تصمیم عجیب نمایندگان، رئیس را هم شوکه کرد!

وکیل ملت: تقریبا هر زمان که صحبت از انتخابات می شود، قبل از برگزاری هر انتخابات، تبلیغات انتخابات الکترونیکی نیز آغاز می گردد، ولی هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک می شویم، رفته رفته این موضوع به فراموشی سپرده می شود، تا جایی که به کل از دستور خارج شده و انتخابات همچون گذشته برگزار می گردد.

تاریخ انتشار: 22دي1394|22:25

تصمیم عجیب نمایندگان، رئیس را هم شوکه کرد!
| کد خبر: 83268

به گزارش وکیل ملت، امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مواد مربوط به انتخابات و رأی گیری الکترونیکی را از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به کلی حذف کردند. این طرح که از شورای نگهبان برای رفع ایرادات قانونی اعاده شده بود، از سوی نمایندگان مجلس از دستور کار خارج شد.

به گزارش «تابناک»، چندین سال است، انتخابات الکترونیکی در حکم یکی از اصلی ترین گزینه های وزارت کشور برای جایگزینی با انتخابات کاغذی مطرح است. یکی از دلایلی که باعث شده تا این نوع انتخابات مورد توجه قرار گیرد، صرف زمان کم در زمان اخذ رأی و کاهش هزینه های انتخاباتی است.

بنا بر این گزارش، تقریبا هر زمان که صحبت از انتخابات می شود، قبل از برگزاری هر انتخابات، تبلیغات انتخابات الکترونیکی نیز آغاز می گردد، ولی هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک می شویم، رفته رفته این موضوع به فراموشی سپرده می شود، تا جایی که به کل از دستور خارج شده و انتخابات همچون گذشته برگزار می گردد.

امسال نیز همچون گذشته، برگزاری این نوع انتخابات بر سر زبان ها افتاد و قرار بر این شد، چند کلانشهر بزرگ این طرح به اجرا درآید، وزیر کشور در روزهای گذشته اعلام کرده بود، تا به امروز 90 درصد کار وزارت انتخاباتی کشور الکترونیکی بوده و این موضوعی که اکنون مطرح شده، تنها مربوط به اخذ و شمارش آراست و این بار دولت مصوب کرده، در 9 استان کشور از این نوع انتخابات استفاده شود.

البته به گفته وزیر کشور، پیش از این و در زمان انتخابات ریاست جمهوری در 14 شهر کشور انتخابات به این شیوه برگزار و در برخی شعب اخذ رأی به صورت الکترونیکی انجام شده است، اما از سوی دیگر، شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی، فرصت را کافی ندانسته است.

نجات الله ابراهیمیان در این باره می گوید: متأسفانه وقت زیادی برای انجام این کار نیست و امکان ندارد در این زمان، موضوع به نتیجه برسد، ولی همچنان وزارت کشور بر برگزاری انتخابات با این شیوه اصرار دارد، به گونه ای که وزیر کشور در اظهارات اخیر گفته است، شورای نگهبان تنها به نرم افزار این سیستم ایراد وارد کرده و به وزارت کشور فرصت ده روزه داده شده تا اشکالات آن برطرف شود.

این گزارش می افزاید: به هر ترتیب، رأی شورای نگهبان برای اجرای الکترونیکی انتخابات مثبت نیست و علت آن نیز نا مشخص بودن برنامه اجرایی وزارت کشور در برگزاری انتخابات عنوان شده است، در حالی که هنوز کش و قوس برگزاری انتخابات بین شورای نگهبان و وزارت کشور ادامه دارد. صبح امروز یکباره موارد مربوط به آن از دستور کار مجلس خارج شد.

امروز در ادامه بررسی این طرح که از شورای نگهبان اعاده شده بود، مواد مربوط به انتخابات و رأی گیری الکترونیکی مورد تأیید نمایندگان قرار نگرفت و از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی حذف شد. به این ترتیب مواد الحاقی چهار، پنج، شش، هفت، هشت، نه، ده، یازده و دوازده این قانون به انتخابات الکترونیک می پرداخت که با رأی نمایندگان از قانون انتخابات از این طرح حذف شد.

موئد حسینی صدر در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: معلوم نیست در کمیسیون شوراها چه گذشت که یکباره این بندها از دستور بررسی خارج شد! جالب است که خود لاریجانی نیز از این موضوع اطلاع نداشت و رأی نمایندگان به این موضوع، باعث شگفتی رئیس مجلس نیز شد.

این نماینده مجلس گفت: چیزی که در مجلس عنوان و به نمایندگان گفته شد، این بود که زمان کافی برای اجرای این مصوبه وجود ندارد و وزارت کشور قادر نیست، این کار را عملیاتی کند، حال آنکه که پیش از این و در انتخابات گذشته از این روش استفاده شده است.

این نماینده در پایان یادآور شد: این قانون به هر حال باید روزی در کشور به اجرا درآید، با این روش امکان دست بردن در انتخابات تقریبا نا ممکن است؛ بنابراین، باید هر چه زودتر مقدمات استفاده از این قانون فراهم شود.

دسته بندی حقوق سیاسی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top