ماده 91 قانون مجازات، تحولی در رسیدگی بزه کودکان

مظفر الوندی

وکیل ملت: ماده 91 قانون مجازات اسلامی سرمایه ارزشمندی است که باید با استفاده از ظرفیت های علمی اندیشه ای، آن را اجرایی کرد.

تاریخ انتشار: 16دي1394|13:27

ماده 91 قانون مجازات، تحولی در رسیدگی بزه کودکان
| کد خبر: 79875

متاسفانه غفلت ها نسبت به این ظرفیت ها باعث شده تا در جای دیگر به صورت تدافعی و واکنشی برخی کارها را انجام دهیم و به همین دلیل دچار چالش شویم.
اگر بتوانیم ظرفیت ها را شناسایی و از آنها به نحو مطلوب استفاده کنیم، اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
30 درصد جمعیت کشور را کودکان زیر 18 سال تشکیل می دهند و 70 درصد دیگر جامعه نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این قشر درگیر هستند.
جمهوری اسلامی ایران ظرف چند روز آینده برای دفاع از گزارش ادواری حقوق کودک به ژنو می رود و همه نگاه های داخلی و خارجی به این موضوع جلب شده است.
تعدادی از کودکانمان معارض قانون هستند و در شرایط خاص اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی رشد می کنند که اگر چه از نظر کمی زیاد نیستند اما از حیث کیفیت، قابل توجه هستند.
اخیرا در جلسه دادگاه اطفال نوجوانی 16 ساله به خاطر ارتکاب قتل درحال محاکمه بود.
شرایط سیار سختی بود از یک سو واقعیت تلخی به نام قتل اتفاق افتاده بود و از دیگر سو، کودکی 16 ساله با شرایط روحی خیلی بد داشت محاکمه می شد.
در این شرایط با مجرمینی که زیر 18 ساله و دارای شرایط روحی و جسمی خاص هستند و عمدتا نیز رشد کامل عقلی ندارند، روبرو هستیم.
این نوجوان به قتل خود اعتراف کرده است اما این کودک اصلا نمی توانست حرف بزند و یک وکیل تسخیری داشت و با توجه به اعترافاتش و طبق قانون مبنی بر درنظر گرفتن قصاص نفس برای مجرمان بالای 15 سال، قاضی طبیعتا حکم قصاص صادر می کند.
خوشبختانه ماده 91 قانون مجازات اسلامی تحول شگرفی می تواند زمینه حمایت از کودکان در قانون مجازات ایجاد کند. این قانون حاصل تلاش گسترده عملی و مجاهدانه و بهره مندی از فقه پویا است تا قاضی بتواند در صدور حکم این افراد از این ابزار قانونی نیز بهره ببرد و پزشکان قانونی نیز در این پرونده ها از این ابزار خوب استفاده و در صدور حکم مناسب به قاضی کمک کنند.
هنوز پزشکان پزشکی قانونی و قضات آنگونه که باید به عمق محتوای این ماده دقت نکرده اند و به این ماده در میان 600 ماده قانون مجازات اسلامی توجه کافی نشده است، در حالی که می تواند تحولی در رسیدگی در عرصه بزه کودکان و نوجوانان ایجاد کند.
در یک دنیای پرهیاهو قرار داریم، در این دنیای پرهیاهو که برای اقدام بالا رفتن از دیوار سفارت بیانیه های مختلف صادر می کنند و نسبت به حمله بیرحمانه به خاک یک کشور و کشتن کودکان بیگناه عکس العملی نشان می دهند، باید هشدار باشیم و با استفاده از ظرفیت های موجود از حقوق کودکان دفاع کنیم.
ماده 91 قانون مجازات اسلامی بیان می دارد در جرائم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از 18 سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازات های پیش بینی شده در این فصل محکوم می شوند.
تبصره: دادگاه برای تشخیص رشد و کمال عقل می تواند نظر پزشکی قانونی را استعلام ویا از هر طریق دیگر که مقتضی بداند، استفاده کند

دبیر مرجع ملی حقوق کودک

.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top