آیا کسی می تواند با وصیت نامه عادی تمام مال خود را تقسیم کند

وکیل ملت: سوال :آیا شخصی مثلا (پدری که در قید حیات است )میتواند تمام اموال خود را با وصیت‌نامه‌ دستی به فرزندان منتقل کند یا باید حتماً در دفتر خانه اسناد رسمی( محضر) انتقال صورت گیرد؟

تاریخ انتشار: 23دي1394|11:51

آیا کسی می تواند با وصیت نامه عادی تمام مال خود را تقسیم کند
| کد خبر: 83576

پاسخ:

توضیح مختصر : اجرای وصیت نامه بعد از فوت است و طبق ماده زیر کسی که فوت شده دیگر اختیار مال و اموال را ندارد و اختیار مال به جا مانده بر عهده تمام ورثه است البته طبق همین قانون وقتی شخصی فوت شد به میزان یک سوم مال طبق وصیعت نامه تقسیم می شود و مازاد بر یک سوم بر عهده ورثه است

ماده 843 قانون مدنی می گوید:
ماده 843 - وصيت به زياده بر ثلث تركه نافذ نيست مگر به اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه كند فقط نسبت به سهم او نافذ است
یعنی چه : منظور از ماده فوق این است که : اگر شخصی وصیت کند که اموال مثلا به فلان طور بین بچه ها تقسیم شود تا ثلث مال خود را ، اختیار وصیت دارد و میتواند تا ثلث از اموال خود را به دیگران منتقل نماید.

و بیشتر از ثلث که همان یک سوم است بر عهده ورثه است اگر ورثه بخواهند طبق وصیت عمل کننده معتبر است و به صورت دستی هم باشد بلا مانع است ولی اگر ورثه بخواهد طبق قانون ارث، آن را  تقسیم کننده وصیت نامه باطل نیست ولی تا یک سوم مال متوفی طبق وصیت نامه تقسیم می شود و مابقی طبق قانون ارث به نسبت پسر دو برابر دختر تقسیم خواهد شد  و اگر پدر و مادر و همسر داشته باشند یک هشتم به همسرش و یک ششم به پدر و مادرش خواهد رسید

دسته بندی پرسش و پاسخ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top