تاریخ انتشار: 23دي1394|15:52

| کد خبر: 83770

تفنگداران دستگیر شده آمریکایی، در آب‌های بین المللی رها شدند/رفتار با تفنگداران آمریکایی اسلامی بود

وکیل ملت: وابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای با اشاره به قطعیت غیر عمدی بودن ورود غیر قانونی و غیر مجاز شناورهای رزمی آمریکایی به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس، از رها سازی تفنگداران دستگیر شده آمریکایی در آب‌های بین المللی خبر داد.

به گزارش وکیل ملت، در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در پی ورود غیر قانونی و غیر مجاز دو فروند شناور رزمی آمریکایی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و در حوالی جزیزه فارسی در عصر روز گذشته (سه‌شنبه مورخ 94/10/22 ) این شناورها پس از تمکین اخطار شناورهای رزمی نیروی دریایی سپاه متوقف و سرنشینان آن که 9 تفنگدار مرد و یک تفنگدار زن بودند، دستگیر شدند.

این اطلاعیه افزوده است: همانگونه که در اطلاعیه‌های قبلی تصریح شده بود در هنگام توقیف این دو شناور رزمی، ناوگروه هواپیمابر "ترومن" آمریکا و ناوگروه هواپیمابر "شارل دو گل " فرانسه در آب‌های بین المللی منطقه حضور داشته‌اند و همزمان ناو گروه هواپیمابر آمریکایی اقدام به تحرکات انفعالی و احساسی هوایی و دریایی نمود که با هوشمندی و مدیریت مقتدرانه نیروی دریایی سپاه کنترل و آرامش در منطقه تأمین شد.

در ادامه این اطلاعیه با بیان اینکه "در شناورهای آمریکایی‌ سلاح‌های سبک و نیمه سنگین وجود داشته است" تصریح شده است: پس از انتقال و استقرار تفنگداران دستگیر شده در محل پایگاه نیروی دریایی سپاه، بررسی‌های لازم پیرامون چرایی و چگونگی ورود غیر قانونی آنان آغاز گردید و همزمان مقامات سیاسی آمریکا در تماس‌های مکرر با مقامات سیاسی کشورمان با غیر عمدی خواندن اقدام شناورهای رزمی خود، آزادی تفنگداران آمریکایی را در خواست کردند.

این اطلاعیه افزوده است: پس از بررسی‌های فنی و عملیاتی در تعامل با مراجع ذی‌صلاح سیاسی و امنیت ملی کشور و مشخص شدن سهوی و غیر عمدی بودن ورود شناورهای رزمی آمریکا به آب‌های جمهوری اسلامی ایران و عذر خواهی آنها؛ تصمیم به رها سازی آنان گرفته شد.

این اطلاعیه با تأکید بر اینکه "آمریکایی‌ها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند" آورده است: تفنگداران دریایی دستگیر شده لحظاتی قبل با نظارت شناورهای رزمی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های بین المللی رها شدند.

در پایان این اطلاعیه تأکید شده است رزمندگان غیور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مانند گذشته در پهنای خلیج فارس و تنگه هرمز با اقتدار و صلابت از سیادت دریایی و مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهند کرد.

در همین حال فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه رفتار ما با تفنگداران آمریکایی اسلامی بود گفت که آن‌ها واقعا نمی‌دانستند در آب‌های کشور ما هستند.

به گزارش وکیل ملت سردار فدوی در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت 14 شبکه اول سیما در خصوص نوع رفتار با تفنگداران آمریکایی گفت: به دلیل این‌که رفتار ما با آن‌ها اسلامی و بر مبنای اسلام بود؛ بنابراین آن‌ها نیز نگرانی از رفتار ما نداشتند. در عین حال از همان ابتدا تصریح کردند که نمی‌دانستند در سرزمین ما به سر می‌برند.

وی ادامه داد: بررسی‌های ما از سیستم‌های شناورهای آن‌ها نیز نشان داد که حرف‌شان غیردرست نیست. در حالی‌که در آرامش بودند، رفتار مناسبی با آن‌ها شد و از غذا و امکان اسکان خوبی برخوردار بودند. بچه‌های ما ترجیح دادند از جاهایی که خودشان در آن به سر می‌برند و بهتر است، برای نگهداری از این تفنگداران آمریکایی استفاده شود.

سردار فدوی همچنین خاطر نشان کرد: آن‌ها در نهایت با قبول اشتباه توسط خود آن‌ها و همچنین توسط دیپلمات های آمریکایی و اینکه سعی می‌کنند از بروز این اتفاق جلوگیری کنند و عذرخواهی کردند مسئولین تصمیم گرفتند آن‌ها لحظاتی پیش آزاد شوندو توسط شناورهای ما به ناو آمریکایی تحویل داده شدند و اکنون در اختیار ناوهای آمریکایی هستند.

تفنگداران دریایی امریکایی

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص علت ورود آن‌ها به آب های کشورمان گفت:‌ مسافت کویت تا بحرین مسافت زیادی است و آن‌ها عنوان کردند که از کویت به بحرین می رفتند و ظاهرا هماهنگی مناسبی بین این شناورها و ناوبر این منطقه وجود نداشته و در حال طی کردن این منطقه بودند که البته نباید با چنین شناورهایی این مسافت را طی می کردند و در این بین سیستم آن‌ها نیز مشکل پیدا کرده و ارتباطشان قطع شده و این موضوع مشخص بود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران همچنین تاکید کرد: یکی از تفنگداران آمریکایی خانم بود که رفتار بسیار خاص تری با ایشان نشان داده شد.

سردار فدوی در ادامه گفت‌وگوی خود با بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیما، اظهار کرد: شناور آمریکایی از امکانات موقعیت‌یاب از جمله جی‌پی اس برخوردار بوده ولی این سیستم دچار مشکل شده است.

تفنگداران دریایی امریکایی

 

به گزارش ایسنا این مقام عالی‌رتبه در سپاه پاسداران در مورد واکنش رزم‌ناو آمریکایی در لحظات اولیه دستگیری ملوانان آمریکایی و اینکه آیا اقدام این رزم‌ناو در راستای آزاد کردن این ملوان‌ها بوده است، گفت:‌ آمریکایی‌ها خاصه به خصوص نیروهای آنها که مربوط به نیروی دریایی آمریکا هستند تجربه حضور در خلیج فارس را دارند و مطمئن هستند که در هیچ درگیری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز نمی‌توانند به اهداف خود برسند و نتیجه اینگونه درگیری‌ها انهدام ناو‌ها یا برگشت بی‌ثمر آنها خواهد بود.

فدوی ادامه داد: در 40 دقیقه اول آمریکایی‌ها به خاطر فشار روانی که بر آنها بود در موقعیتی انجام وظیفه نکردند که یک نیروی دریایی حرفه‌ای انجام می‌دهد و آنها احتمالاً به خاطر این اقدامشان مورد توبیخ قرار گرفته یا می‌گیرند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به موقعیت ژئوپلیتیک و استراتژیک خلیج فارس و تنگه هرمز و با اعتقاد به اینکه حضور نیروهای آمریکایی در این منطقه همواره باعث ایجاد ناامنی شده است که نمونه آن در جنگ هشت‌ساله و جنگ خلیج فارس قابل مشاهده است، تصریح کرد: راه‌حل اصلی این است که آمریکایی‌ها این منطقه را ترک کنند.

تفنگداران دریایی امریکایی

 

فدوی در بخش دیگری از اظهارات خود در این گفت‌و گوی خبری با بیان اینکه اقدام قاطع سپاه پاسداران دو پیام برای دنیا و آمریکایی‌ها داشت، افزود: این اقدام توانمندی نیروهای مسلح ایران را نشان داد و اینکه اگر دیگر نیروهای منطقه به این نیرو پیوندند خود کشورهای منطقه توانایی آن را دارند که امنیت منطقه را تأمین کنند.

 

وی ادامه داد: همچنین با توجه به این موضوع آمریکایی‌ها باید بفهمند که حضور آنها در منطقه نه تنها اهداف آنها را تأمین نمی‌کند بلکه باعث ایجاد ناامنی می‌شود و باید آمریکایی‌ها در این ارتباط تصمیمی بگیرند که هم در راستای منافع کل جهان باشد و خود این کشور هم به عنوان عضوی از جامعه جهانی از آن بهره ببرد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top