تاریخ انتشار: 20دي1394|10:52

| کد خبر: 81690

مروری بر روزنامه‌های امروز بیستم دی ماه/ ادعاي شریعتمداری، تكذيب خبرگان

وکیل ملت: سخنان دیروز رهبر انقلاب در جمع مردم قم درباره انتخابات و همچنین ادامه واکنش ها به عدم شرکت سیدحسن خمینی در آزمون در کانون توجه روزنامه های امروز قرار دارد. این در حالی است که وضعیت رکود مسکن و تایید زنان برای حضور در انتخابات خبرگان از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

سخنان دیروز رهبر انقلاب در جمع مردم قم درباره انتخابات و همچنین ادامه واکنش ها به عدم شرکت سیدحسن خمینی در آزمون در کانون توجه روزنامه های امروز قرار دارد. این در حالی است که وضعیت رکود مسکن و تایید زنان برای حضور در انتخابات خبرگان از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

«روزنامه شرق» در گزارشی به خبر دیروز کیهان درباره تماس یکی از اعضای شورای نگهبان با سید حسن خمینی می پردازد. این روزنامه در این گزارش با عنوان«ادعاي شریعتمداری تكذيب خبرگان» می نویسد:« حسین شریعتمداری، مديرمسئول کیهان، در سرمقاله روز گذشته خود به حضور حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان اشاره کرد و تلویحا از او خواست از ادامه حضور در انتخابات خبرگان انصراف بدهد. او در این سرمقاله به رمزگشايي از چرایی شرکت‌نکردن سیدحسن خمینی در آزمون اجتهادی خبرگان پرداخته است. شریعتمداری درنهایت در توصیه‌ای به سیدحسن از او خواسته از رقابت‌های خبرگان کناره‌گیری کند. او به قاعده «احتمال» اشاره کرده است؛ منظور شریعتمداری از احتمال، نظر تازه شورای نگهبان درباره بررسی اجتهاد نامزدهایی است که در آزمون خبرگان غایب بوده‌اند. شورای نگهبان اعلام کرده راه‌های دیگری به غیر از آزمون برای بررسی احراز اجتهاد نامزدهای خبرگان وجود دارد. شریعتمداری این را قاعده احتمال و استثنا نامیده و گفته اگرچه ممکن است شورای نگهبان درباره برخی از نامزدها از این استثنا استفاده کند ...

 

اما بهتر است نوه امام از این قاعده صرف‌نظر کند تا مبادا شائبه استثناشدن برای نوه امام در نزد مردم داخل و خارج فراهم شود. شریعتمداری در اينجا از سیدحسن می‌خواهد که از رقابت‌های خبرگان کناره‌گیری کند تا مشمول قاعده احتمال و استثنا نشود.

این در حالی است که به نظر می‌رسد که برخلاف روزهای گذشته، این روزها احتمال احراز صلاحیت حجت‌الاسلام سيدحسن خمینی رو به افزایش است. شاهد مدعی مواضع اخير شورای نگهبان درباره نامزدهای غایب در جلسه آزمون اجتهادی است. سخنگوي شوراي نگهبان روز گذشته اعلام کرد: «بنا بر اعلام نظر آیت‌الله مؤمن، عضو فقهای مجلس خبرگان رهبری، ممکن است در ادامه بررسی صلاحیت‌ها، داوطلبی که در آزمون شرکت نکرده است، شرایط اجتهادش محرز شود و بتواند در ادامه مسیر انتخابات حضور داشته باشد».

احتمالات تكذيب‌شده

سرمقاله‌نویس کیهان البته احتمالات و اخبار زیادی را در سرمقاله روز گذشته درباره سیدحسن خمینی مطرح کرد که بخش‌هایی از آن قبلا تکذیب شده بود و بخش‌هایی هم روز گذشته تکذیب شد. بااین‌حال شریعتمداری در نوشتار خود مدعي است آنچه نوشته با شواهد بسیاری همراه است.

اعضای برجسته خبرگان: ما تماسی با سیدحسن نداریم

اما سایت «انتخاب» برای اینکه مشخص شود کدام عضو هیأت‌رئیسه با سیدحسن خمینی تماس گرفته، موضوع را از پنج عضو هیأت‌رئیسه خبرگان پیگیری کرد که پنج عضو هیأت‌رئیسه اعلام کردند با سیدحسن تماسی نداشته‌اند. در همین رابطه آیت‌الله سیداحمد خاتمی گفت: «بنده در هیچ زمینه‌ای با ایشان تماس تلفنی نداشته‌ام». آیت‌الله موحدی‌کرمانی هم گفت: «هیچ تماسی درمورد دعوت از حاج‌حسن‌آقا جهت شرکت در امتحان با ایشان برقرار نکرده‌ام». دفتر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی هم در پاسخ به این پرسش انتخاب، اعلام کرده است: «در ماه‌های اخیر هیچ تماس تلفنی میان معظم‌له و یادگار امام صورت نگرفته است».

نیت‌خوانی کیهان از تصمیم سیدحسن

اما آنچه کیهان در ادامه سرمقاله خود به آن پرداخته، همان خطی است که از ابتدای اعلام نامزدی سیدحسن خمینی از سوی جریان مخالف او به راه افتاد؛ یعنی تلاش برای القاي اینکه سیدحسن خمینی از سوی جریانی که هاشمی آن را هدایت می‌کند، برای حضور در رقابت‌های خبرگان نامزد شده است. کیهان البته سعی کرده نامی از هاشمی نبرد و تنها به واکاوی این جریان بپردازد و آن را به حوادث بعد از سال ٨٨ نسبت دهد

 

«روزنامه کیهان» نیز امروز در ستون اخبار ویژه خود بر خبر دیروز خود تاکید کرده است. این روزنامه در این خبر با عنوان«خبر موثق کیهان آب در لانه فتنه‌گران ریخت» می نویسد:« یادداشت کیهان درباره علت واقعی عدم شرکت سید حسن خمینی در آزمون انتخابات خبرگان، شبکه رسانه‌ای میدانی جریان فتنه را به دست‌وپا انداخت.

مدیر مسئول کیهان در یادداشت روز شنبه خاطرنشان کرده بود که ادعای بی‌اطلاعی سید حسن خمینی از آزمون واقعیت ندارد و غیر از اعلام عمومی ضرورت مشارکت نامزدها در آزمون، از طریق یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان نیز این ضرورت به وی منتقل شده بود. کیهان همچنین سناریوسازی افراطیون و جریان فتنه برای دور زدن قانون و تضییع حق 400 نامزدی که با وجود مراتب بالای علمی و سوابق تدریس و... به قانون پایبند بوده و در آزمون شرکت کرده‌اند، را اهانت به سید حسن‌خمینی و تلاش برای بردن وی در موضع اتهام دانسته بود.

اما خبر موثق کیهان درباره تماس یک عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، با دستپاچگی شبکه رسانه‌ای فتنه روبرو شد. این شبکه با تهیه و انتشار مطلبی مشترک -که در سایت اجاره‌ای انتخاب رونمایی و از سوی بقیه سایت‌های زنجیره‌ای بازنشر شد- مدعی شده‌اند با برخی اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان تماس گرفته و آنها خبر کیهان را تکذیب کرده‌اند. این ادعا در حالی است که خبر کیهان کاملاً موثق است و نشانه این وثاقت هم موضع آقای سید حسن‌خمینی است. این رسانه‌ها نیز اگر صداقت داشته باشند می‌توانستند اصل ماجرا را از سید حسن‌خمینی سؤال کنند اما به دلایل کاملاً روشن ترجیح داده‌اند خبر کیهان را دروغ جا بزنند؛ خبر موثقی که روشن می‌کند برخلاف ادعاها، سید حسن خمینی از ضرورت حضور در آزمون برای احراز شرط علمی و فقهی نامزدی خبر داشته اما احتمالاً با مصلحت‌سنجی و پرهیز از بازی در زمین فتنه‌گران ضد خط امام(ره)، در آزمون شرکت نکرده است.»

 

«روزنامه اعتماد» در گزارشی با عنوان« پذيرش حضور زنان درخبرگان» می نویسد:« ٧ اسفند ٩٤، اگر تا چند ماه پيش تنها منتظر انتخاب نمايندگاني بود كه قوه قانونگذاري كشور را در دست بگيرند، حالا نظاره‌گر انتخابات ديگري شده است. مجلس خبرگان رهبري در پنجمين دوره انتخابات خود، توشه‌اي از آرامش گذشته را به همراه ندارد. در روزهايي كه تنها با اكتفا به همان قانون قبلي، اطلاعيه شوراي نگهبان براي شركت در آزمون شهريور ماه، چهره‌هاي ناشناسي را راهي قم كرد، اعلام حضور چهره‌هاي شاخص سياسي، حواشي زيادي را گرد نهاد نظارتي خبرگان رهبري چرخاند. حالا زمان يك ماه و نيمه باقيمانده تا انتخابات، شوراي نگهبان را به كانون توجهات تبديل مي‌كند. نهاد نظارتي، اين روزها كه ساعات كار شبانه را نيز براي بررسي صلاحيت‌هاي داوطلبانه در نظر گرفته، پاسخگوي تمام اتفاقاتي است كه در نتيجه دومين اطلاعيه شوراي نگهبان شكل مي‌گيرد. نشست خبري سخنگوي شوراي نگهبان بعد از گذشت تمام حواشي ايجاد شده، برگزار شد. نجات‌الله ابراهيميان كه واژه «قانون» همواره كليد واژه پاسخ‌هاي او بوده و هست در جمع خبرنگاران از تمام روزهاي منتهي به انتخابات مي‌گويد. از آنچه حول محور خبرگان رهبري مي‌چرخد و رد صلاحيت‌هايي كه از هم‌اكنون اعتراضاتي را دامن زده است. اما آنچه در روزهاي پر خبر خبرگان بيش از اندازه به چشم مي‌آمد، اظهارات مختلف اعضاي شوراي نگهبان بود. اظهاراتي بعضا متناقض كه از سوي اعضاي حقوقدان و يك عضو فقيه آن عنوان و همگي پيرامون آزمون رقم خورده است، به محور اصلي پاسخ‌هاي سخنگوي اين نهاد تبديل مي‌شود. يك روز آيت‌الله مومن كه خود مسووليت برگزاري امتحان را برعهده دارد از شرايط افرادي مي‌گويد كه لزومي به شركت در آزمون ندارند و در روزي ديگر اطلاعيه‌اي از سوي شوراي نگهبان صادر مي‌شود كه چيزي جز خلاف سخنان ايشان را نشان نمي‌داد. يك روز از نحوه دعوت به آزمون گفته شد كه صرف صدور اطلاعيه كفايت مي‌كند و روز ديگر اعلام شد كه دعوت از طريق پيامك به داوطلبان اعلام شده است.

اما حضور بانوان در خبرگان رهبري از ديگر مسائلي بود كه در زمان باقيمانده تا انتخابات مي‌تواند مورد توجه قرار بگيرد. موضوعي كه از همان ابتدا اعتراضاتي را در پي داشته و از سوي برخي علما، فقها و بعضا برخي مراجع با مخالفت‌هايي روبه‌رو شده است. اما با همه اين اظهارات شاهد حضور هشت خانم شركت‌كننده در آزمون خبرگان رهبري بوده‌ايم. ابراهيميان در پاسخ به اين سوال كه آيا دعوت به آزمون به اين معناست كه شوراي نگهبان با حضور زنان در خبرگان رهبري موافقت كرده است، گفت: در مورد تك‌تك داوطلبان خانم اظهارنظر نمي‌كنم. اما برداشت من از رفتار فقها اين است كه وقتي آنها دعوت به آزمون مي‌شوند يعني امكان احراز بقيه شرايط هم وجود دارد و آنها مي‌توانند فرآيند را پيش ببرند. يعني اين امكان به طور ضمني پذيرفته شده است.»

 

«روزنامه دنیای اقتصاد» در گزارش اول امروز خود به موضوع رکود در بازار مسکن می پردازد. این روزنامه در این گزارش با عنوان«راه میانبر رونق بازار مسکن» به رونمایی از سناریوی سوم خروج از رکود می پردازد. این روزنامه در بخشی از این گزارش می نویسد:« موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی –وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری- ضمن بررسی دو سناریوی اجرایی مطرح از جانب سیاست‌گذاران برای رکودزدایی از بخش مسکن و ساختمان و همچنین با لحاظ وضعیت فعلی اجزای مختلف بازار ملک، راه میانبر رونق مسکن را معرفی کرد. پیش‌تر دو نگاه متفاوت به بخش مسکن، باعث شد یک گروه با تشخیص نقش «پیشران» مسکن در رونق اقتصادی، اولویت تخصیص منابع به این بخش را مطرح کند و در مقابل، گروهی دیگر با تاکید بر ساخت‌و‌سازهای مازاد سال‌های اخیر و نبود تقاضای موثر مصرفی و سفته‌بازی برای خرید ساختمان‌های فعلی، پیشنهاد اول را وتو کند. اما موسسه عالی آموزش و پژوهش، برای خروج از این بن‌بست سیاستی، راهکار مناسب و کم‌هزینه را در «تامین مسکن اقشار متوسط» می‌داند که می‌تواند از طریق «ساخت‌و‌ساز در بافت فرسوده» و «رفع محدودیت شورای پول و اعتبار در پرداخت وام خرید مسکن توسط بانک‌های تجاری» عملیاتی شود. برای این منظور، تعمیم الگوی اوراق حق تقدم بانک مسکن (وام بدون سپرده) به دیگر بانک‌ها توصیه شده است. در بررسی‌های این موسسه، با اشاره به انضباط پولی و کنترل تورم تاکید شده، نبود چشم‌انداز سودآوری در بازار مسکن، اگر چه کاهش سوداگری را در پی داشته اما بر پیچیدگی‌های رکود افزوده است.

رویکرد بینابینی برای رونق مسکن

موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت وبرنامه‌ریزی مناسب ترین رویکردهای خروج از رکود در بخش مسکن با توجه به سه نگاه مورد بررسی، در قالب دو تحلیل عمده مورد تاکید قرار داده است. این گزارش ضمن هشدار به مسوولان مسکن درخصوص خطای نگاه ملی به موضوع مسکن، سیاست‌گذاری در این بخش براساس ویژگی‌های منطقه‌ای را اولویت مهمی در این بخش عنوان کرده است. از سوی دیگر با توجه به سه جزء فعلی موجود در بازار مسکن یعنی؛ مسکن لوکس، تقاضای کم درآمد و تقاضای میان درآمد، تامین مسکن قشر متوسط به‌عنوان راهکاری مناسب و کم هزینه برای خروج از رکود مورد تاکید قرار گرفته است؛ افزایش وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات (وام بدون سپرده خرید مسکن) و اعطای تسهیلات مناسب ساخت در بافت‌های فرسوده شهری مهم‌ترین ابعاد این راهکار محسوب می‌شود. از سوی دیگر مواردی همچون رفع محدودیت شورای پول و اعتبار در پرداخت وام خرید مسکن توسط بانک‌های تجاری، تعمیم الگوی اوراق حق تقدم بانک مسکن به دیگر بانک‌ها و هرگونه پیشنهادی که با ارائه الگوی جدید یا رفع قوانین بازدارنده موجود منجر به افزایش اعتبار دهی به این بخش شود را در این زمینه می‌توان نام برد.

 

«روزنامه آرمان» در گزارشی با عنوان« احمدی‌نژاد منتظر فرصت است» می نویسد:« «آيا احمدي‌نژاد بازمي‌گردد؟» اين سوالي است كه برخي اذهان را به خود مشغول كرده و هيچ كس پاسخ دقيقي براي آن ندارد؛ شايد مشايي تنها فردي باشد كه پاسخ اين سوال را بداند. برخي حاميان سال‌هاي 84 تا 88 و حتي حامياني از سال‌های 84 تا 92 امروز نه تنها همراهي خود را تكذيب مي‌كنند بلكه از عدم علاقه به بازگشت او سخن مي‌گويند و برخي هنوز به او وفادار هستند. زماني كه بحث ثبت نام براي مجلس دهم مطرح شد برخي از حاميان او بر طبل اين حضور زدند كه اين درخواست براي بازگشت او به قدرت، عجولانه بود كه البته اين‌گونه رفتارها و تصميمات به وفور در طي 8 سال دولت احمدي‌نژاد مشاهده شد. تصميم‌گيري اين حاميان كمتر بر اساس يك خردجمعي بود و شايد راز ناپديد شدن برخي از آنها پس از خرداد 92 همين موضوع بوده باشد. اما چه شد كه احمدي‌نژاد آمد و چه شد كه برخي بازگشت او به قدرت را مطرح مي‌كنند؟ مرتضي مبلغ از فعالان سياسي اصلاح طلب مي‌گويد: «پيروزي احمدي‌نژاد محصول اختلافات داخلي جريان اصلاحات و حمايت جريان اصولگرا از وي بود. در انتخابات سال 84 جبهه اصلاحات با 4 كانديدا وارد عرصه انتخابات شد و همين اختلافات دروني بود كه به جبهه مقابل فرصت داد تا از اين اختلاف به بهترين شكل استفاده كند. در جبهه مقابل نيز جريانات پيدا و پنهان اين جناح در روزهاي آخر تبليغات تصميم به حمايت از احمدي‌نژاد گرفتند و او توانست در يك رقابت ساده پيروز انتخابات شود.» وي در مورد كاهش يا حذف حمايت‌ها از او هم عقيده دارد: «عملكرد هشت سال گذشته موجب شده تا ديگر اصولگرايان حاضر به حمايت از وي نباشند و حتي نزديك‌ترين حاميان احمدي‌نژاد هم بازگشت به آن دوران را يك كابوس براي خود مي‌دانند.»

 

«روزنامه جوان» در گزارشی با عنوان«دلارها کاره ای نیستند، اسکناس دلار کم داریم» می نویسد:« دلار اين روزها در قله 3 هزار و 700 تومان و حتي بالاتر ايستاده و در بازار ارز مبادله مي‌شود؛ در بازاري كه فعلاً تقاضا بالا نيست، اما رفت و آمد صرافان شهرستاني به شدت افزايش يافته است. دبيركل انجمن حسابداري ايران معتقد است كه افزايش نرخ ارز به فعاليت دلالان ارتباطي ندارد بلكه اسكناس دلار در بازار كاهش يافته و شايعاتي مبني بر پولشويي نيز قوت گرفته است.

نرخ دلار در بازار آزاد در چند ماه اخير افزايش قابل توجهي در مقايسه با حدود دو سال گذشته كه از تنش‌هاي بازار كاسته شده بود، دارد، به طوري كه از حدود 3 هزار و 200 تومان در تيرماه به بيش از 3 هزار و 700 تومان در حال حاضر رسيده است.

بانك مركزي براي گراني اين 500 تومان در عرض چند ماه اخير دلايلي همچون تقاضاي فصلي يا تقاضاي ارز براي سفرهاي اربعين يا حتي اقدامات برخي گروه‌هاي خاص در بازار ارز را مطرح كرد يا اينكه در سويي ديگر كارشناسان عنوان مي‌كنند كه در شرايط فعلي و با توجه به كاهش قابل توجه قيمت نفت و به تبع آن ريزش درآمدهاي دولت طبيعي است كه نرخ دلار در بازار با افزايش همراه باشد تا دولت بتواند بخشي از كسري درآمد را جبران كند. ‌گرچه دوران تقاضاي ارز براي اربعين يا ژانويه هم گذشت، اما برخلاف وعده سيف، رئيس كل بانك مركزي دلار نه‌تنها در بازر ارزان نشد بلكه همچنان مرز 3 هزار و700 تومان را پشت سر گذاشته و به روند اغلب صعودي خود ادامه مي‌دهد.

سركشي به بازار ارز و دريافت نظرات صرافان حاكي از اين است كه هيچ ماجراي پشت پرده‌اي براي گراني دلار وجود ندارد، اما اين روند كنترلي بازار است كه موجب شده دلار در نرخ گران شده خود باقي بماند. آنطور كه برخي صرافان اعلام مي‌كنند در حال حاضر تقاضاي چنداني براي خريد وجود ندارد در عين حال كه عرضه نيز نسبت به قبل كاهش يافته است.

صرافان در رابطه با شرايط نسبتاً ركودي كه فعلاً در بازار وجود دارد نيز عنوان كردند كه به گونه‌اي همه منتظر اجراي برجام و اتفاقات بعد از آن هستند. اما موضوع ديگر در رابطه با بازار ارز به توزيع دلارهاي خاص در صرافي‌هاي بانك‌ها اختصاص دارد آن هم در شرايطي كه مدتي است توزيع از حالت انحصاري صرافي يك بانك خارج شده و در چند صرافي انجام مي‌شود، به گونه‌اي كه صرافان مي‌توانند روزانه حدود 50 تا 100‌هزار دلار را با اختلاف قيمتي حدود 10 تا 15‌تومان از صرافي بانك‌ها دريافت كنند.»

 

«روزنامه قانون» در گزارشی با عنوان« ‌بایگانی چاوز » به خبر حزب پیروز تصاویر رئیس جمهور پیشین را از مجلس بیرون برد‌‌‌‌‌ ‌پرداخته است. این روزنامه در بخشی از این گزارش درباره دوست سال های پیش احمدی نژاد می نویسد:« ر پی پیروزی مخالفان د‌‌‌‌ولت ونزوئلا د‌‌‌‌ر انتخابات و به د‌‌‌‌ست گرفتن کنترل پارلمان این کشور، به د‌‌‌‌ستور نمایند‌‌‌‌گانِ جد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ِ پارلمان، تصاویر چاوز از سالن های ساختمان پارلمان و همچنین از محوطه اطراف پارلمان ونزوئلا برچید‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌.برخی از مرد‌‌‌‌م و همچنین نمایند‌‌‌‌گان طرفد‌‌‌‌ار د‌‌‌‌ولت به این طرز برخورد‌‌‌‌ ناشایست مخالفان د‌‌‌‌ولت با چاوز، اعتراض کرد‌‌‌‌ند‌‌‌‌.قانونگذاران جد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ ونزوئلا که اکثراً با د‌‌‌‌ولت «نیکلاس ماد‌‌‌‌ورو» رئیس جمهور این کشور مخالف هستند‌‌‌‌، نه تنها تصاویر چاوز را برچید‌‌‌‌ند‌‌‌‌، بلکه هنری راموس آلوپ، رئیس جد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ پارلمان، که خود‌‌‌‌ از شخصیت‌های برجستهِ مخالف د‌‌‌‌ولت ونزوئلاست، قول د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه است ظرف 6 ماه، از طریق قانون، د‌‌‌‌ولت ماد‌‌‌‌ورو را ساقط سازد‌‌‌‌.

از سوی د‌‌‌‌یگر، ماد‌‌‌‌ورو نیز قول د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه است که از د‌‌‌‌موکراسی د‌‌‌‌ر ونزوئلا با د‌‌‌‌ست آهنین د‌‌‌‌فاع کند‌‌‌‌ و د‌‌‌‌ر مقابل تهد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ات مخالفان عقب نشینی نکند‌‌‌‌.

پارلمان ونزوئلا با د‌‌‌‌اشتن د‌‌‌‌و سوم کل آراء می تواند‌‌‌‌ قانون اساسی جد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ی برای این کشور تد‌‌‌‌وین و با تمسک به آن، د‌‌‌‌ولت ماد‌‌‌‌ورو را ساقط کند‌‌‌‌؛ یا اینکه با د‌‌‌‌اشتن سه پنجم آراء، که هم اکنون نیز مخالفان د‌‌‌‌ولت د‌‌‌‌ر پارلمان د‌‌‌‌ر اختیار د‌‌‌‌ارند‌‌‌‌ بتوانند‌‌‌‌ وزرای کابینه وی را از مقام شان خلع کنند‌‌‌‌، به نحوی که ماد‌‌‌‌ورو براثر مزاحمت و فشار، مجبور به کناره گیری شود‌‌‌‌.

ماد‌‌‌‌ورو قول د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه است د‌‌‌‌ر مقابل این تهد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ها عقب نشینی نکند‌‌‌‌ و د‌‌‌‌ر مقام خود‌‌‌‌ به عنوان رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا باقی بماند‌‌‌‌، وی از سوی د‌‌‌‌یگر اعلام کرد‌‌‌‌ه است د‌‌‌‌ر نظر د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ کابینهِ فعلی خود‌‌‌‌ را ترمیم کند‌‌‌‌ و بسیاری از وزرای کنونی د‌‌‌‌ولت ونزوئلا را تغییر د‌‌‌‌هد‌‌‌‌.از سوی د‌‌‌‌یگر، شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گزارش د‌‌‌‌اد‌‌‌‌:برچید‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌ن عکس چاوز از پارلمان، پس از گذشت نزد‌‌‌‌یک به 17 سال که مخالفان توانستند‌‌‌‌ اکثریت د‌‌‌‌ر مجلس ونزوئلا را به د‌‌‌‌ست گیرند‌‌‌‌، رخ د‌‌‌‌اد‌‌‌‌.

این شبکه تلویزیونی افزود‌‌‌‌: «هنری راموس آلوپ» (Henry Ramos Allup) رئیس مجلس ونزوئلا از مخالفان د‌‌‌‌ولت کاراکاس د‌‌‌‌ر نخستین روز از آغاز کار مجلس جد‌‌‌‌ید‌‌‌‌، د‌‌‌‌ستور بیرون برد‌‌‌‌ن تصاویر هوگو چاوز و «سیمون‌بولیوار» را از صحن مجلس د‌‌‌‌اد‌‌‌‌.

تابناک

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top