مقام و منزلت دختر و زن در قوانین تورکان

وکیل ملت: قیز (دختر)، خانیم (در اصل تئنیث خان بمعنای زن بزرگ)، خاتین ،خاتون ( بانوی بزرگ و زنان اکابر و زن شوهر دار و خطابه محترمانه به زن)، بگیم (خانم بزرگ) آرواد (زن شوهردار)، قادین و … واژه‌هایی هستند که ترکان برای نامیدن جنس مؤنث به کار می‌برند و هر یک در سن یا موقعیت اجتماعی مشخص کاربرد دارد.

تاریخ انتشار: 19دي1394|01:34

مقام و منزلت دختر و زن در قوانین تورکان
| کد خبر: 80992

معنی کلمه " خانم " :

در لغتنامه دهخدا نوشته ریشه ترکی دارد. و حال مفهوم اصلی

خانم " خانوم " که در ترکی به صورت اصلی خانیم  می باشد و در قاعده ای دستور زبان ترکی :

خان + یم

خان = سرور , سلطان , ارباب , پادشاه

یم = برای من , مال من , تو، و ترکی این دو حرف به معنی ( تعلق داشتن برای من ) ، پس خانم در واقع خانیم یعنی سلطانم, سرورم می باشد. @azerchanal

 

ارزش و مقام زن در نزد ترک ها به قدری است که نه تنها در واژه بلکه در رقص ترکی هم مرد جلوی خانش زانو میزند و ماه یا خورشید را از آسمان برداشته و به او تقدیم می کند. اینست مقام زن نزد ترکها...

 

ارزش و مقام زن در نزد ترک ها به قدری والاست که نه تنها در واژه بلکه در رقص ترکی هم مرد جلوی خانش زانو می زند و ماه یا خورشید را از آسمان برداشته و به او تقدیم می کند.

 

فولکلور ترکی گاه دختر را به سیب سرخ تشبیه می‌کند (قیز، قیزیل آلما) و گاه او را تکه ي طلایی درخشان بر می‌ شمارد (قیزدی قیزل پارچاسی، پالچیغا دوشار پاریلدار).

 

هرچند موقعیت خاص اجتماعی در گذشته داشتن فرزند پسر را برای خانواده‌های متکی به اقتصاد کشاورزی و دامداری طلب می‌کرد و پدر و مادر، فرزند پسر را برای تامین مالی و حمایت‌های دوران سالمندی خود بیشتر می‌طلبیدند، اما دختر نیز نمک زندگی تلقی می‌شد و زنان بدون دختر را زنانی بی‌نمک برمی‌شمردند (قیز سیز آرواد، دوز سوز آرواد). 

 

 ریشه کلمه آرواد :

 

در مورد ریشه کلمه آرواد چند نظریه مطرح است : " آرواد – آروات " یعنی چه؟، براستی کلمه ی (آرواد ) از کلمه ی عربی (عورت ) گرفته شده ؟

 

1- از کلمه " اوراقوت " در ترکی قدیم به معنی زن. (احتمالا بعنوان پیوند دهنده نسل ها) این ریشه در کلمه ی قزاقی اورپاق، بمعنای نسل نیز بکار رفته است.

 

2- آر = ار (مرد) + پات (نقیض و مقابل ) = نقیض مرد.

 

3- از طرفی در زبان غنی تورکی نه به جنس زن، بلکه به زن شوهر دار " آرواد " می گویند. بعبارتی وقتی می خواهند بگویند فلان زن شوهر دار است می گویند: " اری واردیر " یا " آرواددیر ".

 

اما، اقایان همسران خود را با کدام نام بخوانند؟ خانیم یا آرواد؟ در خراسان خانیم یا خاتین و خاتون معمول است و در همه جا یکسان بکار می رود.

 

حال مقام زن در فرهنگ فارس و از دید - بقول خودشان - حکیم فردوسی را در انترنت جستجو و تفاوت فرهنگی را احساس کنید.

 

دسته بندی فضای مجازی , اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

جاوید
|
6اسفند ماه 1397
0
0
سلام
خدمتتون عرض شود آر به معنی مرد نیست آر یا آرو یعنی حیا و آر الئمخ یعنی حیا کردن و آد یعنی نام . آرواد یعنی نام (باحیا)
عورت و آرپات مزخرفاتی بیش نیستند.
به مرد میگن کیشی به داماد میگن بئی و به آقا که خودش کلمه تورکی هست.
حالا باید گفت (آر) یعنی حیا اما (ار) یعنی قهرمان . مثلا به نام اردوغان اگر دقت کنیم از دو کلمه ار و دوغان تشکیل شده ار یعنی قهرمان و دوغان یعنی پرورنده اردوغان یعنی قهرمان پرور و باز هم معنی مرد نمیده و میتونیم بگیم کل مطلبی که در مورد آرواد نوشتین ،اشتباه هست.
ممنونم

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top