ورود کالای قاچاق مقابل چشم مأموران/ دریافت رشوه 40میلیونی ازسوی برخی مأموران گمرک

وکیل ملت: سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس حجم بالای قاچاق کالا در کشور را ناشی از وجود فساد درگلوگاه های کشور خواند و گفت: هم اکنون تبانی برخی ماموران گمرک با افرادی که اقدام به قاچاق کالا کرده و پرداخت رقم های کلان رشوه از سوی قاچاقچیان به ماموران مشکلات بسیاری برای کشور به وجود آورده است.

تاریخ انتشار: 25دي1394|20:27

ورود کالای قاچاق مقابل چشم مأموران/ دریافت رشوه 40میلیونی ازسوی برخی مأموران گمرک
| کد خبر: 84702

محمدعلی اسفنانی در گفت وگو با خانه ملت، درخصوص عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی در بحث جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور، گفت: با توجه به آمارهای مطرح شده مبنی بر کشف تنها 2 درصد از قاچاق کالا در کشور، مشخص است که سازمان عریض و طویلی مانند تعزیرات حکومتی در برخورد با قاچاق کالا موفق عمل نمی کند.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان درمجلس شورای اسلامی با اشاره به گستردگی قاچاق کالا و تنها شناسایی 2 درصد از آن، افزود: شناسایی و نحوه برخورد با این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد؛ چرا که در این زمینه ابزار قانونی همچون قانون فعلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که چندی پیش درمجلس و کمیسیون قضایی مورد اصلاح نمایندگان قرارگرفت وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات حال حاضر سازمان تعزیرات حکومتی برای کشف قاچاق کالا وسعت بسیار زیاد مرزها است، تصریح کرد: متاسفانه درحال حاضر گستردگی مرزها بحث مقابله با قاچاق کالا را غیرقابل کنترل کرده است، هرچند که  مهم ترین مشکل اصلی در بحث قاچاق کالا و ارز در شرایط فعلی فسادی است که میان برخی افراد فعال در خروجی ها و گلوگاه های کشور وجود دارد، بنابراین در مبارزه با قاچاق کالا و اجرای قوانین مربوط به آن در مبادی ورودی کشور و مرزها تخلفات بسیاری روی می دهد.

این نماینده مردم درمجلس نهم با بیان اینکه بیش از 1200 کیلومتر مرز آبی درجنوب کشور وجود دارد، گفت: بخش عظیمی از کالای قاچاق از طریق دریا وارد کشور می شود که متاسفانه هم اکنون گاهی کالای قاچاق از جلوی چشم برخی ماموران گمرک وارد کشور شده و تبانی برخی ماموران گمرک با افرادی که اقدام به قاچاق کالا کرده و پرداخت رقم های کلان رشوه به آنها مشکلات بسیاری برای کشور به وجود آورده است، متاسفانه طبق بررسی های انجام شده در برخی شهرهای جنوبی کشور هزینه حمل بار یک لنج دریایی از دبی تا بوشهر حدود 50 میلیون تومان است که 40 میلیون تومان آن به ماموران پرداخت می شود.

اسفنانی با تاکید بر ضرورت اجرای صحیح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، افزود: تا زمانی که رخنه ها و درزها برای قاچاق کالا درکشور وجود دارد، به هیچ عنوان امکان بهبود شرایط وجود نداشته  و کشف جزیی محصولات قاچاق از خرده پاهایی است که متاسفانه هیچ ارتباطی با قاچاقچیان کلان ندارند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از اینکه قانون در کشور تنها برای افراد ضعیف جامعه اجرا می شود، گفت: به طورحتم هیچ مشکلی به لحاظ قانونی در کشور وجود ندارد، البته اشکال تنها در اجرای قانون است که توسط برخی ماموران گمرک به آن هیچ توجهی نمی شود، بنابراین برای مبارزه با قاچاق کالا باید از تجربیات دنیا استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ علیرضا جمشیدی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۹۸ درصد محموله‌های قاچاق کشف نمی شوند و از ۲ درصد پرونده های کشف شده نیز ۹۷ درصد پرونده های کوچک و فقط ۳ درصد از محموله های قاچاق کشف شده، پرونده های ملی و کلان است./

دسته بندی حقوق اقتصادی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top