با اجرایی شدن برجام 32 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می شود

آغاز انتقال منابع ارزی بلوکه شده ایران

وکیل ملت: رئیس کل بانک مرکزی از آغاز جابه جایی منابع ارزی بلوکه ایران در خارج از کشور خبر داد.

تاریخ انتشار: 29دي1394|01:38

آغاز انتقال منابع ارزی بلوکه شده ایران
| کد خبر: 86801

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ولی الله سیف در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: در دو روز گذشته، فضای متفاوتی بر اقتصاد ایران حاکم شد و به تبع آن فضای جدیدی نیز در نظام بانکی کشور احساس می شود از این رو بانک مرکزی تصمیم گرفت 14 دستور را برای جابه جایی منابع محدود شده خود صادر کند.

وی اضافه کرد: بر این اساس بانک مرکزی از روز گذشته بخشی از منابع بلوکه شده خود را از یک بانک در ژاپن به بانک دیگر در آلمان برد و در یک مورد دیگر بخشی از پول بلوکه شده خود در کره جنوبی را به بانک ملی امارات که در گذشته در تحریم بسر می برد، منتقل کرد.

وی تصریح کرد: چند مورد از این نقل و انتقالات پول عملیاتی شده و در مواردی که هنوز پاسخی در مورد انتقال پول به درخواست ایران دریافت نشده، به این علت بود که روز گذشته روز تعطیل در بانکهای اروپا به شمار می رفت.

سیف ادامه داد: این اقدام بانکهای دنیا برای تاخیر کوتاه در نقل و انتقالات پول به درخواست ایران اقدام عجیبی نیست، چرا که مجموعه راهنمایی های مربوط به برجام به تازگی منتشر شده و بانکها با این روشهای اجرایی آشنایی لازم را نداشتند اما به تدریج این کار سرعت بیشتری می گیرد.

 سیف در پاسخ به این پرسش که فلسفه جابه جایی پول از بانک ژاپنی به بانک اروپایی چه بود افزود: این کار برای اطمینان پیدا کردن از اینکه بانکهای کارگزار مفهوم رفع تحریم را به درستی درک کنند، صورت گرفت تا بانکهای کشور متوجه شوند که می توانند دستور صادر کنند و برای جابجایی منابع اختیار داشته باشد.

وی گفت: با برداشته شدن تحریم ها، هزینه مبادلات پول 10 تا 15 درصد کاهش می یابد که این موضوع می تواند در رونق اقتصاد ایران به عنوان یک عامل موثر عمل کند.

سیف اضافه کرد: با رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام 32 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می شود که 28 میلیارد دلار آن متعلق به بانک مرکزی و 4 میلیارد دلار آن با تبدیل به ریال به عنوان سهم دولت به خزانه واریز می شود.

وی افزود: آرامش و ثبات در بازار ارز مورد توجه ویژه دولت در دوران پساتحریم است و دولت قصد دارد با نگاه واقع بینانه از نرخ ارزی حمایت کند که منجر به شکوفایی و رونق اقتصاد می شود و در این زمینه تمامی اعضای تیم اقتصادی دولت هماهنگ هستند و هدف مشترک دارد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: از قبل هم اعلام کرده بودیم که بعد از اجرای برجام، برای یکسان سازی نرخ ارز 6 ماه زمان نیاز داریم از این رو از اکنون تا شش ماه دیگر یکسان سازی نرخ ارز را عملیاتی می کنیم.

سیف افزود: نظام بانکی شرایط بسیار نامناسبی دارد و در سال های اخیر در تنگناهای مالی ناشی از ساختارهای مالی قرار دارد که در اراده نظام بانکی نیست.

 وی گفت: در این سال ها نظام بانکی در معرض انباشت ها و تحمیل ها بوده است طوری که دارایی های منجمد نظام بانکی بیش از 45 درصد است که اجازه نمی دهد کمکی به تولید صورت گیرد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top