حسین محمدپورزرندی تصریح کرد:

شفافیت؛ پیش‌شرط تحول در امور اقتصادی

وکیل ملت: مدیرعامل بانک شهر، گفت: امروزه تمامی نهادهای بین‌المللی بر نقش شفافیت اقتصادی در پیشبرد اهداف اقتصادی نظام‌های اقتصادی تاکید دارند.

تاریخ انتشار: 19دي1394|12:46

شفافیت؛ پیش‌شرط تحول در امور اقتصادی
| کد خبر: 81235

به گزارش وکیل ملت به نقل از مرکز ارتباطات و روابط‌عمومی بانک شهر، دکتر حسین محمدپورزرندی با بیان این‌که این مولفه عاملی مهم در زمینه‌سازی هر چه بیشتر رشد اقتصادی سالم و پایدار بوده است، خاطرنشان کرد: صندوق بين‌المللي پول، در توصیه‌های راهبردی خود براي افزايش رشد اقتصادي، دولت‌ها را مورد تاكيد ويژه قرار مي‌دهد و تقويت شفافيت توسط دولت را به‌ عنوان یکی از وظایف مهم برمی‌شمارد تا به این وسیله اعتماد عوامل اقتصادی و ذی‌نفعان در بخش‌های مختلف اقتصادی و بازارهای متنوع را جلب کند.
پورزرندی با اشاره به بند23 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف‌سازی و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارتی بر فعالیت‌های اقتصادی، اظهار کرد: شفافیت، قابليت دسترسي به اطلاعات اقتصادی برای همه افراد جامعه و برقراری جريان نظام‌مند ارسال و دريافت اطلاعات در تمام مناسبات اقتصادی است و در واقع انتظار این است تا برای برقراری اصل شفافیت در اقتصاد‌های ملی، منابع آماری منسجم، سازماندهی‌شده، شناخته‌شده، معتبر و علمی زیرنظر نهادهای نظارتی یا به طور مستقل ایجاد و در تمام ابعاد اقتصادی گسترش پیدا کند.

به گفته مدیرعامل بانک شهر، يكي از الزامات رقابت سالم دسترسي همه مشاركت‌كنندگان بازار به اطلاعات شفاف است و از سوی دیگر نبود شفافیت اقتصادی در سیستم‌های مالی منجر به تمرکز ثروت، برهم خوردن توازن اجتماعی، ایجاد رانت و در پی آن پدید آمدن فساد، انحراف در تخصیص بهینه منابع اقتصادی، حرکت به سمت فعالیت‌های غیرمولد و در پی آن کاهش رشد اقتصادی و بالطبع بیکاری، گسترش ارتشا در سیستم اقتصادی و فراهم آمدن زمینه کافی برای اختلاس و مفاسد اقتصادی خواهد شد.
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه تصریح کرد: برای ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی توصیه می‌شود طراحی و سازماندهی نظام جامع آماری در حوزه‌های مختلف اقتصادی(پولی، بانکی، مالیاتی، تجاری، رفاهی، بازارهای مختلف و ...)، گسترش به‌کارگیری فناوری‌اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌های مختلف اقتصادی همچون بانکداری الکترونیک و ... به ‌عنوان اقدامات موثر، مدنظر سیاستگذاران اقتصادی قرار گیرد.
پورزرندی، افزود: قطعاً ایجاد و فراگیری شفافیت اقتصادی علاوه بر ارتقاء اعتماد و کاهش مفاسد اقتصادی، ابزار مناسبی برای کمک به سیاستگذاران در ارائه راهبردهای اقتصادی، مناسب، مطلوب و بجاست.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top