تاریخ انتشار: 22دي1394|23:58

| کد خبر: 83306

صلاحیت رسیدگی محاکم داخلی در پیگیری پرداخت دیه جانباختگان حادثه منا

وکیل ملت: عضو کمیسیون قضایی حقوقی مجلس می گوید: اگرعربستان اقدام به پیگیری موضوع پرداخت دیه جانباختگان حادثه منا نکند محاکم داخلی در ایران صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارند

میر هادی قره سید رومیانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به روند پیگیری پرداخت دیه به جان باختگان منا با توجه به قطع روابط سیاسی ایران با عربستان گفت: در حوزه حقوق بین الملل اگر کشوری تمایل نداشته باشد به موضوعی ورود کند یا توانایی آن را نداشته باشد کشور مقابل صلاحیت رسیدگی به موضوع را پیدا می کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به این موضوع و در مواردی که حقوق بین الملل نقض شده باشد و کشور مقابل به موضوع رسیدگی نکند محاکم داخلی ایران می توانند در مورد آن موضوع رای صادر کنند.

نماینده مجلس نهم در عین حال قطع روابط سیاسی را دلیلی بر قطع روابط قضایی،فرهنگی،ورزشی و... ندانست و افزود:  با این فرض که رابطه سیاسی ایران و عربستان از بین رفته است این مسئله دلیلی بر قطع رابطه قضایی میان دو کشور نیست و ممکن است محاکم عربستان موضوع پرداخت دیه را در داخل کشورشان پیگیری کنند.

قره سید رومیانی ادامه داد: در صورتی که عربستان اقدام به پیگیری این موضوع نکند می توان نتیجه گرفت که محاکم داخلی در ایران صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارند.

عضو کمیسیون قضایی حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از طرفی با توجه به قواعد موجود در حوزه بین الملل مربوط به مسئولیت مدنی دولت ها به نظر می رسد می توان موضوع را در کمیساریای عالی حقوق بشرهمچنین در دیوان بین المللی دادگستری مطرح کرد هر چند صلاحیت این دیوان به صورت توافقی و ترازی است اما به نظر می رسد در این مورد توافق جدی قبل از قطع روابط انچام گرفته است./

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top