تاریخ انتشار: 17دي1394|07:20

| کد خبر: 80207

ضرورت بازنگری در قوانین منابع طبیعی

عباس رجائی

وکیل ملت: متاسفانه قوانین منابع طبیعی، قدیمی و مربوط به 40 سال گذشته است؛ اما شرایط نامناسب قوانین به معنای عدم کاربرد آنها نیست بلکه با توجه به مقتضیات امروز جامعه بازنگری در قوانین منابع طبیعی ضروری است.

متاسفانه قوانین منابع طبیعی، قدیمی و مربوط به 40 سال گذشته است؛ اما شرایط نامناسب قوانین به معنای عدم کاربرد آنها نیست بلکه با توجه به مقتضیات امروز جامعه بازنگری در قوانین منابع طبیعی ضروری است.

در سه دوره گذشته مجلس بنا به دلایلی چون  استرداد لایحه یا بار مالی طرح‌ها، قوانین جامع مربوط به منابع طبیعی کشور که بتواند پاسخگوی مشکلات باشد، تدوین نشده است.

امروز نیازمند اصلاح قوانین بازدارنده منابع طبیعی هستیم، در قوانین منابع طبیعی باید موادی لحاظ شود که موجب کاهش تعداد پرونده های کشور شود.

در مجلس نهم گام هایی برای اصلاح و تدوین قوانین مرتبط با منابع طبیعی برداشته شد، قوانین مربوط به مرتع، زمین، خاک، آب در لایحه جامع خاک در کمیسیون کشاورزی تمام شده و در نوبت صحن علنی است؛ طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات نیز تمام و طبق اصل 85 به کمیسین کشاورزی سپرده شده است.

در خصوص قوانین منابع طبیعی که دستگاه قضایی یادآور شده، کارهایی در مجلس نهم صورت گرفته تا مشکلات حوزه منابع طبیعی و حواشی کاسته شود اما این اقدامات کافی نیست و باید گام‌های بلندتری برداشته شود.

جلساتی با دستگاه های مختلف جهت بررسی اشکالات در طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات، برگزار شده اما تا کنون ایرادات برجسته ای در آن دیده نشده، از قوه قضاییه هم درخواست شده تا مواضع، نظرات و یا اشکالاتی که به طرح وارد است را به کمیسیون کشاورزی مجلس ارجاع دهند که تا امروز پیشنهادی ارائه نشده است.

طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات در حال جمع بندی است، لذا لازم است تا قوه قضاییه پیشنهادات یا ایرادات وارده به این طرح را تا چند روز آتی و پیش از رای گیری نهایی به کمیسیون کشاورزی ابلاغ کند.

متاسفانه قوانین مربوط به منابع طبیعی، قدیمی است و اجرای قوانین مربوط به دهه ۴۰ در زمان فعلی مشکلاتی را به همراه دارد چرا که تعداد پرونده ها و میزان تصرف و نوع تغییر کاربری ها در حال حاضر بسیار بیشتر و متنوع تر از تعداد پرونده ها و میزان تصرف و نوع تغییر کاربری ها در زمان تصویب این قوانین است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top