تاریخ انتشار: 16دي1394|17:52

| کد خبر: 80009

یک حقوقدان: دادستانی می تواند پرونده حمله به سفارت عربستان را خارج از نوبت رسیدگی کند

وکیل ملت: حقوقدان و وکیل دادگستری، با بیان اینکه پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان از پرونده هایی است که تسریع در امر رسیدگی و خارج از نوبت به آنها در قانون پیش بینی شده، افزود: دادستانی تهران براساس اختیارات خود می تواند پرونده حمله به سفارت عربستان را خارج از نوبت رسیدگی کند.

حسین احمدی نیاز در گفت وگو با ایرنا با اشاره به نامه رئیس جمهوری به رئیس قوه قضائیه مبنی بر رسیدگی خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد این مطلب را اعلام کرد.
وی افزود: دولت ها حسب کنوانسیون 1961 روابط دیپلماتیک، ملزم و ملکف به حمایت از اماکن دیپلماتیک هستند و دولت برای نشان دادن حسن نیت خود در پاسداری و حفاظت از یک نهاد دیپلماتیک، باید کسانی را که به سفارت یک کشور یا اماکن دیپلماتیک حمله کردند، شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کند.
احمدی نیاز تصریح کرد: مراجع قضایی نیز حسب قانون و همچنان که رئیس قوه قضائیه، دادستان تهران و سخنگوی قوه قضائیه رسما اعلام کردند، پرونده ای در این زمینه تشکیل شده و خاطیان نسبتا شناسایی شده اند و پرونده در حال رسیدگی است.
احمدی نیاز با بیان اینکه در جامعه بین المللی اثبات شده که ایران از این امر خشنود نیست و مجازات و محاکمه آمرین آن را پیگیری می کند و نسبت به قوانین بین المللی متعهد و مسئول است، خاطرنشان کرد: دولت می تواند این دادرسی را از قوه قضائیه خواستار شود تا در خارج از نوبت به پرونده رسیدگی کند و قوه قضائیه نیز طبق قانون اگر فرایند تحقیقات انجام شده باشد می تواند خارج از نوبت رسیدگی را انجام دهد و حکم مقتضی را صادر کند.
این وکیل دادگستری ادامه داد: رئیس جمهوری از اختیاراتی که در قانون اساسی به آنها تصریح شده و با در نظر گرفتن اصل استقلال قوه قضائیه، این درخواست را مطرح کرده که با توجه به همت و عزم قوه قضائیه، رسیدگی به این مساله و محکومیت آن انجام خواهد شد.
احمدی نیاز با بیان اینکه تسریع در امر رسیدگی خارج از نوبت در قانون پیش بینی شده، گفت: چون موضوع کیفری است، دادستان تهران این اختیارات را دارد و از این امر می تواند استفاده کند و دستورات شایسته ای در تسریع این مساله داشته باشد.
رئیس جمهوری روز چهارشنبه طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد شد.
وزارت کشور عربستان شنبه هفته جاری اعلام کرد که عالم روحانی شیعه آیت الله نمر باقر النمر را به همراه 46 نفر دیگر اعدام کرده است.
در این میان برخی افراد خودسر در یک تندوری احساسی و هیجانی به اماکن دیپلماتیک کشور عربستان در تهران و مشهد تعرض کرده که توسط دستگاه های امنیتی و انتظامی ایران شناسایی و بازداشت شدند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top