تاریخ انتشار: 29دي1394|10:50

| کد خبر: 87008

گزارش روزنامه آمریکایی از 14 ماه مذاکره میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان

وکیل ملت: نشریه آمریکایی نیویورک تایمز در مقاله اخیر خود درباره تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی با اجرایی شدن برجام مدعی شد که یک هیئت جداگانه ایرانی از یک سال پیش تاکنون بر سر این موضوع با آمریکایی ها مذاکره داشته است.

به گزارش وکیل ملت روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرده است که در آن ادعای چگونگی پیشرفت مذاکرات هسته ای در کنار مذاکرات ایران و آمریکا برای تبادل زندانی ها را مطرح می کند.

 به گزارش نیویورک تایمز؛ برای مدت یک سال، مقامات دولت اوباما پشت درهای بسته با هیئت ایرانی دیدار و در خصوص تبادل زندانیان با یکدیگر گفت گو کردند. در نهایت در پاییز سال گذشته (2015 میلادی)، طرفین مذاکره کننده تنها منتظر نهایی شدن این توافق دوجانبه بودند.
 

از مذاکرات تا آزادی زندانیان؛ 14 ماه مذاکره ایران و آمریکا نیویورک تایمز نوشت: اما در آخرین دیدار در ژنو، طرف ایرانی بسته پیشنهادی کاملاً متفاوتی مبنی بر آزادی ایرانی های دربند زندان های آمریکا ارائه و به درخواست های اولیه خود که بارها رد شده بود، پافشاری کرد. در این میان، آمریکایی ها مات و مبهوت شده بودند. "برت مک گورک"، رهبر تیم مذاکره کننده آمریکا، گفت: "ما پیش تر درباره این صحبت کردیم. نشدنی است".
اما هیئت ایرانی مصمم بود، به گونه ای که گویا شرایط در خانه تغییر کرده بود؛ بخشی از نبرد همیشگی چگونه مقابله ایران با آمریکا. به این ترتیب آقای مک گورک و هیئت همراه به طور ناگهانی این جلسه را ترک کردند. طرف مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی ایران متعلق به دستگاه های امنیتی داخلی بودند، گروهی که بعید به نظر می رسید تاکنون گفتگوهایی با آمریکا داشته بوده باشند.

از مذاکرات تا آزادی زندانیان؛ 14 ماه مذاکره ایران و آمریکا
  در ادامه این گزارش آمده است: این توافق در نهایت با دخالت وزرای امور خارجه دو کشور، جان کری و محمد جواد ظریف، نهایی و به اجرا در آمد. اما به این سادگی ها نبود. 14 ماه مذاکره آشفته و نفس گیر، در شرایطی که ممکن بود بارها تعامل دو طرف نیمه تمام رها شود. این مذاکرات محرمانه با چمدانی از حوادث تلخ گذشته همراه بود؛ از جمله کودتای 1953 میلادی به پشتیبانی سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) و حمایت آمریکا از عراق در 8 سال جنگ با ایران. در این خصوص باراک اوباما در خصوص تبادل زندانیان تردید داشت، که در صورت اجرایی شدن، کدام زندانیان را تعویض کند. در پایان، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت با آزاد کردن ایرانیانی که به متهم یا محکوم به نقض تحریم ها شده بودند، برنامه جامع اقدام مشترک را اجرایی کند.

این نشریه آمریکایی در مدعی شد: حتی در لحظات آخر، اختلافاتی در فرودگاه پدید آمد. اما با تماس تلفنی جان کری، اجازه خروج تمام مسافران این هواپیما صادر شد.

در این میان، منتقدان جمهوریخواه آمریکا همزمان با جشن گرفتن آزادی زندانیان با یک سوال اصلی مواجه شدند. "تد کروز"، سناتور تگزاسی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، گفت: این باعث می شود تا هر گروه تروریستی فرمان به دستگیری یک آمریکایی بدهد تا با توافق با اوباما، یک تروریست از زندان خارج شود!

مک گورگ، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، که با میانجیگری خود باعث کناره گیری نخست وزیر عراق در سال 2014 شد، به عنوان رهبر مذاکره کننده با ایران انتخاب شد. این بار با میانجیگری سوئیس، هیئت مک گورک برای نخستین بار در نوامبر (آبان) سال 2014 با همتایان ایرانی خود در سوئیس دیدار کردند.

از مذاکرات تا آزادی زندانیان؛ 14 ماه مذاکره ایران و آمریکا
  در میان اسامی زندانیان، نام جیسون رضائیان؛ امیر حکمتی، عضو نیروی دریایی آمریکا؛ نصرت الله خسروی، تاجر آمریکایی؛ و سعید عابدینی، کشیشی از اوهایو دیده می شد. در حالی که دو طرف هر ماه یا شش هفته یک بار با یکدیگر دیدار می کردند، آن ها به جای توافق، زمان بیشتری را صرف مباحثه می کردند، که در نهایت در ماه ژوئیه (23 تیر) به توافق هسته ای دست یافتند.

نیویورک تایمز نوشت: در دیدار 29 اکتیر (7 آبان) سال 2015 ظریف و کری در حاشیه مذاکرات چند جانبه حل بحران سوریه با یکدیگر دیدار کردند، روابط از همیشه صمیمی تر بود. اما عدم توافق تیم مذاکره کننده ایران و آمریکا در خصوص تبادل زندانیان، باعث گفت و گو جدیدی بین وزرای امور خارجه دو کشور در ماه دسامبر همین سال شد.


از مذاکره تا آزادی زندانیان؛ 14 ماه تعامل ایران و آمریکا
در ماه دسامبر "متیو ترویتیک" در ایران دستگیر شد. در حالی که توافق در یک قدمی بود، آمریکا آزادی وی را خواستار شد اما تاکید کرد که این جزء توافق نباشد، چرا که می ترسیدند ایران خواستار آزادی زندانیان بیشتری شود.

سپس سه شنبه گذشته، در حالیکه روز به روز به اجرای برجام نزدیک می شدیم، دو قایق تندروی نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی جزیره فارسی بدلیل آنچه اشتباه در مکان یابی نامیده شد، وارد آب های ایران شدند. اتفاقی که مقامات آمریکایی مخالف دستیابی به توافق هسته ای از آن "طوفان خوش موقع" نام بردند. آن ها تاکید کردند که در صورت عدم آزادی ملوانان آمریکایی، اوباما نباید تحریم ها را لغو کند. در نهایت، با تماس های مکرر میان کری و ظریف، 10 ملوان نیروی دریایی آمریکا 16 ساعت بعد آزاد شدند. آمریکا این را حسن نیت ایران در به ثمر نشستن برجام تلقی کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: دو طرف تصمیم گرفتند موضوع تبادل زندانیان همراه با توافق هسته ای را رسانه ای کنند. این در حالی بود که متیو ترویتیک نیز صبح شنبه آزاد شد و ایران را بلافاصله با یک هواپیمای تجاری ترک کرد، هر چند بخشی از این توافق به حساب نمی آمد. در این میان خسروی با تایید سفارت سوئیس خواستار ماندن در ایران شد، و سه آمریکایی دیگر این کشور را ترک کردند.

اما با این حال، اختلاف نظرهای 11 ساعته در روز اجرایی شدن برجام پدید آمد. یکی از آن ها بر سر ادبیات اعلام اجرایی شدن این توافق بود. سر انجام در ساعت 9:30 شب به وقت وین، اتفاق نظر پدید آمد.

در این زمان بسیاری از خانواده ها برای دیدار با زندانیان آزاد شده به آلمان سفر کردند.

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top