کشف 90 درصد جرائم ارتکابی در کشور/ایجاد جرم در حاشیه شهرها در صورت ساماندهی نشدن

وکیل ملت: دادستان کل کشور با بیان اینکه 90 درصد از جرائم ارتکابی در کشور کشف می شود، این مساله را قابل تقدیر دانست.

تاریخ انتشار: 17دي1394|20:32

کشف 90 درصد جرائم ارتکابی در کشور/ایجاد جرم در حاشیه شهرها در صورت ساماندهی نشدن
| کد خبر: 80497

به گزارش وکیل ملت، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی امروز (پنجشنبه) در مراسم اختتامیه ادوار آموزشی کوثر 94 در تهران افزود: جنایت ها نباید ما را از جرائم کوچک باز دارد چون گاهی همین موارد کوچک، امنیت جامعه را مختل می کند.
وی تاکید کرد: حساسیت نسبت به ناهنجاری های اجتماعی امر مهمی است و باید در مقابل هر ناهنجاری حساسیت داشته باشیم؛ اگر آن را تحمل کنیم باید شاهد توسعه جرم در جامعه باشیم.
وی اظهار کرد: نباید به مجرمان اجازه دهیم احساس ناامنی را در جامعه ایجاد کنند. این افراد در هر سطحی که هستند باید احساس ناامنی کنند و این همان بحث پیشگیری است.
دادستان کل کشور ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا ابزار جرم در اختیار افرادی که انگیزه جرم دارند قرار نگیرد و بسترهایی که جرم زا و فسادزا هستند، اصلاح شوند.

** ایجاد جرم در حاشیه شهرها در صورت ساماندهی نشدن
رئیسی گفت: اگر حاشیه نشینی در شهرها ساماندهی نشود می تواند تبدیل به جرم شود؛ اگر معتادان جمع آوری و در مراکز بازپروی اصلاح نشوند می توانند به یک ولگرد سارق و اخلالگر امنیت اجتماعی منجر شود؛ اینها آسیب دیدگان اجتماعی هستند که اگر ساماندهی نشوند به مجرم تبدیل خواهند شد.
وی به اهداف برگزاری ادوار آموزشی نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه اهداف برگزاری این دوره ها به ارتقا امنیت کشور منجر می شود.
وی ادامه داد: یک سری خدمات انتظامی داریم که مربوط به خدمات پلیس است و ارتباطی با بخش قضایی ندارد؛ مانند صدور گذرنامه و تعویض پلاک، اما یک اقدام صرفا قضایی و خدماتی مشترک بین نیروی انتظامی و قوه قضائیه است.
رئیسی افزود: این اقدامات که خدمات مشترک را نیز رقم می زند، شامل کشف جرم، ابلاغ اوراق قضایی، اجرای احکام و دستورات قضایی است.
وی تاکید کرد: برای کیفیت بخشیدن به این همکاری مشترک، باید تسهیل در دسترسی ها و تسریع در امور صورت گیرد و این موضوع در قوانین پیش بینی شده است.
وی در ادامه به فصل دادرسی الکترونیکی نیز اشاره کرد و گفت: در این فصل، پیش بینی، تسریع و تسهیل ارتباط بین پلیس و دستگاه قضایی بیان شده است.
وی گفت: همچنین مرکز داده های قوه قضائیه که پلیس نیز در آن نقش دارد می تواند برای جمع آوری اطلاعات و داده ها مورد بهره برداری قرار گیرد.
دادستان کل کشور افزود: موضوع دیگر، «شبکه ملی عدالت» است؛ در مرکز داده های قوه قضائیه پیش بینی شده که باید همه بخش های قضایی و غیرقضایی و انتظامی، اطلاعات لازم را در اختیار این شبکه قرار دهند که این امر می تواند دسترسی پلیس به اطلاعات را تسهیل کند.
وی ادامه داد: در وظایف شورای عالی فضای مجازی تدوین و تصویب خدمات امنیتی، انتظامی و قضایی برای کشور پیش بینی شده است که می توانیم با سه راهبرد اساسی شامل حس امنیت در فضای مجازی، حس حریم خصوصی و تمهیدات لازم برای پیش بینی، پیشگیری و برخوردهای احتمالی با نفوذ بیگانگان به آن دست یابیم.
وی گفت: همچین «شورای راهبردی دادسرای الکترونیک» در نظر گرفته شده که قرار است برای همه این موارد تمهیدات لازم فراهم شود.
رئیسی تاکید کرد: با پیشرفت علم و فناوری و فضای ارتباطات، بحث تولید و تبادل اطلاعات پیش می آید که نیازمند حضور موثر دست اندرکاران است.
وی با بیان مثالی در مورد استفاده درست از اطلاعات گفت: اگر از اتوبان هایی که در کشور ایجاد شده درست استفاده نشود به طور قطع شاهد تصادفات زیادی خواهیم بود؛ بنابراین اتوبان هایی درباره فضای مجازی ایجاد شده که در تولید اطلاعات و تبادل آن، نیازمند برنامه ریزی و دقت است.
وی تاکید کرد: باید از پیشرفت الکترونیکی استفاده کنیم زیرا این امری ضروری در پیشگیری است؛ این آمادگی را در دستگاه قضایی داریم که با پلیس ارتباط نزدیک و همکاری صمیمانه درباره دسترسی به اطلاعات و تسریع در آن را داشته باشیم چون حس امنیت نیازمند ارتباط بهنگام و برخط است.
دادستان کل کشور به ویژگی های شهر اسلامی یا شهر سالم نیز اشاره کرد و گفت: در نگاه دینی ما این شهر دارای مشخصه هایی در اخلاق، معنویت، عقلانیت، عدالت است.
وی سنگ زیربنای آن را توحید دانست و گفت: بنابراین ارتباطات در جامعه باید بر این اساس تنظیم شود و پلیس که نظم دهنده شهر است باید مانع اختلال در جامعه شود.
رئیسی گفت: بعد از وقوع هر حادثه، ابتدا این سوال مطرح می شود که آیا این مساله قابل پیش بینی و پیشگیری نبود؛ در حالی که برخی از حوادثی که رخ می دهد قابل پیش بینی است.
وی تاکید کرد: نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم، این اصل پیشگیری است؛ با وجود تهدیدات زیاد، امروزه کشور ما از بهترین امنیت برخوردار است که با تلاش همگانی میسر شده است.

دسته بندی حقوق اجتماعی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top