نمایندگان هفت لايحه بين‌المللی را تصویب کردند

به گزارش وکیل ملت ، نمایندگان درصحن علنی امروز (22 ديماه) 7 لايحه بين‌المللی را مورد تصويب قرار دادند.

وكلای ملت لایحه موافقت‌نامه بین‌دولتی بنادر خشک را بررسی و تصویب کردند.

طبق ماده واحده این لایحه موافقتنامه بین‌دولتی بنادر خشک مشتمل بر یک مقدمه و 17 ماده و دو پیوست به شرح پیوست، تصویب و اجازه تسلیم اسناد آن داده می‌شود.

در تبصره یک این ماده واحده آمده است: حل و فصل اختلافات موضوع ماده 13 این موافقتنامه منوط به رعایت اصل 139 قانون اساسی و تصویب مجلس شورای اسلامی ایران است.

تبصره دو ماده واحده نیز صراحت دارد که هر گونه اصلاحات بعدی موضوع ماده 7، 8 و 9 این موافقتنامه منوط به رعایت اصل 77 قانون اساسی است و تصویب مجلس شورای اسلامی ایران است.

وکلای ملت در ادامه این نشست لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها 1973 (مارپل 1973/78) - مصوب 1380- و اصلاحات بعدی آن را بررسی و تصویب کرده است.

وکلای ملت کلیات و جزئیات این لایحه را تصویب کردند که در ماده واحده لایحه مذکور آمده است «اصلاحات وارد شده به ضمایم کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها (مارپل 1973/78) موضوع قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل 1978 مربوط به کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها 1973 (مارپل 1973/78 مصوب 1380 و الحاقات و اصلاحات بعدی آن موضوع قطعنامه شماره 189، 190، 200، 201، 202 و 203 کمیته حفاظت محیط زیست دریایی سازمان بین‌المللی دریانوردی) با رعایت اصول 77 و 125 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به شرح پیوست تصویب می‌شود.

براساس این گزارش، وکلای ملت جزئیات و کلیات لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه استاندارد و اندازه‌شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) به تصویب رساندند.

طبق ماده واحده این لایحه به دولت اجازه داده می‌شود در موسسه استاندارد و اندازه‌شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) به شرح اساسنامه پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط و یا کمک، اقدام نماید. تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت بر عهده دولت است.

همچنین در نشست امروز بهارستان‌نشینان با کلیات و جزئیات لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تاجیکستان موافقت کردند که طبق ماده واحده این لایحه، موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تاجیکستان مشتمل بر یک مقدمه و 11 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

نمايندگان همچنین با کلیات و جزئیات لایحه اصلاح قانون موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، سلطان‌نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان موافقت کردند.

طبق ماده واحده این لایحه عنوان قانون موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، سلطان‌نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق‌آباد) مصوب 1391/2/19 در اجرای یادداشت تفاهم مورخ 1393/5/15 مربوط به اجرای موافقتنامه اجرا شده به قانون موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، سلطان‌نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد) اصلاح می‌گردد. اصلاح مذکور در عنوان و متن توافقنامه نیز اعمال می‌شود.

وكلاي ملت همچنین با تصویب جزئیات و کلیات لایحه تصویب اساسنامه، کنوانسیون و آیین‌نامه کلی فراهمایی‌ها (کنفرانس‌ها)، مجامع و جلسات اتحادیه بین‌المللی مخابرات طی فراهمایی سران مختار (گواتالخرا- 2010 میلادی «1389 هجری شمسی») موافقت کردند.

شايان ذكر است؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین به کلیات و جزئیات لایحه موافقتنامه تحدید حدود مرز دریایی در دریای عمان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت سلطنت عمان موافقت کردند.
 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top