تاریخ انتشار: 27دي1394|13:41

| کد خبر: 85792

امضای اوباما کدام تحریم های علیه ایران را لغو کرد؟

وکیل ملت: در 16 ژانویه (26 دی ماه) آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران گام های مورد نیاز اجرای توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و گروه 1+5 را تایید کرد که اطمینان در خصوص صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را فراهم می کند.

به گزارش وکیل ملت ؛ تارنمای "کاخ سفید" گزارش داد: پیش از این توافقنامه، زمان مورد نیاز ایران برای جمع آوری مواد شکافت پذیر کافی تنها دو تا سه ماه بود. امروز، به لطف توافق ایران، 12 ماه یا بیشتر طول خواهد کشید. با توجه به دسترسی و نظارت بی سابقه بر برنامه هسته ای ایران، اگر این کشور اقدام به دسترسی به سلاح هسته ای کند، ما متوجه می شویم و بلافاصله تحریم ها در جریان خواهد افتاد.
 

گزارش کاخ سفید از دستاوردهای برجام / مواردی که لغو تحریم نشده است در ادامه این گزارش آمده است، مواردی که ما به آن دست یافته ایم شامل موارد زیر است. از ماه اکتبر (مهر و آبان) سال 2015 میلادی تاکنون، ایران:

* 11.4 تن اورانیوم غنی شده خود را از کشور خارج کرد
* دو سوم سانتریفیوژهای خود را برچید و حذف کرد
* قلب راکتور آب سنگین را حذف کرد و آن را با بتن پر کرد
* دسترسی نامحدود بی سابقه ای به تاسیسات هسته ای خود و زنجیره تامین ارائه کرد

بدلیل اینکه ایران این گام های مهم را برداشت، آمریکا و جامعه بین المللی می تواند فاز بعدی توافقنامه برجام را بردارد، یعنی آمریکا تحریم های هسته ای ایران را بر خواهد داشت. با این حال، تعدادی از تحریم های مقامات آمریکا علیه ایران به قوت خود باقی خواهد ماند که شامل:
  گزارش کاخ سفید از دستاوردهای برجام / مواردی که لغو تحریم نشده است * تحریم بر روی فناوری های موشکی و تسلیحات متعارف
* لیست گروه های تروریستی تحریم که ایران را به عنوان یک کشور حامی تروریسم معرفی می کند
* تحریم های هدفمند بر روی افرادی که حامی تروریسم هستند
* اجازه هدف قرار دادن برنامه توسعه موشک های بالستیک ایران
* اجازه هدف قرار دادن نقض حقوق بشر و سانسور
* اجازه هدف قرار دادن فعالیت های بی ثبات کردن منطقه ای ایران، از جمله سوریه و یمن

طبق توافقنامه برجام، آمریکا تمامی تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای را لغو خواهد کرد.

بنابر این گزارش، توافقنامه ایران 4 مسیر کلی دستیابی به سلاح هسته ای را مسدود می کند.

ساخت بمب هسته ای نیازمند اورانیوم یا پلوتونیوم است، اما به لطف این توافق، اکنون چهار راه احتمالی برای دستیابی به مواد شکافت پذیر مسدود شده است.

توافق هسته ای ایران تمامی مسیرهای دستیابی به این کشور به بمب را خواهد بست:
  گزارش کاخ سفید از دستاوردهای برجام / مواردی که لغو تحریم نشده است
* اورانیوم غنی شده در تاسیسات نطنز --------> بسته شد
* اورانیوم غنی شده در تاسیسات فوردو -------> بسته شد
* پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی ------------------> بسته شد
* تلاش پنهان برای تولید مواد شکافت پذیر -----> بسته شد

ایران برای تولید بمب اورانیوم دو عنصر کلیدی لازم دارد: اورانیوم غنی شده کافی برای تولید مواد لازم جهت ساخت بمب اورانیوم و ده ها هزار سانتریفیوژ.

در ادامه گزارش کاخ سفید آمده است: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر دارای ذخایر اورانیوم برای تولید 8 تا 10 بمب هسته ای است. اما به لطف توافق هسته ای، ایران موظف است ذخایر اورانیوم خود را تا 98 کاهش دهد، و سطح غنی سازی اوانیوم خود را تا 3.67 درصد نگه دارد؛ به طور قابل توجهی کمتر از میزانی که برای تولید بمب لازم است.
علاوه بر این، ایران به ده ها هزار سانتریفیوژ برای تولید اورانیوم بسیار غنی شده برای بمب اتمی نیاز دارد. ایران هم اکنون 20 هزار سانتریفیوژ بین تاسیسات اورانیوم نطنز و فوردو دارد. اما بر اساس این توافق، ایران موظف است تا ده سال آینده تعداد سانتریفیوژهای خود را به 6104 عدد کاهش دهد. هیچ گونه غنی سازی در تاسیسات فوردو صورت نخواهد گرفت، و ایران تنها موظف است از سانتریفیوژ های قدیمی و کمتر موثر خود استفاده کند.

به طور مختصر، آنچه این توافق تاریخی به ارمغان خواهد داشت، شامل:

امضای اوباما کدام تحریم های علیه ایران را لغو کرد؟/تمامی تحریم هایی که برداشته نشدند+اینفوگراف
اگر ایران امروز تلاش برای دستیابی به بمب اتمی کند، چقدر زمان لازم است؟

بدون توافق: 2-3 ماه
با توافق برجام: هر 4 مسیر دستیابی به بمب بسته شده است

سومین راهی که ممکن است ایران بتواند بمب اتمی بسازد، استفاده از پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی است. تنها سایتی که ایران می تواند این کار را انجام دهد در راکتور آب سنگین اراک است. در حال حاضر، این راکتور می تواند برای برنامه تسلیحاتی مورد استفاده قرار بگیرد اما تحت این توافق، راکتور آب سنگین اراک بازطراحی خواهد شد تا نتوان در آن پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی تولید کرد. علاوه بر این، تمام میله های سوخت (که می تواند منبع مواد برای پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی باشد)، تا زمانی که این راکتور فعالیت دارد از کشور خارج خواهد شد. این در حالی است که ایران نیز نخواهد توانست تا حداقل 15 سال دیگر، اقدام به ساختن راکتور آب سنگین کند. این به معنای آن است که بنا بر توافق هسته ای این کشور با شش قدرت جهان، ایران دیگر منبع تولید پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی نخواهد داشت.

آیا راه پنهان برای ساخت برنامه هسته ای مخفی وجود دارد؟

سه مسیر قبلی در تاسیساتی رخ می دهد که ایران اعلام کرده است. اما اگر ایران بخواهد اقدام به ساخت برنامه هسته ای مخفی کند، این امکان وجود دارد؟

در ادامه گزارش کاخ سفید آمده است: این همان دلیلی است که توافق هسته ای اهمیت پیدا می کند. طبق این توافق، نظارت و بازرسی های قوی در تاسیسات ایران صورت گرفته است. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نه تنها به طور مداوم از برنامه های هسته ای این کشور نظارت خواهند داشت، بلکه تایید خواهند کرد که هیچ مواد شکافت پذیری در این تاسیسات به مکان مخفی انتقال داده نشود.

امضای اوباما کدام تحریم های علیه ایران را لغو کرد؟ / لیست تمامی تحریم هایی که برداشته نشدند + اینفوگراف
آنچه ایران به انجام آن متعهد شده است:

امضای اوباما کدام تحریم های علیه ایران را لغو کرد؟ / لیست تمامی تحریم هایی که برداشته نشدند + اینفوگراف * افزایش زمان دسترسی به بمب هسته ای از 2 تا 3 ماه به دست کم یک سال کاهش یافت
* کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده
* کاهش دو سوم تعداد سانتریفیوژها
* جلوگیری از دسترسی به پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی
* پیگیری همراه با شفافیت قوی و بازرسی از فعالیت های هسته ای خود

برخی از تحریم‌هایی که لغو خواهد شد:

در کنار لغو کامل تحریم‌های شورای امنیت که به برخی از موراد آن در بالا اشاره شد، تعهد لازم مبنی بر رفع تحریم‌های چندجانبه اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز در بیانیه لوزان مورد اشاره قرار گرفته است.

در اینجا به برخی از مهمترین تحریم‌هایی که خارج از شورای امنیت وضع شده‌اند و احتمالاً آثار گسترده‌تری نیز داشته‌اند، اشاره می‌شود. امید است توافق انجام گرفته به سرعت به مرحله اجرا درآمده و زمینه را برای پیشرفت در سایه صلح و احترام متقابل برای ملت ایران به همراه داشته باشد.
    تحریم صادرات بنزین (تحریم امریکا)     تحریم شرکت‌هایی که با ایران مبادله تجاری داشته باشند (تحریم امریکا)     تحریم پست بانک، کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت‌های بیمه‌ای، نفتی و انرژی دولتی در ایران (تحریم امریکا)     تحریم کشتیرانی جمهوری اسلامی (تحریم اتحادیه اروپا و کانادا)     تحریم شرکت‌های مختلف کشتیرانی بین‌المللی به علت ارتباط با ایران (تحریم اتحادیه اروپا و امریکا)     تحریم شرکت‌ هواپیمایی ایران ایر (تحریم امریکا)     تحریم بیش از 180 موسسه، شرکت و افراد مربتط با فعالیت‌های هسته‌ای (تحریم اتحادیه اروپا)     تحریم بانک مرکزی (تحزیم امریکا)     تحریم خرید نفت از ایران (تحریم اتحادیه اروپا)     تحریم شرکت ملی نفتکش، کشتی‌ها و موسسات وابسته به این شرکت (تحریم امریکا)

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top