قانون گرایی بهترین راهکار جهت احراز صلاحیت داوطلبان

غلام علی جعفرزاده ایمن آبادی

وکیل ملت: از جمله عرصه های رعایت حق مردم در انتخابات این است که اگر کسی صلاحیت داشت، او را رد نکنیم و به او میدان دهیم. برعکس اگر کسی ـ چه در انتخابات خبرگان و چه مجلس شورای اسلامی ـ صلاحیت قانونی نداشت، با اغماض و بی دقتی او را وارد عرصه نکنیم، زیرا بی توجهی به این دو نکته، ضد حق الناس است.

تاریخ انتشار: 15دي1394|22:53

قانون گرایی بهترین راهکار جهت احراز صلاحیت داوطلبان
| کد خبر: 79558

برداشتی که ما از این بیانات داریم، این است که حق الناس دو طرفه است؛ یک حق الناس مربوط به حاکمیت است و باید از طرف او رعایت شود.

این یعنی اینکه مردم از حاکمیت انتظار دارند، افرادی که از سوی حاکمیت انتخاب می شوند، مشکلات اساسی نداشته و حداقل شرایط عمومی احراز صلاحیت را داشته باشند؛ بنابراین، کسانی که صلاحیت افراد را بررسی می کنند، باید حق الناس حاکمیتی را کامل رعایت کنند.

کسانی که برای تأیید صلاحیت افراد انتخاب شده اند، حق ندارند از کسانی که ممکن است در آینده برای نظام ایجاد مشکل کنند، بگذرند. این حق خودشان نیست که بخواهند از آن بگذرند. در واقع این حق نظام و حاکمیت است که باید از سوی این افراد رعایت شود.

اما از سوی دیگر، هر فردی با هر وضعیتی دارای یک حق شرعی در این کشور است؛ بنابراین، این افراد حق ندارند نظریات شخصی و جناحی خود را در برخورد با کاندیداها اعمال کنند.

این افراد وظیفه دارند حقوق شخص در برابر شرع را نیز اعمال کنند. اگر قانون ملاک عمل باشد، همه این موارد در آن رعایت خواهد شد. به عبارت دیگر، همه نگاه های شخصی، سیاسی، جناحی و گروهی دیگر ورود نخواهد کرد و حق الناس کامل رعایت خواهد شد.

اگر افراد بخواهند در بررسی های خود وارد اعمال نظرهای شخصی شوند، قطعا این حق الناس ها دچار اشکال خواهد شد، کسی که در حزب و جناح خود از برخی مسائل اغماض کند، حق الناس نظام را زیر پای گذاشته است. از سوی دیگر، اگر در بررسی ها مشخص شود و علم داشته باشند که مثلا فردی اشتغال به فساد دارد و تأیید شود، حق الناس مردم را زیر سؤال برده است.

تنها قانون می تواند ترازوی حق الناس باشد؛ بنابراین، تا زمانی که نگاه های شخصی و اعمال نظرهای شخصی در بررسی ها ورود پیدا نکرده باشد، حق الناس رعایت خواهد شد، ولی اگر افرادی به دنبال اعمال نظرهای شخصی باشند، حق الناس رعایت نخواهد شد.

افرادی که وسط ایستاده اند، معامله بهشت و جهنم می کنند. کسانی که بی گناه رد می شوند و یا کسانی که با داشتن سوابق مشکل دار تأیید می شوند، هر دو فرد داور را روانه جهنم می کنند؛ بنابراین، بهترین راهکار رعایت حق الناس، رجوع به قانون است.

نماینده مجلس

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top