زندانیانی که دانشجو می‌شوند/ لیسانسه‌شدن ۲۸۰ زندانی

وکیل ملت: مدیر کل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۰۰ زندانی از آموزش‌های علمی و کاربردی در زندان‌ها بهره‌مند می‌شوند، گفت: از این تعداد ۷۰ درصد دانشجویان موفق به اخذ مدرک کار‌شناسی شدند و مابقی در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند.

تاریخ انتشار: 22دي1394|17:30

زندانیانی که دانشجو می‌شوند/ لیسانسه‌شدن ۲۸۰ زندانی
| کد خبر: 83189

موسی‌زاده (مدیرکل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی) باره آموزش‌های عملی و کاربردی به زندانیان اظهار داشت: از سال ۸۲ مباحثی در خصوص آموزش زندانیان و همچنین آموزش خانواده‌های آن‌ها مطرح شد و هدف این بود که فردی که پس از گذراندن دوران محکومیت خود به جامعه برمی‌گردد؛ بتواند شغلی را برای خودش اختیار کند.

وی افزود: از‌‌ همان سال‌ها برنامه‌ریزی‌های زیادی در این زمینه انجام شد، در حال حاضر اغلب آموزش‌هایی که به زندانیان داده می‌شود، در ‌‌نهایت منجر به شغل‌های خودمحور و یا خوداشتغال‌زایی می‌شود که هم‌اکنون اینگونه آموزش‌ها در برخی از زندان‌های کشور در حال اجرا است.

مدیر کل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی با بیان این مطلب که هم‌اکنون سازمان زندان‌ها به منظور بازنگری در آموزش‌هایی که به زندانیان داده می‌شود، فعلا این آموزش‌ها را متوقف کرده است؛ اظهار داشت: هم‌اکنون پذیرش در زندان‌ها متوقف شده تا بازنگری به طور کامل انجام شود.

 موسی‌زاده با تاکید بر اینکه انتخاب رشته‌ها با خود زندانیان است و هیچ اجباری در انتخاب آن‌ها وجود ندارد، خاطر نشان کرد: همانطور که مراکز علمی و کاربردی در خارج از زندان هیچ محدودیتی برای پذیرش افراد در رده‌های سنی مختلف ندارد، در زندان هم به همین صورت است.

وی از گسترش آموزش‌های علمی و کاربردی در زندان‌های کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳ زندان در سراسر کشور برای آموزش‌های علمی و کاربردی به زندانیان مجوز دارد که درحال حاضر این آموزش‌ها در ۵ زندان فعال است و در آن‌ها دانشجو داریم.

مدیرکل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۰۰ زندانی از آموزش‌های علمی و کاربردی در زندان‌ها بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: از این تعداد ۷۰ درصد دانشجویان موفق به اخذ مدرک کار‌شناسی شدند و مابقی در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر زندان‌های حصارک در البرز، اوین در تهران و همچنین زندان‌های همدان، یزد و تبریز اقدام به آموزش‌های علمی و کاربردی به زندانیان می‌کنند.

موسی‌زاده با بیان اینکه اساتیدی که در این زندان‌ها حضور دارند؛ دارای ID کارت هستند، گفت: این اساتید براساس مصوبات دانشگاه‌ها در زندان فعالیت دارند و نظارت بر آن‌ها برعهده دفتر نظارت دانشگاه و یا در استان‌ها برعهده واحدهای استانی است. همچنین بر نحوه آموزش بر کلاس‌ها و آزمون‌ها نظارت‌های دقیقی صورت می‌گیرد.

مدیر کل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی اضافه کرد: نوع و زمان آموزش‌ها در زندان به همان صورتی است که مراکز بیرون از زندان در حال اجرا دارند.

دسته بندی حقوق جزا , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top