کشف درخشان‌ترین انفجار ستاره ای تاریخ

وکیل ملت: ستاره‌شناسان درخشان‌ترین ابرنواختر تاریخ و قدرتمند‌ترین انفجار ستاره ای را در فاصله 3/8 میلیارد سال نوری از زمین کشف کرده‌اند.

تاریخ انتشار: 26دي1394|17:31

کشف درخشان‌ترین انفجار ستاره ای تاریخ
| کد خبر: 85262

ستاره‌شناسان درخشان‌ترین ابرنواختر تاریخ و قدرتمند‌ترین انفجار ستاره ای را در فاصله 3/8 میلیارد سال نوری از زمین کشف کرده‌اند.
 

کشف درخشان‌ترین ابرنواختر تاریخ بشر/ 570 میلیارد مرتبه تابناک‌تر از خورشید


ابرنواختر، ستاره در حال انفجاری است كه قبل از اين كه به مرحله ای برسد که به تدريج از ديد محو شود، مي تواند ميلياردها بار روشن تر از خورشيد شود. ستاره در حالت انفجار بالا ترين حد روشني اش را دارد و همين ممكن است کل یک كهكشان را تحت الشعاع قرار دهد. انفجار، ابری بزرگ از گرد و غبار و گاز را به داخل فضا پرتاب مي كند. جرم مواد پرتاب شده ممكن است ده برابر جرم خورشيد باشد.به گزارش ساينس، نور این ابرنواختر هزاران بار بیشتر از ابرنواختر معمولی است.

ستاره شناسان طی دهه های اخیر نوع جدید و نادر ابرنواخترهای بسیار قوی به نام فرانواخترها را کشف کرده اند که قدرت انفجار آنها تقریبا ده برابر انفجار ابرنواخترمعمولی است.

ابرنواختر ASAS-SN-15lh که در ماه ژوئن سال گذشته با کمک سیستم تلسکوپ های واقع در شیلی و هاوایی کشف شده، دو برابر درخشان تر از ستارگان کشف شده در سابق و قدرت انفجار آن هزاران بار بیشتر از ابرنواختر معمولی است. این ابرنواختر 50 بار درخشان تر از کهکشان راه شیری است.

دسته بندی خبر روز , علم و فناوری ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top