و سفارتخانه عربستان هجمه بی دلیل و بی جهت بین المللی علیه ایران ایجاد شد. می پذیریم که مردم ایران از اقدام آل سعود در زمینه قیمت نفت، حادثه منا و اعدام شیخ نمر ناراحت هستند اما دلیل نمی شود  که  عده ای دست به کاری بزنند که چهره عربستان ظالم، مظلوم نشان داده شود.
به گفته این نماینده بالارفتن از دیوار کنسولگری و آتش زدن سفارت عربستان هیچ کدام به نفع ما نبوده و نخواهد بود.
جعفرزاده ایمن آبادی با تاکید بر اینکه پلیس مسئول تامین امنیت سفارتخانه ها است، گفت: اما متاسفانه پلیس نتوانست از عهده این کار برآید و عدم کنترل خشم مردم را ناشی از ضعف دستگاه ناجا می دانیم. به این اتفاقات باید این گونه نگاه کرد که اگر چنین اتفاقی برای یکی از سفارتخانه های ایران در خارج می افتاد واکنش ما به آن چه بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینکه روابط دیپلماتیک ما با عربستان بهم خورد اهمیتی ندارد اما تبلیغاتی که علیه ایران به راه افتاد اتفاقی است که به نفع ما نخواهد بود چرا که چهره جمهوری اسلامی در فضای بین المللی مخدوش شد.
این نماینده عنوان کرد: با این حال نگران وضعیت حجاج ایرانی در عربستان هستیم چرا که اگر سفارتخانه و حافظ منافعی در این کشور نداشته باشیم چه نهاد و ارگانی قرار است به وضعیت حجاج ایرانی رسیدگی و از آنها دفاع کند. بنابراین باید هر چه سریع تر تمهیداتی اتخاذ شود.
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته اعتقاد داریم که بالارفتن از دیوار کنسولگری و آتش زدن سفارتخانه عربستان کار گروه های منافق و نفوذی بود.
 
سید هادی حسینی: تندرو ها که مورد تایید نظام نیستند از سفارت عربستان را به آتش کشیدند
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تندروها که از قوه عاقله برخوردار نیستند از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند. این افراد مورد تایید نظام جمهوری اسلامی نیستند و از دستگاه قضا می خواهیم هر چه زودتر با آنها برخورد شود.
سید هادی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بالارفتن از دیوار سفارت عربستان را محکوم می کند، گفت:  بالارفتن از دیوار هیچ سفارتخانه ای را به صلاح نمی دانم جمهوری اسلامی اندازه و قدرت آن بیش از آن است که تعداد تندرو در داخل کشور که قوه عاقله شان کار نمی کند چنین رفتاری با سفارتخانه هر کشور انجام دهد.
ایران قدرت حل مشکلات از راه دیپلماسی را دارد
نماینده مردم قائم شهر و سواد کوه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران قدرت آن را دارد که موضوعات را از راه دیپلماسی پیش ببرد و حل کند، ادامه داد: ایران  اقتدار بسیاری در دنیا برخوردار است و می تواند مشکلات را از راه دیپلماسی جلو برد. اما اگر بخواهیم با کشور بجنگیم این کار را در خاک آن کشور انجام می دهیم نه اینکه بخواهیم به سفارت آن کشور در ایران حمله و مشکل داخلی ایجاد کنیم.

  به گفته این نماینده سفارتخانه و کارکنان آن مهمان ما در ایران هستند و مهمان باید در امان بماند بنابراین رفتار برخی تندروها و به آتش کشیدن سفارت عربستان را محکوم کرد.
روسای عربستان عاقلانه رفتار کنند
حسینی با اشاره به تلاش عربستان برای پوشش جنایت مرتکب شده با تبلیغات علیه ایران گفت: آل سعود در گذشته نیز چنین روشی را داشته و ما بازی آنها را زیاد دیده ایم اما می دانیم که این راه و روش به نتیجه نخواهد رسید. انتظار می رود روسای آل سعود عاقلانه رفتار کنند  چرا که تنها از این راه و رفتار دیپلماسی می توان مشکلات را بر طرف کرد.
وی همچنین تاکید کرد: بالارفتن از دیوار کنسولگری و آتش زدن سفارت عربستان از سوی عدهای تندور انجام شد که نظام جمهوری اسلامی آنها را قبول ندارد و انتظار داشتیم پلیس این مسئله را پیش بینی می کرد و به موقع مانع از رخ دادن این اقدامات نادرست می شد.
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رئیس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دستگاه ها قاضا می خواهند هرچه زودتر و با اقتدار با تندروها برخورد شود./
نعمتی: عربستان جدی ترین حامی تروریسم در منطقه است
بهروز نعمتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: هیئت حاکمه عربستان با قطع روابط دیپلماتیک با ایران می خواهد افکار عمومی دنیا را به سمتی که خودش تمایل دارد تغییر دهد اما قطعا این اتفاق رخ نمی دهد.

  نماینده اسد آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طی سال های اخیر جدی ترین حامی تروریسم در منطقه اعم از سلفی ها، داعش، تروریسم دولتی  که مردم یمن را به خاک و خون می کشد عربستان است.

نعمتی با اشاره به اینکه عربستان به دنبال این است که با قطع روابط دیپلماتیک با ایران به بهانه اتفاقات صورت گرفته در سفارتش فرار به جلو داشته باشد تا به این ترتیب سرپوشی بر اقدامات ضد حقوق بشری در کشور خود و منطقه بگذارد تصریح کرد: ملت ها از نوع عملکرد عربستان و شرکایش به شدت منزجر و ناراحت هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: هیچ آزادمردی نیست که نپذیرد عربستان حامی تروریسم در خاورمیانه است و مسئولیت خون های بسیاری که در عراق،سوریه و یمن ریخته شده به عهده عربستان است.

وی با اشاره به اینکه عربستان باید بپذیرد در منطقه تمام آمال و اهداف اسراییل و آمریکا را پیاده می کند گفت: علت اصلی تفرقه میان مسلمانان عربستان است؛ در عراق، سوریه و یمن به غیر از مسلمان ها چه کسی کشته می شود؟

نعمتی افزود: تروریست ها از نظر معنوی و مادی از سوی عربستان حمایت می شوند مخصوصا در یمن که به صورت تروریسم دولتی عمل می کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس گفت: قطع روابط دیپلماتیک با ایران از سوی عربستان  نوعی فرار به جلو از سوی این کشور  برای تحت تاثیر قرار دادن خشم افکار عمومی بین المللی از اعدام شیخ نمر و حمایتش از تروریست هاست.
 
حیدرپور: قطع رابطه دیپلماتیک نمی تواند سرپوشی برای نقض حقوق بشر و اعدام شیخ نمر باشد
عوض حیدرپور شهرضایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه رژیم سعودی با روشی ظالمانه سعی در بقای خود دارد گفت: مبارزاتی  که در عربستان شروع شده مبارزات مبتنی بر بیداری اسلامی است.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیداری خاموش کردنی نیست و ملت ها در همه جای دنیا به خصوص در کشورهای اسلامی با انقلاب اسلامی به  بیداری اسلامی دست پیدا کرده اند.

  حیدر پور گفت: عربستان با اقداماتی مانند اعدام مبارزان و بدرفتاری با معترضان و منتقدانش نمی تواند موج بیداری را خاموش کند.

نماینده مجلس نهم با اشاره به قطع روابط دیپلماتیک با عربستان گفت: علیرغم اینکه اقدام برخی نیروهای خودسر در مورد سفارت عربستان مورد قبول نیروهای انقلابی نبود اما اقدام عربستان نیز در فراخواندن کارکنان سفارتش در واقع نوعی فرار به جلو است.

وی ادامه داد: عربستان باید بداند اقداماتی از جمله قطع رابطه با ایران نمی تواند سرپوشی بر نقض حقوق بشر در این کشور و اعدام شیخ نمر باشد و خشم افکار عمومی و بین المللی را از این اقدام تحت تاثیر قرار دهد.
حیدرپور با اشاره به سیاست تنش آفرین عربستان تصریح کرد: این کشور طی چند سال گذشته از جریان‌های تکفیری حمایت کرده  و در واقع بزرگترین منبع حمایتی اقتصادی و فکری از تروریسم است.

وی گفت: عربستان طی چند سال اخیر با اقدامات وحشتناکی در زمینه پرورش تروریست ها؛ در کشورهایی مانند سوریه،عراق  و لبنان بحران آفرینی کرده است و باید بداند که نمی تواند با قطع روابط دیپلماتیک با ایران سرپوشی بر این گونه اقدامات خود بگذارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عربستان با اینگونه اقدامات نمی تواند فرافکنی کرده و اذهان جهانیان را از اقدامات ظالمانه خود پاک کند.
 
قره سید رومیانی: قطع ارتباط دیپلماتیک با ایران به ضرر عربستان است
میرهادی قره سید رومیانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به رفتار عربستان برای قطع ارتباط دیپلماتیک با ایران گفت: این کشور تلاش دارد با  ترفندهای سیاسی  از وضعیت اسفناکی که برای خود با اعدام شیخ نمر ایجاد کرده است، فاصله بگیرد.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با قطع ارتباط و بستن سفارتخانه چهره ایران مخدوش نمی شود، تاکید کرد: قطع ارتباط به ضرر عربستان تمام خواهد شد. ایران در موضوعاتی چون برجام نشان داد که بر راه و روش بین المللی و مذاکره پایبند است و آل سعود با این بازی ها نمی تواند کشورها را علیه ایران بشوراند.
این نماینده اعتقاد دارد که خون شهید مظلوم شیخ نمر دامن حکام آل سعود گرفته است چرا که برخی روزنامه های اروپایی این کشور را با سه ویژگی صادرات نفت، خرما و تروریست به جهان معرفی کرد که این موضوع نتیجه قرائت نادرست از دین است.

  وی تاکید کرد:  عربستان با طرح قطع رابطه با ایران به دنبال آن است که اشتباه بزرگ و تاریخی خود یعنی به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر، حادثه منا، جده و جنگ ها در یمن، سوریه و عراق را تحت پوشش قرار دهد اما با این اقدامات نمی تواند ذهن افکار عمومی را از جنایات خود منحرف کند.
سازمان ملل گزارشگر ویژه به ریاض اعزام کند
قره سیده رومیانی در خصوص اعتراض مردمی به اعدام شیخ نمر گفت: مردم ایران از این جنایت ناراحت شدند و رفتار احساسی نشان دادند اما باید توجه داشت که ایران کنوانسیون 1969 را پذیرفته و باید از امان دیپلماسی حفاظت کند. بنابراین ضمن اینکه باید به احساسات مردم پاسخ درست داده می شود به اصول بین المللی پایبند بود.
این نماینده از دستگاه قضا خواست که با مردم خاطی رفتار انتظامی داشته باشد  افرادی که از احساسات مردم سو استفاده کردند را شناسایی کند.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید هر چه زودتر اجلاس سران کنفرانس اسلامی با دستور رسیدگی به شهادت شیخ نمر تشکیل شود. همچنین این جنایت باید در دادگاه کیفری بین المللی بررسی و به کمیته تحقیق ارجاع داده شود. مطالبه دیگر ما این است که سازمان ملل گزارشگر ویژه ای به عربستان اعزام کند تا جزییات رهبر شیعیان این کشور تهیه و منتشر شود./

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top