تاریخ انتشار: 18دي1394|21:04

| کد خبر: 80914

شکست تلاش های داعش برای تعرض به سامرا

وکیل ملت: منابع عراقی روز جمعه گفتند که برنامه ریزی داعش برای بدست گرفتن کنترل مناطق حساسی مانند سامرا در یک هفته گذشته که با اعدام روحانی ناراضی عربستانی توسط رژیم سعودی همزمان بود به شکست انجامید و در عین حال خبر بمباران نیروهای الحشد الشعبی در اطراف سد سامرا نیز تکذیب شد.

برخی رسانه ها در روز جمعه از وقوع درگیری در منطقه سد سامرا خبر دادند و ادعا کردند که نیروهای الحشد الشعبی توسط جنگنده های آمریکایی بمباران شده اند.
سید صلاح الحسینی یکی از فرماندهان منطقه سامرا به ایرنا گفت خبر بمباران نیروهای الحشدالشعبی در منطقه سد سامرا صحت ندارد و کلیه محورها در این منطقه نیز در کنترل کامل نیروهای عراقی است.
وی با بیان اینکه 'البته داعش در یک هفته گذشته حملات سنگینی را بر روی مواضع نیروهای الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی در برخی مناطق تدارک دیده بود'، گفت کلیه این تحرکات که مهمترین آن دو روز پیش در منطقه تقسیم الثرثار در غرب سامرا بود، توسط نیروهای عراقی مهار شد و گروه تروریستی داعش با دادن تلفات سنگین عقب نشست.
الحسینی، همچنین به حملات موشکی به سامرا اشاره کرد و گفت این گروه تروریستی که به دنبال ایجاد جنگ فرقه ای در عراق و منطقه است، همواره مراقد امامین عسکریین (ع) را هدف قرار می دهد که از جمله دو روز پیش 11 موشک به این شهر شلیک کرد.
وی افزود، خوشبختانه این موشک ها، به دلایل فنی و دقت پایین، هیچکدام به هدف اصابت نکرد، اما داعش تلاش می کند از این دست تحرکات خود بهره برداری رسانه ای کند.
در همین حال، احمد الاسدی سخنگوی نیروهای الحشد الشعبی نیز در گفت وگو با الفرات نیوز اخبار و گزارش هایی مبنی بر بمباران مواضع نیروهای الحشد الشعبی در اطراف سد سامرا را تکذیب کرد و آن را عاری از حقیقت دانست.
برخی منابع روز جمعه مدعی شدند که نیروهای داعش برای تسلط بر منطقه سد سامرا ، حملاتی را به این منطقه تدارک دیده بودند که در حین درگیری های شدید ، جنگنده های آمریکایی نیروهای الحشد الشعبی را بمباران کردند.
در عین حال یک منبع در منطقه عملیاتی به خبرنگار ایرنا گفت: گروه تروریستی داعش همزمان با اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی ناراضی اهل عربستان که روز شنبه گذشته توسط رژیم سعودی گردن زده شد، دست به تحرکات گسترده ای در مناطق مختلف صلاح الدین و الانبار زده است و حمله موشکی به سامرا نیز که با هدف ایجاد بحران فرقه ای و جنگ مذهبی انجام می شود، در دستور کار این گروه تروریستی قرار داشت.
به گفته این منبع، حملات موشکی داعش به سامرا ، همزمان با اقدام ضد حقوق بشری رژیم سعودی در اعدام شیخ النمر با هدف ایجاد یک انفجار فرقه ای در عراق صورت می گیرد بطوری که حتی در ایام اربعین حسینی در آذرماه نیز این حملات را در دستور کار خود قرار داده بود.
وی افزود: داعش همچنین در یک هفته گذشته تلاش زیادی کرد در مناطقی در شمال و غرب سامرا از جمله بیجی و الثرثار ، نفوذ کند که با مقاومت شدید نیروهای حاضر در منطقه روبه رو شد و تلفات سنگینی هم دریافت کرد.
گروه ترویستی داعش، برغم شکست های سنگین یک سال گذشته در استان صلاح الدین، اما همچنان به سامرا به عنوان یک هدف اصلی نگاه کرده و همواره طی ماه های گذشته از محورهای مختلف تلاش کرده است به این شهر نزدیک شود که به عقیده کارشناسان امنیتی و نظامی هدف از آن شعله ور کردن آتش فتنه فرقه ای است. بطوری که در طول تابستان و پاییز امسال، بارها از محورهای غربی از جمله اللاین و الثرثار تا نزدیکی های سامرا در منطقه الحویش نیز نفوذ کرده است. با اینحال مدافعان حرم کلیه این تحرکات داعش را به شکست کشانده اند.
به گفته همین منبع منطقه الصقلاویه در شمال فلوجه ، از دیگر مناطقی بود که داعش تلاش کرد از آن محور محاصره شهر فلوجه را بشکند که موفق نشد.
بسیاری از کارشناسان شیعه و سنی عراق اعتقاد دارند که منطقه به شدت ملتهب است و تحریکات فرقه ای می تواند به یک فاجعه جهانی تبدیل شود از همین رو اعتقاد دارندکه جریان ها و نیروهای خیرخواه باید بیش از گذشته فعال شوند.
به اعتقاد این کارشناسان، رژیم سعودی همچنان از گروه های تروریستی حمایت مالی و تسلیحاتی می کند.