حق حبس و باکره بودن زن

وکیل ملت: پرسش: اگر همسر مردی باکره بودن خود را به غیر از عمل نزدیکی یعنی با عمل جراحی و غیره از دست بدهد . آیا حق حبس از بین می رود یا باقسیت ؟و در این صورت اگر مرد به هر دلیلی بخواهد وی را در آینده طلاق بدهد مهریه همسرش نصف خواهد بود یا تمام ؟

تاریخ انتشار: 22دي1394|03:01

حق حبس و باکره بودن زن
| کد خبر: 82693

در قانون مدنی ایران در دو مادهٔ ۱۰۸۵ و ۱۰۸۶ به حق حبس برای زن اشاره شده، در مادهٔ ۱۰۸۵ آمده: «زن می تواند تا مهریه او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حالّ باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.» و در مادهٔ ۱۰۸۶: «اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ایفاء وظائفی که در مقابل شوهر دارد قیام نمود، دیگر نمی‌تواند از حکم مادهٔ قبل استفاده کند معذالک حقی که برای مطالبه دارد ساقط نخواهد شد.»

این حق بنا به نظر مشهور در صورت یک بار تمکین از میان می‌رود. پس اگر زن یک‌بار با شوهر رابطهٔ جنسی برقرار کند، دیگر نمی‌تواند برای دریافت مهریه از حق حبس استفاده کند و در صورت عدم تمکین ناشزه محسوب می‌شود. بنابر این ملاک در بقا یا از بین رفتن حق حبس تمکین خاص زوجه است .

یعنی با نزدیکی و برقراری رابطۀ جنسی حق حبس از بین می رود بنابر این ،
اولاً: حق حبس زمانی از بین می رود که زن با رضایت خود را در اختیار شوهر قرار دهد. پس اگر بدون رضایت مثلاً ، به جبر و زور یا اكراه یا در حال بیهوشی تسلیم زوج شود حق حبس وی ساقط نمی گردد.
 ثانیاً : اگر به نحو دیگری مانند عمل جراحی یا پرت شدن از بلندی و غیره ، پرده بکارت زائل شود ، حق حبس از بین نمی رود .
ثالثاً : اساساً حق حبس در نوشته‌های فقهی فقط به آمیزش جنسی یا «تمکین خاص» اشاره دارد نه بقا یا زائل شدن پرده بکارت . لذا می توان نتیجه گرفت که
1- اگر رابطه جنسی برقرار شد ولی پرده بکارت از بین نرفت ، حق حبس ساقط می شود .
 2 - اگر پرده بکارت به طریقی غیر از رابطه جنسی ازائل شد، حق حبس همچنان باقیست

دسته بندی پرسش و پاسخ , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

ماريا
|
24شهريور ماه 1396
0
0
پسري به از من خواستگاري كرده ولي حدود ١سال از همسرم جدا است در دوران عقد حالا همسر سابقش باكره است و مهرش را اجرا گذاشته الان ما بايد چكار كنيم كه مجوز ازدواج دوم بگيره
سیامک صمیمی
|
9شهريور ماه 1397
0
0
باسلام اگر شوهر با همسر خود رابطه داشته باشد ولی پرده بکارت سالم باشد زن میتواند از حق حبس استفاده کند با وجود اینکه مدخوله باشد
علی سعیدی
|
14شهريور ماه 1397
0
0
با سلام .من شش ماهه عقد کردم .بعد سه ماه خانومم تصمیم به طلاق گرفته .ما نامزدیم و با هم رابطه داشتیم ولی این رابطه منجر به از بین رفتن بکارت نشده .حالا بابت نفقه شکایت کرده و مهرش رو هم اجرا گذاشته ؟راهکار شما برای من چیست ؟آیا من در هر صورت محکوم میشم چون احتمالا حق حبس استفاده کنه .

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top