به گزارش وکیل ملت ؛ ارتش فدراسیون روسیه در 6 ماهه اخیر انواع موشک های بالستیک قاره پیما را  "روی لانچر"  فرستاده که نمونه آن شلیک موشک "سینوا (Sineva Intercontinental Ballistic Missile)" در تحرکات نظامی اخیر خود بوده است.


 فدراسیون روسیه در یک رقابت تاکتیکی در کل جهان با ایالات متحده آمریکا قرار دارد که نمونه آن در "بحران اوکراین"، "سوریه" و حتی نزاع سرد و راهبردی در "قطب شمال" دیده می شود.


اخیرا فدراسیون روسیه اقدام به شلیک یک موشک قاره پیما دیگر نموده که این موشک دارای ویژگی های خاصی است و بیش از ده هزار کیلومتر برد دارد که شلیک این موشک گامی راهبردی در راستای مقابله سرد  با ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید.
 

**شلیک موشک قاره پیما "سینوا"

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد؛ زیردریایی «ورووتوری» وابسته به ناوگان شمال روسیه، با فرماندهی سرهنگ "دیميتری زيليكوف"، موشک قاره پیمای «سینوا» را آزمایش کرد.  این موشک به هدف خود در میدان  "کورا"  در "کامچاتکا"  در دورترین نقطه شرق روسیه اصابت کرده است.

 

شلیک موشک


 

براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، موشک قاره پیما  "سینوا" که از عمق آب شلیک شد؛ در طول مسیر همه دستورها را اجرا کرد و کلاهک های جنگی آن، به همه اهداف مطلوب دست یافت و همه فعالیت‌های آن با سیستم های رد یاب و پیگیری تحت نظر قرار داشت (برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید).


**برد موشک "سینوا" چقدر است؟

میزان برد موشک  "سینوا"، بیش از ده هزار کیلومتر بوده و این موشک برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی و در ژوئیه 2007 وارد ناوگان روسیه شده است. زیردریایی  "ورووتوری"، بر اساس طرح زیردریایی های  "دلفین" که زیربنای نیروی بازدارنده هسته ای دریایی روسیه به حساب می آید، طراحی شده است.


این موشک می‌تواند 4 سر جنگی را حمل کند و از انواع زیردریایی از جمله زیردریایی کلاس "دلتا " شلیک شود؛ در اکتبر سال 2008 زمانی که موشک "سینوا" شلیک شد، برد آن 11 هزار و 547 کیلومتر گزارش گردید. موشک قاره پیمای مذکور از طراحی موشک آر ام یو (RMU29) نیز بهره گرفته است. 

شلیک موشک

شلیک موشک

شلیک موشک

این موشک با طول قریب به 15 متر، وزن 40 تن، قطر 2 متر، برد 8 هزار تا قریب به 11.600 کیلومتر و هدایت  "آسترواینرسی" (هدایتی شبیه  "اینرسی" که بیشتر توسط زیردریایی‌ها استفاده می‌شود) بوده و دارای قدرت تخریب بسیار بالایی است.


سایت گلوبال سیکیوریتی (Global Security) درباره این موشک می‌نویسد: "آر اس ام 54 " (RSM_54/Sineva/R29_RMU) سومین موشک سوخت مایع قاره پیما فدراسیون روسیه بوده که از سال 2007 به صورت عملیاتی در اختیار نیروی دریایی ارتش این کشور قرار گرفته است.**راهبرد آمریکا و روسیه در تولید موشک قاره پیما

این سایت ادامه داد: "سینوا (Sineva)" به معنی آبی تاریک (Dark blue) بوده و روسیه برخلاف آمریکا که اکثرا از موشک‌های سوخت جامد استفاده می‌کند؛ این کشور تولید موشک‌های قاره پیما سوخت مایع را ادامه می‌دهد.


سایت  (Global Security) تصریح کرد: این موشک می‌تواند تا 10 کلاهک هسته‌ای را حمل کند و دارای سامانه ارزیاب سیستم‌های دفاع ضد موشکی است که قادر بوده اقدام متقابل در برابر سامانه‌های مذکور را انجام دهد.


این سایت یادآور شد: کار آزمایش‌های (اولیه) این موشک در سال 2004 کامل گردید و در اولین تست‌های خود در سال مذکور با شکست مواجه شد، اما در سال‌های بعدی (خصوصا 2008 به بعد) عملکرد موفقیت‌آمیزی داشت.**برد 11 هزار و 500 کیلومتری موشک "سینوا"

سایت  (Global Security) تاکید کرد: در سال 2008 یک تمرین نظامی در منطقه "مور ماشک" توسط ارتش فدراسیون روسیه برگزار شد و شلیک موشک "سینوا" مورد توجه قرار گرفت که در آزمایش همان سال این موشک بردی معادل 11 هزار و 547 کیلومتر ثبت کرد.


به نظر می‌رسد، آزمایش موشکی مذکور در راستای افزایش توان نظامی روسیه، افزایش برابری و رقابت پذیری با آزمایش‌های آمریکا در منطقه و خصوصا قطب شمال و استفاده از این موشک در صورت لزوم در مواجهه با تهدیدات تروریستی است.


گزارش از محمد زرچینی
 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top