تاریخ انتشار: 23دي1394|22:16

| کد خبر: 83875

امر به معروف از قانون تا اجرا

وکیل ملت: چگونگی امر به معروف و نهی از منکر در دهه های اخیر همواره بحث محافل بوده و به نظر می رسد هنوز اجرای قانون این فریضه با مشکلاتی در جامعه روبرو است بطوری که کارشناسان میزگرد ایرنا تثبیت اجرای این قانون را از اولویت های این بخش می دانند.

نقش هر مسلمان در تعیین سرنوشت جامعه و تعهدی که باید در پذیرش مسؤولیت های اجتماعی داشته باشد، ایجاب می کند که او ناظر و مراقب همه اموری باشد که پیرامون وی اتفاق می افتد. این مطلب در فقه اسلامی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر مطرح شده و از مهم ترین مبانی تفکر سیاسی یک مسلمان به شمار می رود؛ چنان که از مهم ترین فرایضی است که وجوب کفایی آن ضروری دین شناخته شده و ضامن بقای اسلام است.

با بررسی منابع روایی مسلمانان اعم از شیعه و سنی، روایات بی شماری در این زمینه مشاهده می شود که «امر به معروف و نهی از منکر» نه تنها سیره ی عملی پیامبر(ص) و امامان(ع) بوده بلکه آن بزرگواران این فریضه را افضل اعمال، بارزترین و برجسته ترین واجب الهی، نهایت دین داری و ترک آن را خیانت، بی دینی، برانگیزنده ی خشم و غضب خداوند و تارک آن را به سان مردگان می داند.

از آن جا که امر به معروف و نهی از منکر نگهدارنده دین و ضامن اجرای واجبات دینی است و بهترین فرد و بهترین امت آنان هستند که امر به معروف و نهی از منکر می کنند و فلاح و رستگاری نتیجه ی دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر است و اقامه آن یکی از ادله لزوم تشکیل حکومت اسلامی است و بالاخره این که جایگاه آن برتر از جایگاه جهاد در راه خدا می باشد؛ لذا جای آن دارد که زوایای مبهم آن مورد کنکاش دقیق قرار گرفته و این مسأله و جایگاه آن در قرآن و سنت بیش از پیش روشن شود.

جمعی از کارشناسان می گویند گرچه قانون امر به معروف و نهی از منکر دارای ضمانت اجرایی مناسبی است اما آنچه که این فریضه را در جامعه نهادینه می کند، 'مدیریت اسلامی ' در ترویج معروف ها و مقابله با منکرهاست.

طهورا نوروزی مشاور امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر ، مهدی شیرمحمدی کارشناس حوزه اندیشه سیاسی به قیام سیدالشهدا(ع، امیررضا دهقانی نیا حقوقدان و استاد دانشگاه و حجت الاسلام محمد حسین توانایی کارشناس مذهبی در میزگرد ایرنا به بررسی مدیریت اسلامی در تثبیت اجرای قانون امر به معروف ونهی از منکر در جامعه پرداختند.

** قانونمداری در امر به معروف

طهورا نوروزی مشاور امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر در میزگرد ایرنا با موضوع قانونمداری در امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به نقش و جایگاه مدیران و مسئولان از تفاوت میان مدیر مسلمان و مدیریت اسلامی در ترویج معروف ها و مقابله با منکرها سخن گفت.

وی افزود: مدیر مسلمان یعنی کسی که خود معتقد و ملتزم به احکام دینی است اما مدیریت اسلامی یعنی استفاده از ظرفیت ها و بستر های دین در چارچوب ها و ساختار های کلان اجرایی که به نظر می رسد این نکته در تحقق و اثر بخشی معروفها اجتماعی می تواند بسیار موثر باشد.

مشاور امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: یک مدیر مسلمان باید توانایی داشته باشد تا با تکیه بر قوانین به مدیریت اسلامی عمل کند و ضمن اصلاح چارچوب ها و ساختارها بتواند بر ساختارها در حوزه معروفات نظارت داشته باشد.

نوروزی تاکید کرد: در سطح دستگاه های اجرایی باید قبول کنیم که بخش مهمی ازاجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر در کشور قائم به مدیران و مسئولان اجرایی کشور است. بر این اساس نگاه، بینش و رویکرد مدیریتی در شیوه اجرای قانون می تواند موثر باشد.

وی افزود: یکی از مهم ترین شاخص های اثربخشی در اجرای قانون، نگاه سلیقه ای نداشتن به این مهم در حوزه مدیریتی است. زیرا چنین نگاهی به اجرای قانون ظرفیت های اثر بخشی را تحت الشعاع قرار می دهد و یکی از راه های مهم در این حوزه، نگاه سلیقه ای نداشتن مدیران به قانون، ایجاد گفتمان سازی مشترک با تاکید بر اولویت دهی به حوزه معروفهای اجتماعی است.

نوروزی همچنین گفت: امروز اگر بخواهیم گفتمان ملی در حوزه مدیریتی در کشور به منظوروحدت رویه در اجرای قانون امربه معروف داشته باشیم،کدام معروفهای اجتماعی برای ما در اولویت قرار می گیرد؟ و این خود نکته مهمی است که نیازمند یک نگاه دقیق و مو شکافانه است.

** نقش سازمان های مردم نهاد در امر به معروف

مشاور امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر اجرای کامل و بدون چون و چرای قانون امر به معروف و نهی از منکر را ضامن احیای این فریضه دانست و گفت سازمان های مردم نهاد به عنوان ظرفیتی در اجرای این قانون محسوب می شوند زیرا

احیای فریضه دینی خواست حاکمیت و بر آمده از مطالبات مردمی است و بر همین اساس نقش تشکل های غیردولتی و سازمان های مردم نهاد در این زمینه بسیار حایز اهمیت است.

وی گفت: به عنوان مثال در حوزه تحکیم خانواده به عنوان یکی از ارکان مهم معروفهای اجتماعی، سازمان های مردم نهاد می توانند در جریان سازی و نهادینه سازی و حتی ابعاد نظارتی به عنوان تسهیل گر عمل کنند.

این پژوهشگر حوزه مسائل اجتماعی افزود: بر این اساس حوزه تشکل های غیردولتی دینی چون با نگاه ارزشی تشکیل شده اند، فعالیت های آنان نیز مبتنی بر تکلیف است و همانند سازمان های اداری در قید و بند بودجه و نیرو نیست.

وی افزود: در بدنه نهادهای فرهنگی و اداری محدودیت هایی همچون منابع انسانی و بودجه وجود دارد ولی چون تشکل های مردم نهاد بر اساس اعتقاد و تکلیف کار می کنند، این سازمان ها می توانند در زمینه های مختلف همچون ترویج امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اثربخش باشند.

نوروزی اضافه کرد: این سازمان های مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده نیز که ماهیت تشکل های غیردولتی دارند، می توانند به عنوان یک ظرفیت مناسب، بهترین جایگاه برای مشارکت زنان جامعه باشند.به عنوان مثال امروز ازدواج به عنوان یکی از معروفهای اجتماعی در حوزه تحکیم خانواده می تواند زمینه ساز ایجاد یک جامعه سالم و با نشاط باشد و نگاه غیردولتی و تشکل محور می تواند در ترویج این معروف موثر باشد.

وی همچنین گفت: نگاه به حوزه غیردولتی در حل مسائل مربوط به خانواده یک نگاه راهبردی و اثر بخش است و امروز دولت برای حل بحران ازدواج به تنهایی توان حل این معضل را ندارد و بر این اساس نگاه غیردولتی و تشکل محور در رفع آسیب های مرتبط با حوزه خانواده به عنوان یک بازوی مکمل و قوی می تواند در کنار دولت موثر باشد.

** ضرورت گفتمان سازی در معروف های اجتماعی

مشاور امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف به ضمانت قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهین از منکر نیز اشاره ای کرد و گفت: این پشتیبانی قانونی در ساختارهای دولتی و بخش خصوصی وجود دارد.

نوروزی افزود: در کنار رفتارهای دینی و معروف های دینی برخی معروف های اجتماعی دارای پشتوانه شرعی و دینی هستند ولی در جامعه با یک ادبیات اقناع کننده همراه نیست.

وی از برخورد صحیح با ارباب رجوع و مبارزه با پدیده رشوه خواری به عنوان معروف هایی در حوزه اجتماعی یاد کرد که نیازمند گفتمان سازی است و این گفتمان سازی اجتماعی حتی در حوزه رفتارهای دینی نیز احساس می شود.

* نگاه حاکمیتی در حوزه خانواده احیا شود

مشاور امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر، موضوع تحکیم خانواده را از مهمترین معروف های اجتماعی دانست و گفت: معمولا دولت ها با سلیقه خود نگاهی را در زمینه خانواده مطرح می کنند درحالی که خانواده نباید گلوگاه نگاه دولتی و سلیقه ای باشد.

وی رویکردهای متغیر و سلیقه ای را از علت های مهم کمرنگ شدن کارکردهای خانواده در جامعه دانست و گفت: بر این اساس با تغییر دولت ها رویکردها به حوزه خانواده متغیر می شود و لذا در هر مقطع بخشی از کارکرد های اساسی خانواده دچار اشکال می شود، در صورتی که ما در حوزه خانواده به عنوان یک کانون مهم در بازسازی جامعه نیازمند ثبات نگاه بر مبنای آموزه های دینی هستیم و نگاه سلیقه محور و متغیر در طول این سال ها بیشترین آسیب را به کارکردهای نهاد مقدس خانواده زده است.

نوروزی خواستار احیای نگاه حاکمیتی در زمینه خانواده شد و گفت: در تعامل با دستگاه های اجرایی تعمیق باور های دینی و تحکیم خانواده به عنوان معروفات مهم اجتماعی است. چون جامعه سالم از خانواده سالم بوجود می آید ولی به نظر می رسد در اثر بخشی برنامه ها و اجرای قوانین در راستای تحکیم خانواده باید بیش از این کار کرد.

وی یکی از راهکارهای احیاء خانواده را به عنوان یکی از ارکان مهم معروفات اجتماعی تاکید بر نقش مادر به عنوان یک عنصر کانونی و نرم افزاری دانست.

** تمدن نوین اسلامی با امر به معروف محقق می شود

محمدمهدی شیرمحمدی در این میزگرد تاسیس تمدن نوین اسلامی را یکی از ادعاهای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این تمدن با توجه به اقتضائات جدید الگویی جدیدی را ارائه می دهد و همچنین از تجربیات و علوم روز بشری استفاده می کند.

این کارشناس حوزه اندیشه سیاسی به قیام سیدالشهدا(ع) برای تاسیس یک نظام حکومتی، فرهنگی و اجتماعی نوین اشاره کرد و گفت: این حکومتی که امام حسین(ع) برای برقراری آن قیام کرد و به شهادت رسید، ایجاد حکومتی مغایر با نظام اموی بود و لذا ما آن حضرت را شهید امر به معروف و نهی از منکر می دانیم.

وی با استناد به این روایت امیرمومنان(ع) که اگر از امر به معروف و نهی از منکر غفلت کنید، بدان شما بر شما حاکم می شوند، گفت: در چنین مواردی منکرها در جامعه زیاد می شود و لذا اگر به یک مدیر به موقع تذکر داده نشود، آن سازمان و حکومت به مرور به یک سازمان و حکومت فاسد تبدیل می شود.

این کارشناس حوزه تمدن اسلامی افزود: بر همین اساس معتقدم اهتمام به این فریضه، ضرورت تاسیس تمدن نوین اسلامی است و اگر این اهتمام نباشد، تمدن اسلامی محقق نخواهد شد. چون بدان و افراد نالایق، حاکم شده و اجازه ایجاد تاسیس یک حکومت خوب با نظام فکری و فرهنگی را به جامعه نمی دهند.

** الناس علی دین ملوکهم

شیرمحمدی روایت امیرمومنان(ع) که فرمود «الناس علی دین ملوکهم» را معیاری برای فراگیر شدن معروف ها و جلوگیری از منکرها در جامعه دانست و گفت: حضرت علی(ع) فرمود که مردم به روش حاکمان خود حرکت می کنند و اگر حاکمان ما شوق جمع آوری ثروت پیدا کردند و میل به قانون شکنی و بی اعتنایی به قانون یافتند و الگوی زندگی غربی برای آنان معتبر شد، نباید از جامعه زیاد انتظار داشت.

وی با این که وظیفه آحاد مردم را تذکر به مدیران و مسئولان دانست ولی تاکید کرد: اگر ما مبنا را بر اصلاح بیشتر مدیران جامعه بگذاریم، بقیه جامعه نیز امکان حرکت بهتر به سمت فرهنگ و مبارزه با فساد را بیشتر خواهند داشت.

این کارشناس حوزه اندیشه سیاسی به روش ائمه معصومین(ع) برای امر به معروف اشاره کرد و گفت: امام کاظم(ع) فرمود که اگر قصد امر به معروف دارید به صورت خصوصی تذکر دهید ولی اگر خواستید تشویق کنید، آن را به صورت عمومی اعلام کنید.

** رسانه ها از قاعده تشهیر استفاده کنند

وی اضافه کرد: در امر به معروف مدیران نیز باید اینگونه عمل کرد و اگر مدیری لجاجت کرد، باید از ظرفیت رسانه استفاده کرد که در قواعد فقهی از آن به تشهیر (آشکار کردن) یاد می کنند، یعنی مفسد بودن آن فرد را شهره عام و خاص کنیم.

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان همچنین به نامه حضرت علی(ع) استناد کرد و گفت: آن حضرت هنگامی که یکی از کارگزاران مالی از موقعیت خود سوء استفاده کرد، به حاکم اهواز نوشت تا این سوء استفاده کارگزار را به همگان اعلام کرده و او را در کوچه و خیابان ها بگردانند.

** جایگاه رسانه در امر به معروف

شیرمحمدی ترویج امر به معروف و نهی از منکر را بدون استفاده از ظرفیت های رسانه، حرکت در تاریکی خواند و در ادامه به نظریه ای از مارشال مک لوهان نظریه پرداز علوم ارتباطات اشاره کرد.

وی اظهار داشت: مک لوهان معتقد است ابزارها در واقع ادامه اندام انسان است و لذا رسانه نیز ادامه زبان، چشم و گوش انسان است و در حوزه امر به معروف و نهی از منکر باید از ابزار رسانه بهره جست و برای برجسته کردن تذکر لسانی باید رسانه به نمایندگی از بخشی از جامعه فریاد بزند.

این کارشناس علوم ارتباطات افزود: به عنوان نمونه در موضوع خانواده امروز با فروپاشی مواجه هستیم و اگر رسانه در این حوزه وارد شود، اثرگذار خواهد بود. کما این که اخیرا تلویزیون گزارش هایی میدانی درباره آسیب های اجتماعی در پارک های تهران پخش کرد که باعث شد تا مقوله آسیب های اجتماعی از سطح یک معاونت در وزارت کشور به سطح ریاست جمهوری برسد و شخصیت های بالاتری در این زمینه طی شش ماه جمع بندی خود را برای بهبود وضعیت به رهبر معظم انقلاب ارائه دهند.

این پژوهشگر علوم سیاسی از آسیب های اجتماعی به عنوان منکرهایی یاد کرد که همه افراد جامعه باید نسبت به آن احساس مسئولیت کنند و مطبوعات و رسانه می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.

وی با این هشدار که تاریخ آینده ما را توبیخ خواهد کرد، اظهار داشت: شرایطی که امروز در کشور ما از نظر امنیتی و اقتصادی و سیاسی نسبت به کشورهای همسایه و منطقه و حتی جهان وجود دارد، قابل مقایسه نیست و اگرچه شرایط اقتصادی ما عالی نیست ولی مردم جامعه، گذران زندگی می کنند و بسیاری از کشورها این امکان را ندارند ولی با این حال ما آمایش خانواده و جمعیت نداریم و آن را رها کرده ایم و جزو اولویت های ما نیست و اگر تاریخ در صد سال آینده ما را توبیخ کند، جوابی نداریم. 

** سازمان های مردم نهاد را تقویت کنید

مدیر کل روابط عمومی شورای نگهبان گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر فقط به قانون امر به معروف محدود نمی شود. یعنی این قانون همه مسائل امر به معروف را پوشش نداده است.

وی افزود: به عبارت دیگر این قانون، شروع خوبی است و اشکالات آن قابل شناسایی و اصلاح است ولی نکته مهم این است که ما باید از قانون به عنوان مبنایی برای فضاسازی و ریل گذاری استفاده و فضایی را مهیا کنیم تا نهادها و موسسات تکلیف خود را درباره این فریضه بدانند.

شیرمحمدی با اشاره به اهمیت تشکل های مردم نهاد در این زمینه گفت: سازمان های مردم نهاد در همه کشورها از حمایت دولت و نظام های مدیریتی برخوردار می شوند تا جامعه را به سمت آرمان ها سوق دهند و لذا در بسیاری از مسائل مانند محیط زیست، خانواده، نظام فرهنگی و تربیتی و آموزشی به غیر از آموزش رسمی به تشکل ها اعتماد می کنند.

وی فضای سازمان های مردم نهاد را برای مسائلی مناسب دانست که زمینه دخالت دولت کمتر فراهم است و افزود: دولت باید با ریل گذاری قانونی شرایط جذب کمک های عمومی را برای تشکل های حامی امر به معروف و نهی از منکر ایجاد کند تا این سازمان ها مجموعه جامعه را برای امر به معروف آماده کنند.

** مسئولیت اجتماعی کشتی نشستگان

امیررضا دهقانی نیا حقوقدان و استاد دانشگاه با بیان مبانی دینی فریضه امر به معروف و نهی از منکر گفت: برخی مرجع تشخیص معروف و منکر را شرع می دانند و برخی عقل و گروهی نیز عقل و شرع را ملاک می دانند ولی نکته مهم این است که قانون، مهمترین ملاک تشخیص است.

وی مسئولیت اجتماعی را از مبانی امر به معروف دانست و گفت: امروز این موضوع به عنوان یک اصل حقوقی در تمام جوامع پذیرفته شده و الگوی سیاست دنیای کنونی به این سمت پیش می رود که هنجارها و ناهنجارها را در یک اقبال اجتماعی مورد توجه قرار دهد تا همه شهروندان نسبت به هنجارها حساس باشند.

این کارشناس حقوقی با بیان این روایت نبوی که مردم هر جامعه ای همچون مسافران یک کشتی هستند، اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) با بیان این حدیث در واقع اهمیت مسئولیت اجتماعی انسان ها را یادآور شده اند و به همین دلیل اسلام با عزلت و گوشه نشینی و بی تفاوتی در امور جامعه مخالفت دارد.

** ولایت مومنانه در امر به معروف

دهقانی نیا در ادامه این میزگرد شکل ویژه ای از مسئولیت اجتماعی را به عنوان ولایت مومنانه مطرح کرد و گفت: بر مبنای این اصل قرآنی که می فرماید «والمومنون بعضهم اولیاء بعض» همه مومنان و مسلمانان نمی توانند درخصوص امور افراد جامعه بی تفاوت باشند و این نوع ولایت از عالی ترین مقام کشور شروع می شود و تا پایین تر افراد از نظر مناصب اجتماعی را در برمی گیرد.

وی این ولایت را نوعی خاص از ولایت اجتماعی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: با توجه به قانون امر به معروف باید دو نکته را در حیطه هنجارها و ناهنجارها در نظر گرفت که یکی وظایف دولتی و دیگر وظایف غیردولتی است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: برخی از آموزه های حوزه امر به معروف در حیطه وظایف قوه قضائیه و برخی جزو مسئولیت های قوه مجریه است ولی نکته مهم این است که درباره آنچه در جامعه ظهور جمعی پیدا می کند، همه افراد نسبت به آن وظیفه دارند تا با حفظ هنجارها، نسبت به انحراف ها و ناهنجارها واکنش نشان دهند که از نظر قانونی همه مردم مسئولیت تذکر لسانی را در این زمینه دارند.

وی حدود و ظهور امر به معروف و نهی از منکر را در سه بخش آمرین به معروف، امرشونده و قلمرو امر به معروف بررسی کرد و گفت: اگرچه قانون امر به معروف از آمرین حمایت می کند ولی رواج هنجارها و دعوت به نیکی ها زمینه ساز بسیاری از امور در تعالی جامعه و عامل پیشگیری از رواج انحراف ها در جامعه است.

این حقوقدان همچنین گفت: اتفاق های جامعه را می توان به چند بخش تقسیم کرد که بخشی از آن اموری ممنوع است و به صورت علنی در حال انجام است که وظیفه شهروندان در اینجا دوگونه خواهد بود. یعنی یا به مسئولان انتظامی دسترسی دارند که طبق قانون چون جرم مشهود صورت می گیرد، کافی است تا موضوع به اطلاع مقام مسئول رسانده شود.

وی افزود: حالت دیگر آن است که مسئولان قانونی حضور ندارند و امکان دسترسی به آنان نیز وجود ندارد که در چنین حالتی اگر آمر به معروف احتمال تاثیر بر روی فرد خاطی بدهد، می تواند طبق قانون در ممانعت از آن کار ممنوع اقدام کند.

دهقانی نیا پندارزدایی از آثار و پیامدهای ناهنجاری ها را نکته مهمی در این زمینه دانست و گفت: امروز در کشورها با توجه به رشد مشارکت های اجتماعی و مدنی این وظایف در قالب سازمان های مردم نهاد تعریف می شود که نمونه آن هیات های عزاداری است.

وی اضافه کرد: هیات ها می توانند در راستای رشد هنجارها و مقابله با ناهنجاری ها به گونه ای عمل کنند که فضای جامعه در دعوت به نیکی ها و مقابله با ناهنجاری ها و انحراف ها آمادگی بیشتری پیدا کند تا اگر افرادی درصدد هنجارشکنی برآمدند، به دلیل انزجار عمومی از آن صرفنظر کنند.

این استاد دانشگاه حاصل چنین فضایی را تبلیغ و فرهنگ پذیری از سوی سازمان های مردم نهاد دانست که به صورت یک الگو برای توسعه مشارکت مبنی بر مسئولیت اجتماعی افراد بوجود می آید و زمینه ای را برای تاثیرگذاری ترویج معروف ها و مقابله با منکرها ایجاد می کند.

** فرهنگسازی امر به معروف با تاکید بر قانون

حجت الاسلام محمدحسین توانایی کارشناس مذهبی گفت: امر به معروف تکلیف شرعی و وظیفه همگانی است و ستاد امر به معروف با ساز و کارهایی که در نظر گرفته و با توجه به تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر فقط یک ستاد هماهنگ کننده میان دستگاه های فرهنگی و اجتماعی در کشور است.

وی تاکید کرد: وظیفه اصلی این ستاد تلاش برای افزایش معروف ها و کاهش منکرها توسط دستگاه های فرهنگی در کشور است و در موادی از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر آمده است که وزارت خانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و سازمان های صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج مستضعفین و شهرداری ها مکلفند شرایط اقامه امر به معروف و افزایش آگاهی های عمومی در این زمینه را فراهم کنند.

مشاور دبیرکل ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به مواد پنج، هشت، 9 و10 قانون امر به معروف که به منظور حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر است، گفت: رویکرد ستاد امر به معروف آماده کردن مردم مسئولیت پذیر برای ترویج معروف ها و کاهش منکرهاست.

وی همچنین گفت: قانون امر به معروف تبیین اصل هشتم قانون اساسی است که می توان این قانون را از قوانین بالادستی دانست که با رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بحث قانون مداری در اجرای این فریضه مطرح شده است.

توانایی گفت: در 22 سال گذشته که ستاد امر به معروف تاسیس شده، تلاش های خوبی در این زمینه صورت گرفته و از طریق آموزش های امر به معروف و نهی از منکر در دستگاه های اجرایی و طراحی شوراهای امر به معروف در سازمان ها توفیقاتی را داشته است.

وی از طرح یادآوران در آموزش و پرورش یاد کرد و گفت: در این طرح تلاش شده تا دانش آموزان با دیدن آموزش همچون همیاران پلیس به دانش آموزان تذکر دهند و ماده 10 قانون امر به معروف همه نهادهای فرهنگی را مکلف کرده تا شرایط اقامه امر به معروف را گسترده تر از گذشته فراهم کنند و امیدواریم با همت دستگاه ها و تشکل های مردمی، فرهنگ امر به معروف در قالب تذکر لسانی گسترش یابد.

منبع: گروه فرهنگی ایرنا، 22 دی 94

کلید واژه ها امر به معروف - قانون - اجرا
دسته بندی مقالات , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top