شجریان: عملکرد خانه موسیقی کاملا شفاف است

وکیل ملت: محمدرضا شجریان رییس شورای عالی خانه موسیقی گفت: تمام بودجه و کمک های مالی ای که به این خانه شده است، کاملا شفاف است.

تاریخ انتشار: 29دي1394|11:42

شجریان: عملکرد خانه موسیقی کاملا شفاف است
| کد خبر: 87044

هنرمند نامدار موسیقی سنتی درباره استعفای حسین علیزاده (هنرمند پیشکسوت) که به تازگی به صورت مکتوب از سمت دبیر و سخنگویی شورای عالی خانه موسیقی استعفا داده است، گفت: شورای عالی از این اتفاق متاسف و متاثر است و اینکه چرا ایشان که نخستین مدیرعامل این خانه بوده و در این سال ها نیز به عنوان سخنگو و دبیر شورای عالی فعالیت می کردند به اینجا رسیده که از خانه موسیقی استعفا بدهند، تاسف برانگیز است.
***برگزاری جلسات شورای عالی به عهده دبیر است
رئیس شورای عالی خانه موسیقی گفت: ضمن آنکه جلسات شورای عالی را خود دبیر باید برگزار می کرد، به هر حال ایشان این تصمیم را گرفته اند و ما نیز به آن احترام می گذاریم؛ اما چرا این مساله تا این زمان مسکوت گذاشته شده است؟ اگر خانه موسیقی اشتباهی انجام می داد، من قبل از هر کس دیگری اینجا را ترک می کردم. من در مورد مسائل مختلف خانه، همواره از مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سوال می کنم.
محمدرضا شجریان همچنین در خصوص شبهه غیر قانونی بودن فعالیت هیئت مدیره و شورای عالی گفت: در این مدت ایراداتی به خانه موسیقی وارد شده است و می گویند شورای عالی و هیات مدیره غیر قانونی است که این مساله به هیچ عنوان صحت ندارد. همه چیز قانونی است و حقوقدانان نیز به این مساله صحه می گذارند که فعالیت هیات مدیره و شورای عالی تا اسفند ماه سال 94 قانونی است و در این تاریخ باید دوباره انتخابات برگزار و شورای عالی و هیات مدیره جدید انتخاب شوند.
وی افزود: من بیش از هر کس دیگری در این زمینه تحقیق کرده ام. به نظر می رسد گاهی در طرح این مسایل برخی غرض ورزی های شخصی وجود دارد که باعث تاسف است.
***انتقادات از ابتدا پاسخ داده شد اما شنیده نمی شد
استاد آواز ایران همچنین در پاسخ به این سوال که چرا اعضای هیات مدیره و شورای عالی ماه ها پس از مطرح شدن این انتقادات، اکنون پاسخ منتقدان را می دهند، نیز گفت: از همان ابتدا به این انتقادات پاسخ داده شده است، منتها بسیاری از آنها شنیده نشد، ضمن آنکه وقتی می خواهید مساله ای را نقد کنید، باید آداب نقد را به جا بیاورید. اگر عضو خانه موسیقی هستید و خودتان را جزو خانواده ی موسیقی می دانید، چرا نقدهایتان را رسانه ای می کنید؟ کسی که انتقاداتش را بدون آنکه ابتدا در خود خانه مطرح کند، رسانه ای می کند، مصلح نیست.
محمدرضا شجریان گفت: در میان این انتقادها به نظر می رسد برخی می خواهند با مطرح کردن نامشان در رسانه ها خودشان را بزرگ کنند که اتفاقا این مساله کاملا به ضررشان است. برخی یک جانبه قضاوت می کنند و بعد هم آن را رسانه ای می کنند. در حالی که حتی حاضر نیستند به دعوت خانه موسیقی برای حضور در جلسه نقد پاسخ دهند. اگر مشکلی دارید بیایید و همین جا پاسخ خود را بگیرید.
***خانه موسیقی می تواند از طریق قانونی پیگیر موارد مطرح شده باشد
او همچنین درباره برخی سوتفاهم ها پیرامون مسایل مالی خانه موسیقی نیز می گوید: هیچ کدام از اعضایی که اکنون در این نهاد مشغول فعالیت هستنند، به خاطر بودجه نیامده اند و خانه می تواند این مطالب را از نظر قانونی پیگیری کند، تمام این موارد جواب دارد و اگر خانه موسیقی از طریق قانونی پیگیر باشد، به راحتی می تواند این کار را انجام دهد. ما حرمت هنرمندان را نگاه می داریم؛ اما به شرط آنکه آبروی خودمان در خطر قرار نگیرد. تمام بودجه و کمک های مالی که به این خانه شده است، کاملا شفاف است. خانه موسیقی چه پولی را از کجا دریافت کرده است؟ اصلا چرا باید این حرف ها زده شود؟
محمدرضا شجریان تصریح کرد: عملکرد ما کاملا شفاف است. برخی سخنان بی پایه و اساس مطرح می کنند، بدون آنکه مدرکی برای آن داشته باشند و بدتر آنکه آنها را رسانه ای می کنند که این مساله به هیچ عنوان کار صحیحی نیست. خانه موسیقی برای این درست شده که مشکلات را رفع و از موسیقی حمایت کند.
آقای نوربخش در حضور رئیس جمهور پیگیر ممنوع الکاری من بودند
او ادامه داد: اعضای این خانه و خود من به شخصه چند سال است که عضو خانه موسیقی بوده ایم و هیچ پولی از کسی نگرفته ایم. این خانه هیچ منفعت مالی برای ما نداشته است. من خودم تنها بر اساس علایق شخصی در جلسات شرکت و در تمام موارد نظرهایم را مطرح کرده ام که صورت جلسات آن هم موجود است. هیچ کدام در اینجا نفع شخصی نداریم، وقتی من 6 سال است که ممنوع الکار هستم و چهار سال از آن را رییس شورای عالی بوده ام، مشخص است نفعی ندارم. حتی در هیچ کدام از جلسات خانه موسیقی این مساله را مطرح نکرده ام. البته آقای نوربخش چندی قبل به رییس جمهورگفتند و آقای علیزاده نیز هفته گذشته این مساله را مطرح کردند؛ بنابراین اگر من و اساتید موسیقی در اینجا وقت می گذاریم برای مصلحت و اعتبار موسیقی است.
***حضور اساتید در شورای عالی و هیات مدیره اعتبار خانه موسیقی است
رئیس شورای عالی خانه موسیقی همچنین درباره این انتقاد که اعضای هیئت مدیره و شورای عالی خانه موسیقی در تمامی این سال ها ثابت بوده اند، نیز گفت: هیچ کس ثابت نیست، اگر کسی نامش در دو دوره شنیده می شود، به خاطر جایگاه آن هنرمند بین کسانی است که رای می دهند، ضمن اینکه باید از این مساله خوشحال بود، چون تجربه او به حل مشکلات کمک می کند. تاکید می کنم کسی ثابت نیست و اعضای شورای عالی، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره همگی انتخابی هستند. ضمن آنکه اساتیدی که در شورای عالی و هیات مدیره حضور دارند، اعتبار خانه موسیقی هستند. در و دیوارهای خانه موسیقی اعتباری ندارد، آدم ها به آن اعتبار می دهند.

دسته بندی فرهنگ و هنر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top