روز اجرایی برجام یا قهر خرده کشورهای عربی، چشم جهان به کدام است؟

وکیل ملت: هر اندازه به روز اجرای برجام نزدیک می شویم گامهای موثر ایران در راستای توافق بدست آمده با گروه 1+5 به نقطه پایانی محکم تر برداشته می شود.

تاریخ انتشار: 16دي1394|08:20

روز اجرایی برجام یا قهر خرده کشورهای عربی، چشم جهان به کدام است؟
| کد خبر: 79657

به گزارش وکیل ملت ، هر اندازه به روز اجرای برجام نزدیک می شویم گامهای موثر ایران در راستای توافق بدست آمده با گروه 1+5 به نقطه پایانی محکم تر برداشته می شود.

این در حالی است که رفتار دیپلماتیک دولت واشنگتن در دوران پسابرجام به هیچ روی مطلوب ارزیابی نمی شود. از نگاه آنچه که مقامات سیاسی تهران بدان تاکید دارند، طی روزهای اخیر اقدامات مجلس سنای آمریکا(تصویب قانون ضد ایرانی محدودیت در صدور روادید) بعد از بسته شدن پرونده موهوم پی ام دی؛ نقض  روح برجام تلقی می گردد.


با این وجود جمهوری اسلامی ایران نظر به اصل وفای به عهد، همچنان در مدار قانون بین الملل حرکت می کند و در افق متن صریح والزام آور حقوقی (Agreement) به همکاریهای سیاسی و فنی خود در چارچوب مصوبات توافق هسته ای ادامه می دهد.

یکی از مفاد موافقت نامه مذکور؛ ايران بايد از ميزان اورانيوم غني شده خود بکاهد و در عوض خارج کردن درصدی اورانيوم غني شده، اورانيوم خام دريافت کند.

تبادل اورانیوم گامی روبه جلو:
 
طبق اظهارات رییس انرژی اتمی کشورمان، طی روزهای گذشته روند انتقال سوخت  هسته ای اورانیم به کشور روسیه تکمیل شد. علی اکبر صالحی با تایید خبر منابع روسی درباره انتقال اورانیوم غنی شده ایران به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای، گفت: روند تبادل سوخت انجام شده است. بر این اساس در ابتدا، ایران به ازای تحویل کیک زرد از مسکو به وزن تقریبی 197 تن؛ در حدود 11تن اورانیوم غنی شده را به روسیه صادر کرد.
واکنش واشنگتن نسبت افدام تهران:

وزیر خارجه آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی که با عنوان "گزارش بروزرساني پيشرفت به سمت روز اجراي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)" در پايگاه اينترنتي وزارت خارجه آمريکا منتشر شده، نوشته است: پنج ماه پس از آنکه ما، اتحاديه اروپا و شرکاي ما در پنج بعلاوه يک، برنامه جامع اقدام مشترک با ايران(برجام) را نهايي کرديم، من همچنان به تيم ما در دستيابي به آن چيزي که واقعا يکي از مهمترين دستاوردها در سال 2015، افتخار مي‌کنم ( اين دستاورد) تضمين مي‌کند که برنامه هسته‌اي ايران در ادامه، منحصراً صلح‌آميز است.


  جان کري افزود: روز اجرا زماني فرا خواهد رسيد که آژانس بين المللي انرژي اتمي تائيد کند که ايران به همه تعهدات هسته‌اي خود عمل کرده است که(عمل به اين تعهدات) افزايش زمان گريز هسته‌اي ايران در دستيابي به مواد هسته‌اي کافي براي توليد يک بمب اتم، را باعث خواهد شد و آن را به يک سال افزايش خواهد داد درحاليکه اين زمان( گريز) قبل از برجام ، کمتر از نود روز بود.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: امروز يکي از مهترين گام هاي ايران به سمت اجراي تعهدات( اين کشور)، زماني برداشته شد که يک کشتي حامل بيش از بيست و پنج هزار پوند (حدود يازده هزار و سيصد و چهل کيلوگرم) مواد اورانيوم غني شده با درصد کم، ايران را به مقصد روسيه ترک کرد. اين محموله شامل حذف تمام مواد هسته اي ايران به ميزان غني شدگي بيست درصد را شامل مي شود که هنوز به شکل صفحات سوخت براي راکتور تحقيقاتي تهران در نيامدند. انتقال اين مواد غني شده به خارج از ايران، گامي مهم به سمت عمل کردن ايران به تعهدات خود است که براساس آن، اين کشور تا روز اجرا نبايد بيشتر از سيصد کيلوگرم اورانيوم غني شده با درصد کم ، داشته باشد. انتقال محموله امروز، زمان گريز هسته اي ايران به سمت دستيابي به اورانيوم قابل بکارگيري در توليد يک سلاح هسته اي را که دو تا سه ماه بود، به سه برابر افزايش مي دهد و بخشي مهم از معادله فني است که تضمين مي کند زمان گريز احتمالي تا روز اجرا، دست کم به يکسال برسد.
 
وزیر امورخارجه آمریکا افزود: تعدادي از معاملات تجاري باعث شدند که (انتقال) اين محموله امکانپذير شود، بسياري از کشورها نيز نقش‌هاي مهمي را در اين تلاش ايفا کردند. روسيه به عنوان يکي از کشورهاي حاضر در برجام و به عنوان کشوري که تجربه قابل توجه در انتقال و تامين مواد هسته‌اي دارد، با انتقال اين مواد به خارج از ايران و دادن اورانيوم طبيعي در ازاي آن، نقشي اساسي ايفا کرده است. قزاقستان نيز با فراهم کردن اورانيوم طبيعي که ايران در ازاي مواد غني شده دريافت کرده است، و نيز با کمک به تسهيل انتقال محموله، به اين تلاش کمک زيادي کرد. کمک قزاقستان علاوه بر ميزباني اين کشور در دورهاي اوليه گفتگوهاي پنج بعلاوه يک است که منجر به انعقاد موفقيت آميز برجام شد.  آذربايجان نيز نقشي کليدي و مهم در تسهيل اين محموله ايفا کرد.

 در ادامه بيانيه جان کري آمده است: من همچنين مي‌خواهم مراتب تشکر کامل و صادقانه آمريکا را از پادشاهي نروژ اعلام کنم، کشوري که مدت هاي مديدي است که متعهد به عدم اشاعه است و با اقدام خود به اين تعهد عمل مي کند. نروژ در اين مورد بسيار مهم، معاملات بازرگاني براي کاهش ميزان اورانيوم غني شده در ايران را تامين مالي کرد ، نروژ همچنين تخصص لازم براي مديريت برخي از اين معاملات را تامين کرد. اين تلاش ها نشان دهنده کمک مهم نروژ به يک دنياي امن‌تر است.

جان کری در ادامه با ذکر اینکه "همکاري بين آمريکا و نروژ در اين تلاش، ادامه يک سابقه ديرينه از همکاري در زمينه عدم اشاعه مواد هسته‌اي است. من امروز با «برنده» ( Brende ) وزير امور خارجه نروژ گفتگو کردم تا شخصا از او به علت رهبري‌اش در اين موضوع تشکر کنم"، نوشته است: اکنون بايد آژانس بين المللي انرژي اتمي راستي‌آزمايي کند که ميزان ذخاير اورانيوم غني شده ايران سيصد کيلوگرم يا کمتر است، همچنين بايد تائيد کند که ايران به همه گام هاي هسته اي مهم خود در برجام قبل از فرا رسيدن روز اجرا، عمل کرده است. اين گام ها شامل برچيدن بخش زيادي از زيرساخت غني سازي اورانيوم مي شود. براساس آنچه که ما مي دانيم ايران سريعاً براي دستيابي به آن حرکت مي کند. ايران همچنين بايد هسته ي راکتور اراک را بردارد و غير عملياتي کند ، و عملا مسير پلوتونيوم براي سلاح هسته اي را مسدود کند. ما درحاليکه به سمت راستي آزمايي آژانس بين المللي انرژي اتمي از عمل کردن ايران به همه تعهدات هسته اي کليدي اش حرکت مي کنيم، همچنان اقدام به مشورت نزديک با آژانس بين المللي انرژي اتمي و ديگر اعضاي پنج بعلاوه يک خواهيم کرد. آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز به آمادگي هاي خود براي اجراي رژيم گسترده نظارت و راستي آزمايي از کل برنامه هسته اي ايران ، طبق آنچه که در برجام مشخص شده است، ادامه مي دهد.

این بیانیه می‌افزاید: در پانزدهم دسامبر، شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي قطعنامه اي را با اجماع تصويب کرد تا تمام تلاش هاي آژانس را به سمت اجراي کامل برجام و ابزارهاي راستي آزمايي و نظارت پيشرفت، معطوف کند. همه تاسيسات هسته اي اعلام شده ايران شامل آسياب هاي اورانيوم و تاسيسات توليد سانتريفوژ، تا روز اجرا، تحت نظارت گسترده خواهند بود که يک الزام برجامي است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در اين تلاش نظارتي همچنين از فناوري هاي مدرن مثل مهر و موم هاي الکترونيک بهره خواهد برد و شمار بازرسان علي الارض(ميداني) در ايران را افزايش خواهد داد.

کري افزود: زماني که ما به روز اجرا مي‌رسيم ، آمريکا به طور کامل متعهد باقي خواهد ماند و در مسير اجراي تعهدات مرتبط با تحريم ها براساس برجام و نيز همه تعهدات ديگر ما در برجام ، باقي خواهد ماند. تيم ما سخت کار مي کند تا براي روز اجرا آماده باشد، و زماني که آن روز فرا برسد، برداشتن تحريم‌هاي مرتبط با هسته‌اي براساس برجام اجرايي خواهد شد. سياست آمريکا جلوگيري از فعاليت‌هاي تجاري مجاز با ايران نيست.

وزير خارجه آمريکا ادامه داد: در حالي که ما به روز اجراي برجام نزديک مي شويم، ما همچنان هوشيار باقي خواهيم ماند تا اطمينان حاصل کنيم که اجراي (برجام) دقيقا دستيابي به همان چيزهايي است که ما در آغاز اين مذاکرات تعيين کرده بوديم، يعني اطمينان حاصل کنيم که برنامه هسته اي ايران صرفاً براي مقاصد صلح آميز است و هميشه نيز اينگونه باقي خواهد ماند.

تکمیل روند تبادل سوخت؛فرمان تهران برآغاز اجرای عملیات برجام:


بدون تردید، پایبندی و عملگرایی ایران نسبت به اجرای تعهدات-پروتکل ها وبطور کلی موافقتهای صورت گرفته در نظام بین المللی می تواند به مثابه بهترین الگوی التزام برقوانین آمره،به جامعه جهانی معرفی گردد.حال مردم ایران منتظر اقدام عملی طرف غربی، مبنی بر اجرای متقابل نسبت به ایران هستند.
  امروز پیام روشن دولت ومردم ایران به جامعه جهانی ایجاد صلح -برابری-عدالت وامنیتی پایدار برای همگان است.امدیواریم کشورهای غربی بانشان دادن حسن نیت خود،برای همیشه قضاوت تارخ را نسبت بدعهدیهای خود تغییر دهدند.اکنون مردم دنیا پذیرفته اندکه شرایط حاکمیت جهان دگرگون شده است، ودوره حکومت اقلیتی بر قاطبه مردم دنیا پیان یافته است.از این گامهای محکم تهران در اجرای مفاد برجام،فرمان تهران برآغاز اجرای عملیات برجام تعبیر می گردد.     گزارش از محمدرضاشجاعیان

 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top