90 درصد واگذاری‌های ۲/۵ سال گذشته به بخش خصوصی بوده است

وکیل ملت: مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در ۲.۵ سال این دولت حدود ۹۰ درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بوده است.

تاریخ انتشار: 22دي1394|19:20

90 درصد واگذاری‌های ۲/۵ سال گذشته به بخش خصوصی بوده است
| کد خبر: 83229

به گزارش وکیل ملت ، جعفر سبحانی با اشاره به این که رقم واگذاری سهام توسط سازمان خصوصی سازی از ابتدای سال تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد تومان است گفت: این رقم از طریق واگذاری سهام بخش‌های مختلف از جمله جایگاه‌های سوخت صورت گرفته است.

وی افزود: برای فروش تعدادی از جایگاه‌ها مزایده برگزار شد و مشتریانی هم برای خرید سهام مراجعه کردند که برخی از آنها پیشنهاداتی بیش از ۷۰، ۸۰ درصد قیمت پایه فروش را اعلام کردند.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه در مزایده اخیر حدود ۲۰ درصد از جایگاه‌های سوخت به فروش رسید افزود: ۴۵ میلیارد تومان در چند روز گذشته از طریق فروش جایگاه‌های سوخت سهام فروخته شد.

به گفته وی، معمولا بخش زیادی از فروش سهام در نیمه دوم سال اتفاق می افتد. البته اینکه چه میزان از عرضه های سهام منجر به فروش شود بستگی به عوامل گوناگونی از جمله شرایط بازار سهام، شرایط پساتحریم، قیمت گذاری سهام و غیره دارد؛ کما اینکه در یک ماه گذشته ۲ هزار میلیارد تومان سهام دولتی را عرضه کردیم که بخشی از آن فروش رفت و بخش دیگر فروش نرفت که باید آسیب شناسی در این زمینه صورت گیرد.

سبحانی از برنامه سازمان خصوصی سازی برای عرضه ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان سهام تا پایان سال از طریق بورس، فرابورس و مزایده خبرداد و افزود: اگر شرایط بازار مناسب باشد، سهام عرضه شده فروش خواهد رفت.

وی گفت: از ابتدای تاسیس سازمان تاکنون نزدیک به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده که
 ۸۰ هزار میلیارد تومان به بخش عمومی، ۲۸ هزار میلیارد تومان بابت رددیون و ۳۰ هزار میلیارد تومان بابت سهام عدالت بوده است. از ۸۰ هزار میلیارد تومانی که به بخش عمومی واگذار شده نشان می دهد ۵۸ درصد به بخش خصوصی بوده است. 

مشاور سازمان خصوصی سازی ادامه داد: از این میزان سهام واگذار شده ۴۸ درصد از طریق بورس، ۱۳ درصد از طریق فرابورس و باقیمانده حدود ۳۹ درصد از طریق مزایده بوده است. در مجموع طی ۱۴ سال گذشته که خصوصی سازی صورت گرفته ۱۷ درصد از واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی بوده است.
این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی ادامه داد: در ۲.۵ سال دولت تدبیر و امید حدود ۹۰
 درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بوده است، زیرا رددیونی بابت واگذاری سهام و هیچ سهامی به صورت بلوکی واگذار نشده است.

به گزارش سازمان خصوصی سازی؛ وی خاطرنشان کرد: از مجموع واگذاری های ۱۴ سال گذشته حدود ۳۰ درصد در دولت تدبیر و امید بوده است. یعنی از رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده حدود ۲3 هزار میلیارد تومان در دولت یازدهم بوده است.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی اظهارامیدواری کرد که در مدت باقیمانده از سال ۹۴ شرایط به گونه ای باشد که بتوان خصوصی سازی بیشتری را انجام داد و در پساتحریم و برجام هم به وسع و توان خودمان شرایط را برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای خرید سهام آماده می کنیم و امید است که وضعیت اقتصادی به گونه ای باشد که نتایج مثبتی بدست آید و رونق اقتصادی ایجاد گردد.

انتهای پیام/

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top