لزوم آگاهی مردم نسبت به حقوق پزشکی

دكترشهاب‌الدین صدر

وکیل ملت: "یکی از راه‌هایی که از قصور پزشکی پیشگیری می‌کند، بخش آموزش است ."

تاریخ انتشار: 25دي1394|22:47

لزوم آگاهی مردم نسبت به حقوق پزشکی
| کد خبر: 84744

مراکز آموزش پزشکی بايد به آموزش توجه ویژه‌ای نشان دهند و هم چنين آموزش مداوم شامل برنامه‌های بازآموزی برای پزشکان و آموزش‌های ضمن خدمت برای مسئولین پیراپزشکی است . این مورد نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا مورد توجه است و شاید نخستین نکته‌ای باشد که در بحث پیشگیری از خطای پزشکی می‌توان در نظر داشت.

نکته دوم این است که ، وجود سیستم‌های نظارتی دولتی و خصوصی در کشور  بسیار حائز اهمیت است. در بخش نظارت، توجه به دستگاه‌های نظارت بر ارائه خدمات پزشکی، لزوم رعایت ر اهبردها و در نهایت برخوردها و مجازات‌های مربوطه مورد بحث و بررسی است. نظارت به تنهایی می‌تواند به میزان زیادی از بروز خطا در پزشکان پیشگیری کند، هرچند تلاش در جهت نهادینه کردن رعایت موازین است، نه اعمال نظارت بیشتر.

نکته سوم شامل تجهیزات ، ابزار و امکانات مورد استفاده پزشکان می‌شود. تمام اینها باید استانداردسازی شوند و کنترل کافی روی آنها صورت بگیرد. بسیاری از خطاهای پزشکی منجر به استفاده نادرست از ابزار و غیراستاندارد بودن تجهیزات بوده است. با رعایت نکات مربوط به استانداردسازی، بروز عارضه در بیمار به راحتی پیشگیری می‌شود.

نکته چهارم در رابطه با نظام و سیستم ارائه خدمات و مراکز درمانی است. بدین معنی که همیشه این پزشک و پرستار نیستند که مقصر شناخته می‌شوند، بلکه گاه بیمارستان و یا مرکز درمانی مرتکب خطا شده‌اند و این سازمان است که باید پاسخگو باشد. در مواردی هم که کم نیستند، اصلاً مقصری وجود ندارد. تنها اشکال از سیستم است و با رفع آن می‌توان از میزان نارضایتی‌ها و شکایات نیز کم کرد.

در رابطه با مواردی که پزشکان با رعایت آن می‌توانند جلوی بروز عارضه در بیماران را بگیرند"چند نکته دیگر هم وجود دارد که توجه به آن ضروری است. یکی از آنها توجه و دقت کافی برای گرفتن شرح حال بیماران است. این مورد، خصوصاً در موارد اورژانس اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نکته دیگر هم توجه به نظامات دولتی است. به عنوان مثال در مطب‌ها و کلینیک‌ها نباید جراحی‌های رینوپلاستی انجام شود. این نوع از جراحی مختص بیمارستان است و پزشک ملزم است از قوانین و نظامات دولتی پیروی کند. نکته دیگر در افزایش آگاهی مردم نهفته است. اگر ما مردم را نسبت به حقوق خود آگاه کنیم، با انتظارات و شناختی که به دست آورده‌اند، می‌توانند خود عامل بازدارنده‌ای برای پیشگیری از خطاهای پزشکی باشند"

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top