سخنگوی سازمان انرژی اتمی

حفره‌های کلندریا با سیمان پر شده نه قلب آن/بازرسان آژانس عصر امروز راستی‌آزمایی می‌کنند

وکیل ملت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: مرحله نهایی خروج قلب راکتور اراک را انجام شده که عصر امروز توسط بازرسان آژانس راستی آزمایی می‌شود.

تاریخ انتشار: 25دي1394|00:50

حفره‌های کلندریا با سیمان پر شده نه قلب آن/بازرسان آژانس عصر امروز راستی‌آزمایی می‌کنند
| کد خبر: 84355

  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبر ساعت 14 شبکه اول سیما گفت: در مراحل نهایی هستیم و امروز و فردا کار به پایان می‌رسد و وارد دوره مهمی می‌شویم این دوره دوره ای است که جمهوری اسلامی ایران همه فعالیت های هسته ای خود را تحقیق و توسعه خواهد داد.

کمالوندی افزود: امروز و فردا کارهای نهایی را انجام می‌دهیم و آنچه مهم است این است که بعد از 2 سال کار فشرده بخصوص در حوزه های حقوقی سیاسی عزیزان ما در سازمانهای مختلف کار بزرگی را انجام دادند.
 
وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید مقابل ما قدرتهای بزرگ هستند و این قدرتهای بزرگ پذیرفتند که به حقوق هسته ای ایران احترام بگذارند و الان در شرایطی هستیم که در آینده در برنامه های مختلف به مردم توضیح می‌دهیم که در چه شرایطی قرار داریم
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: شرایط ما بسیار ایده آل است به لحاظ رسیدن به افق تولید سوخت هسته ای در حوزه های مختلف هم شرایط بسیار خوبی داریم مهم تر از همه اینکه از روز اجرایی شدن برجام تحریمهای ظالمانه برداشته می‌شود افق خوب اقتصادی خواهیم داشت.
 
وی گفت: ما دیروز مرحله نهایی خروج قلب راکتور اراک را انجام دادیم و امروز هم تا حدود یک ساعت پیش کار ما کاملا تمام شد.
 
کمالوندی افزود: حفره های کلندریا نه قلب آن، با سیمان پر می‌شود.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: قرار بود کلندریا چند تکه شود اما ما نپذیرفتیم به این دلیل که می‌خواهیم این را به عنوان سمبل صنعت هسته ای خود نگه داریم.
 
وی گفت: این کار تمام شده و عصر امروز توسط بازرسان آژانس راستی آزمایی می‌شود و در گزارش آنها می آید و یکی دو مورد کار کوچکی که باقی مانده ظرف امروز و فردا انجام می‌شود و رسیدن به مرحله اجرای برجام خیلی نزدیک است.
 
وی افزود: بخش عمده راکتور اراک کاملا حفظ می‌شود و کار طراحی را هم شروع کرده ایم و 7،8 ماه است که کار را شروع کرده ایم و به نتیجه خوبی هم رسیده ایم و انشالالله در آینده گزارش آن را خواهیم داد.
 
معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: عصر امروز بازرسان در اراک خواهند بود و گزارش های خود را می‌فرستند دوستان ما هم در وین حضور دارند و آخرین کار های نوشتاری در حال انجام است.
 
وی افزود: کارهایی که باید انجام می شده از طرف دو طرف انجام شده و با پایان کارهای نوشتاری امروز یا فردا وارد مرحله اجرا می شویم.
 
کمالوندی عنوان کرد: برای بازطراحی راکتور اراک حتما چینی ها حضور دارند برای بازطراحی راکتور سند بسیار قوی ای امضا شده که در آن کشورها تعهدات خود را اعلام کرده اند که در حوزه های مختلف از جمله طراحی بازنگری در طراحی چون کار هسته ای کار مهمی است و نمی‌شود صرفا به طراحی بسنده کرد و حتما باید بازنگری شود و باید دو گروه باشند که یکی طراحی بکند و یکی باز طراحی و در حوزه تامین تجهیزات قرار است به ما کمک کنند.مهم این است که اراده دوستان ما این است که چون توانایی دارند خودشان این کار را اجرا بکنند.
 
وی ادامه داد: ما هم سند رسمی داشتیم و هم قراردادهای فرعی که درحال تنظیم است آنچه که مهم است ما کار فرعی را به خارجی ها میسپاریم و کار اصلی در دست خودمان است.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top