محسن رضایی:سعودی ها با آتش بازی نکنند

وکیل ملت: مفتی اعظم سعودی، محسن رضایی را تهدید به مرگ کرده است.

تاریخ انتشار: 24دي1394|19:49

محسن رضایی:سعودی ها با آتش بازی نکنند
| کد خبر: 84275

مفتی اعظم عربستان در واکنش به سخنان محسن رضایی، خون کسانی که خادمین الحرمین را تهدید می‌کنند، مباح دانست. شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ که در یک مصاحبه تلفنی با شبکه اخباریه حاضر شده بود، بیان داشت: آن ژنرال ایرانی یا کسانی که عربستان که محل قرار گرفتن حرمین شریفین است و آل سعود را که خادمین این حرمین هستند، تهدید کند، سزایشان مرگ و خون آنان مباح است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با صدا و سیما گفت: تهدیدات ضد کشورمان در عرصه داخلی و خارجی زیاد است و باید به هوش باشیم.

محسن رضایی با اشاره به بازداشت تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس و با بیان این‌که «بازداشت تفنگداران آمریکایی، قدرت و اقتدار نیروهای نظامی ایران را به نمایش گذاشت.» افزود: این اقدام نیروی دریایی سپاه بسیار ماهرانه بود و قدرت جمهوری اسلامی ایران را نشان داد. این اقدام مسائلی را که عربستان پیش آورده بود به حاشیه برد و توانمندی نیروهای نظامی ایران را به نمایش گذاشت.

 

وی با اشاره به حضور دو ناو هواپیمابر آمریکایی و فرانسوی و ناوهای پشتیبان آن‌ها از مدتها پیش در خلیج فارس گفت: در یک ماه گذشته بیست ناو دیگر به آن‌ها اضافه شده و آن‌ها مدعی هستند که این اقدام برای مقابله با داعش صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به جزئیاتی از نحوه محاصره دو قایق مدرن و پیشرفته آمریکایی و بازداشت تفنگداران آن‌ها گفت: پس از بازداشت ده تفنگدار آمریکایی و انتقال آن‌ها به جزیره فارسی، هواپیماها و هلیکوپترهای آمریکایی کارهای نادرست و تحریک کننده ای انجام دادند و ناوهای آن‌ها این جزیره را محاصره کردند و اطراف آن آرایش گرفتند. در 50 دقیقه اول اوضاع این گونه بود اما پس از هشدار نیروی دریایی سپاه به هواپیماهای آمریکایی، اوضاع تغییر کرد و قبول کردند که باید با احترام رفتار کنند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جا دارد که وزیر امورخارجه از اقدامات تحریک آمیز آمریکا که می توانست تبعات سنگینی داشته باشد شکایت کند و اطلاعات دقیقی از اقدامات ناشایست ارتش آمریکا را به مسئولان آمریکایی ارائه دهد.

 

وی با اشاره به انتشار تصاویر نظامیان آمریکایی در محل نگهداری‌شان در جزیره فارسی افزود: این عکس‌ها نشان می‌دهد که حتی نظامیان آمریکایی هم تبلیغات دولتمردان‌شان که سپاه پاسداران ایران را تروریست می دانند باور نکرده‌اند.

 

وی اقدام نیروی دریایی سپاه در بازداشت تفنگداران آمریکایی را نشانه اقتدار و همچنین روحیه انسانی ایران دانست و افزود: نیروی دریایی سپاه دریافت که ورود قایق‌های آمریکایی به آب‌های سرزمینی ایران به اشتباه صورت گرفته است که اگر غیر از این بود و قصد تهاجم داشتند قطعاً طور دیگری با آن‌ها برخورد می‌شد.

 

رضایی این اقدام را دارای دو پیام دانست و افزود: پیام اول به کشورهای منطقه و به ویژه سعودی هاست که با آتش بازی نکنند و در مسیر اشتباه نیفتند. پیام دوم به آمریکایی‌هاست که ایران در اوج اقتدار با احترام با نیروهایشان برخورد کرده است و این اقتدار همراه با اخلاق بود که برای آینده کشور بسیار مهم است.

 

وی با اشاره به برخی مصوبات، اقدامات و اظهار نظرهای آمریکایی ها در باره ایران افزود: اینها نشان می دهد که آمریکایی ها دچار نوعی سردرگمی هستند و نمی توانند درست تصمیم بگیرند.

 

وی بهانه تحریم‌های جدید علیه ایران را برنامه موشکی و همچنین مقابله با تروریست خواند و افزود: باید به آمریکایی ها گفت که از تحریم های گذشته چه بدست آوردید؟ این سردرگمی‌ها به خاطر آن است که فرمول مقابله با جمهوری اسلامی ایران را نمی‌دانند و همچون 37 سال گذشته که نتوانستند با کشور ما مقابله کنند، اینک نیز دچار سردرگمی هستند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما به موضوع دفاع اهمیت جدی می‌دهیم و ساخت موشک ها و کیفیت آن‌ها را افزایش داده و بالا می‌بریم و روی امنیت و دفاع از کشورمان به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد.

 

وی با بیان این‌که «با الزامات مقام معظم رهبری و شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نواقص برجام برطرف شد»، افزود: هم‌اکنون مجموعه خوبی در برجام داریم، البته دولتمردان و مسئولان سیاسی ما نباید در انجام آن شتابزده باشند زیرا این کار دادن علامت غلط به دشمنان است.

 

وی تصریح کرد: نباید با دستپاچگی عمل کنیم بلکه باید دولتمردان و سیاستمداران کشورمان با منطق و عقلانیت عمل کنند و گام به گام پیش بروند و در برابر تخلف احتمالی طرف مقابل باید قاطع برخورد کنند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکایی ها راهی جز این ندارند که به توافقهای‌شان عمل کنند و اگر ما با اقتدار کار کنیم، آمریکایی‌ها حتماً به تعهدات‌شان عمل خواهند کرد؛ زیرا راهی جز این ندارند.

 

وی با بیان این‌که «تجربه خوبی از سابقه آمریکایی‌ها نداریم»، افزود: آن‌ها بارها حرف زدند اما در عمل طور دیگری رفتار کردند و ما نباید تصور کنیم که دیگر تحریم نخواهیم شد. آن‌ها اشتباه می‌کنند که با تحریم می‌توانند برنامه موشکی ما را کنترل کنند؛ زیرا ما زیر بار آن نخواهیم رفت.

 

وی با بیان این‌که «اجرای برجام؛ تجارت را آسانتر می‌کند» افزود: اما اگر کالا و خدماتی برای تجارت نباشد و نگاهمان صرفاً به نفت باشد، اجرای برجام تأثیر زیادی بر اقتصاد کشور نخواهد داشت البته اوضاع بهتر می شود اما انتظارات جامعه را محقق نخواهد کرد. تا زمانی که اقتصادمان را کالامحور نکنیم و از نفت محوری خارج نشویم نمی‌توانیم از حالت موجود خارج شویم.

 

رضایی با بیان این‌که«‌70 تا 80 درصد کارخانجات کار نمی‌کنند و شهرک‌های صنعتی غیرفعالند» این سؤال را مطرح کرد که «اگر نقدینگی و مشکلات کسب و کار حل نشود، آیا چرخ تولید راه خواهد افتاد؟»

 

وی با تأکید بر این‌که «دولت باید اقتصاد را درون زا کند و به فکر تولید باشد» افزود: دولت و مجلس باید بنا را بر اقتصاد مقاومتی بگذارند و در آن صورت است که از برجام استفاده بیشتری خواهید کرد.

 

وی با بیان این‌که «شرایط به هیچ وجه خوب نیست و رشد اقتصادی دنیا پایین است»، افزود: هم‌اکنون 500 میلیون بشکه نفت روی دریا اضافه و مازاد وجود دارد و سعودی‌ها بدون نگرانی از همه چاه‌های نفت‌شان استفاده می‌کنند و این مسائل نشان می دهد که دولت در سال آینده از قیمت پایین نفت دچار مشکل خواهد شد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که«عربستان بر اساس یک برنامه عمل می‌کند اما نمی‌داند که آخر آن چه حادثه وحشتناکی پیش رو دارد»، افزود: اقدامات عربستان در یمن و جیبوتی نشان می‌دهد که آن‌ها در پی آنند که اگر جنگی در منطقه رخ داد و ما تنگه هرمز را بستیم، آن‌ها هم باب المندب را به روی کشتی‌های ما ببندند.

 

وی با اشاره به این‌که «تصور سعودی‌ها این است که در صورت درگیری با جمهوری اسلامی ایران ما نمی‌توانیم از نیروی زمینی قدرتمندمان استفاده کنیم» افزود: آن‌ها بر جنگ هوایی و موشکی حساب کرده‌اند اما اطلاعات دقیق ندارند و سخت اشتباه می‌کنند.

 

وی با اشاره به شهادت رساندن آیت الله نمر و قطع روابط دیپلماتیک سعودی ها با کشورمان به بهانه حمله به سفارت، گفت: آن‌ها در این راه تعدادی از کشورها را با خود همراه کردند و سراب‌هایی می‌بینند که آن‌ها را دچار غرور کاذب می‌کند و روزی که به روی واقعیت چشم باز کنند سیلی بسیار محکمی خواهند خورد و در می‌یابند که چه اشتباهی کرده‌اند.

 

رضایی تصریح کرد: بدون شک نیرو و دست‌هایی از جانب آمریکا و صهیونیست‌ها سعودی‌ها را هدایت می‌کند و آن‌ها را به سوی یک درگیری سوق می‌دهند.

 

وی با اشاره به برنامه عربستان برای واگذاری شرکت آرامکو و ذخایر نفت شرق این کشور افزود: این کار زمینه تجزیه عربستان را فراهم می‌کند که یا می‌دانند و با این کار دست به خودکشی می‌زنند و یا نمی‌فهمند و دستان هوشمندی آنان را به این مسیر هدایت می‌کنند.

 

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر مشارکت فراگیر مردم در انتخابات پیش رو، افزود: به یک لشکرکشی دموکراتیک نیازمندیم زیرا حضور گسترده مردم در انتخابات باعث افزایش امنیت ملی و اقتدار کشور خواهد شد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سال‌های پیش رو را برای حفظ استقلال، اقتدار و امنیت ایران اسلامی بسیار مهم دانست و افزود: باید به چهار سال آینده نگاه کنیم و سربازان و مدافعان کشور را به مجلس بفرستیم که روی استقلال کشور و اندیشه‌های انقلاب حساسند و با تمام توان از امنیت کشور دفاع می‌کنند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top