به گزارش وکیل ملت ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جمع فعالان بخش خصوصی در سالن اجلاس سران، با بیان اینکه همه می دانید در موضوعی بس پیچیده و درهم تنیده که یک سر آن توطئه های استکبار و صهیونیست ها بود و سمت دیگر آن رقبای نا اهل و خصم نااهل در این دیار و منطقه بودند  و در قلب آن نیز افراد افراطی که همواره تلاش می کردند در واشنگتن و نیویورک هرگز نگذارند این روز در تاریخ ثبت شود گفت: خیلی ها خواستند 23 تیر ماه 94 نباشد، خیلی ها خواستند روز 26 دی ماه 94 نباشد، خیلی ها خواستند پایان مذاکرات موفقیت نباشد.
 
وی با بیان اینکه عده ای با هواپیمای اختصاصی به ژنو و وین رفتند و حرف زدند و گفتند که قیمت نفت را پایین می آوریم و فرصت خواهی کردند عنوان کرد: برخی نیز در این میان به سازمان ملل  رفتند و در مجمع عمومی حرف زدند و بمب را روی تابلو به مردم جهان نشان دادند و گفتند به ایران اعتماد نکنید.
 

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه برخی در طول مذاکرات چنین می گفتند که مگر پرهیز از جنگ با شیطان امکان پذیر است اظهار کرد: ملت ما در 24 خرداد 92 به تمام این افکار و سخنان مهر باطل زد و در انتخابات 92 اعلام کرد که ما خواهان تعامل سازنده با جهان هستیم.

 

وی ادامه گفت: تردید نداشته باشید هر آنچه امروز داریم و فردا خواهیم داشت از اتحاد، غیرت و صبوری ملت است و این ملت بزرگ و غیور با تحمل سختی ها در نهایت به پیروزی رسید.

 

روحانی در ادامه با اشاره به سختی های مذاکره با طرف اروپایی تصریح کرد: وقتی با یک جمع اروپایی می خواهید صحبت کنید ظاهرش اتحادیه اروپا است ولی با دو الی سه کشور از این جمع که مذاکره می کنید متوجه می شوید که رقابت های درونی میان آنها چه قدر زیاد است.

 

رئیس جمهور به روند مذاکرات هسته ای با تروئیکای اروپایی در فاصله سالهای 82 تا 84 اشاره کرد و بیان داشت: در آن سال ها که من به همراه دکتر ظریف در جریان مذاکرات بودیم از نزدیک می دیدیم که چه قدر میان سه کشور اروپایی طرف مذاکره با ایران رقابت و حسادت وجود دارد.

 

وی ادامه داد: در جریان یکی از جلسات مذاکره ما با طرف اروپایی در آن سالها ما اعلام کردیم که فلان کشور ریاست جلسه را بر عهده دارد و همین امر باعث شد جلسه به هم بخورد و آنها بگویند که شما چرا می گویید رئیس، ما رئیس نداریم.

 

روحانی تصریح کرد: در جریان مذاکرات اخیر قدرت برتری از اروپا به نام آمریکا نیز به آنها ضمیمه شده بود و همه آنها نیز به دو قدرت دیگر به نام روسیه و چین ضمیمه شده بودند بنابراین در نظر بگیرید که مذاکره با این 6 کشور مدعی دارای چه مسائل و مشکلاتی است.

 

رئیس جمهور بیان داشت: در طول مذاکرات هسته ای در دو سال اخیر پشتوانه طرف مقابل قطعنامه های شورای امنیت بود و آنها چنین ادعا می کردند جامعه جهانی علیه ایران است.

 

وی در ادامه به کارشکنی ها و سنگ اندازیهای برخی کشورهای همسایه ایران در روند مذاکرات هسته ای نیز اشاره کرد و افزود: در این کارزار آنچه انتظار نداشتیم این بود که کشوری مسلمان و همسایه پول خرج کند تا این مذاکرات به نتیجه نرسد.

 

روحانی ادامه داد: در طول مذاکرات عده ای هم در داخل بذر ناامیدی را کاشتند و در مجموع کار بسیار سختی بود ولی با اراده ملت و لطف خدا قدم به قدم راه موفقیت را در جریان مذاکرات طی کردیم.

 

رئیس قوه مجریه در ادامه گریزی به توافق موقت ژنو زد و اظهار کرد: در زمانی که توافق موقت ژنو منعقد شد قرار بود اعمال تحریم های جدید علیه ما تصویب شود اما توافق مذکور تحریم های جدید را متوقف کرد و برخی تحریم را نیز رفع کرد که 700میلیون دلارهایی که در آن مقطع زمانی آزاد می شد در همین راستا قرار داشت.

 

روحانی در ادامه به تفاهم لوزان هم اشاره کرد و گفت: در جریان مذاکرات از توافق ژنو که فراز و نشیب های فراوانی داشت به تفاهم لوزان در فروردین سال جاری رسیدیم و در سیزدهم فروردین مردم ما به خوبی حس کردند که مذاکرات در سرازیر توفیق قرار دارد.

 

وی ادامه داد: روند مثبت توافق ادامه یافت تا به 23 تیر یعنی روز توافق نایل شد و چه قدر رسیدن به روز اجرای توافق هسته ای سخت بود تا اینکه این مهم در 26 دی ماه حاصل شد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top