تاریخ انتشار: 28دي1394|11:17

| کد خبر: 86327

در مراجع قضایی چگونه رفتار کنیم

وکیل ملت: ممکن است در سالن انتظار به فرد یا افرادی برخورد کنید که به جای راهنمایی قانونی، وانمود کنند می‌توانند از راه‌های مختلف مشکل شما را حل کنند، به آنها اعتماد نکنید؛ زیرا آنها افرادی هستند که تنها به منافع خود می‌اندیشند. ممکن است نتیجه رسیدگی به پرونده بین شما و طرف مقابل به ضرر شما باشد. پس بحث و جدل نکنید؛ چون حتما کار بیهوده‌ای خواهد بود. ضمن آن که 2طرف دعوی طبق قانون حق دارند به حکم قاضی اعتراض کنند. در این مورد افراد می‌توانند از وکیل یا مشاور حقوقی خود مشورت بگیرند.

وقتی به حق خود رسیدید نیازی به قدردانی از قاضی نیست؛ چون احقاق حق وظیفه یک قاضی است و گرفتن حق مظلوم بهترین هدیه برای او.
ممکن است قاضی پرونده به طور تصادفی در محل اقامت شما سکونت داشته باشد یا هم‌مدرسه‌ای یا هم‌دانشگاهی شما باشد؛ در این گونه موارد خطاب کردن او به اسم کوچک در محل کارش پسندیده نیست. شاید درخواست مراجعه‌کننده از او برای رتق و فتق امور قضایی به علت سابقه آشنایی قبلی چندان خوشایند او نباشد.
اگر سیر رسیدگی به پرونده‌های شما طولانی شد در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد، رسیدگی‌های طولانی به خاطر تاخیر در دریافت پاسخنامه‌هایی است که قاضی به مراجع دیگر نوشته است؛ مثلا از کارشناسی خواسته درخصوص موضوع نظر بدهد، ولی تهیه نظریه مدنی طول کشیده یا پزشکی قانونی در ضرب و جرح برای اعلام نظریه قطعی زمان دیگری تعیین کرده، پس در چنین مواردی او تا زمان دریافت نظریه نمی‌تواند رای بدهد.
به خاطر داشته باشید شهادت بستگان به عنوان شاهد و دلیل اثبات ادعا نمی‌تواند چندان معتبر باشد،(هر چند ظاهرا منع قانونی ندارد) مگر در مواردی که قاضی شنیدن اظهارات آنها را لازم بداند. بنابراین از همراه بردن بستگان خود به مراجع قضایی بدون درخواست قاضی خودداری کنید.

تصور نکنید که مختومه شدن یک پرونده دلیلی برای اتمام امور مربوط به آن پرونده است.
به عنوان مثال در شکایت علیه دیگری مبنی بر ندادن بدهی، قاضی دادسرا پرونده را مختومه خواهد کرد، اما این کار موجب فسخ مطالبه طرف دعوی نخواهد شد، بلکه برای پرداخت بدهی به طرف طلبکار باید تشریفات دیگری رعایت شود و باید به قاضی دیگری که مسوول این کار است مراجعه شود.

هر وقت به دادسرا یا دادگاه رفتید، حضور سر وقت در دادگاه را باید مهم بشمارید. چون اگر مدتی بعد از موعد مقرر به دادگاه مراجعه کنید ممکن است زمان رسیدگی به پرونده افراد دیگر رسیده باشد و طبیعی است که قاضی نمی‌تواند نوبت آن پرونده را به شما اختصاص دهد.

در سالن انتظار با دیگران درددل نکنید؛ چون ممکن است دیگری از اطلاعاتی که از طریق شما به دست می‌آورد سوءاستفاده کند.
 

دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top