سیاست عربستان در شیعی-سنی کردن مسائل، جهان اسلام را بی‌اعتبار می‌کند

حیدر علی باقریان*

وکیل ملت: کارشناس ارشد مسائل اقوام و مذاهب نوشته است: سیاست فرقه گرایانه و طایفه‌گری در منطقه، آفتی است که همه سرمایه‌های جهان اسلام را بلعیده و هدر داده است و حاصل سیاست شیعی-سنی کردن منازعات منطقه‌ای، بی اعتبار سازی جهان اسلام است.

تاریخ انتشار: 29دي1394|22:20

سیاست عربستان در شیعی-سنی کردن مسائل، جهان اسلام را بی‌اعتبار می‌کند
| کد خبر: 87426

عربستان، بعنوان یکی از کشورهای مهم منطقه، طی سالیان اخیر مرتکب خطاهای بسیار استراتژیک شده است که برای منطقه و آینده آن کشور خسارت بار و جبران ناپذیر است. کمک به روند شکل گیری و حمایت از جریان های تروریستی مانند داعش، حمایت از جریان تروریستی در سوریه و تشدید منازعات خشن در آن کشور، حمله به یمن و بمباران مردم مظلوم آن کشور، کمک به کاهش شدید قیمت نفت، ازجمله خطاهای استراتژیک بوده و اعدام شیخ نمر روحانی برجسته آن کشور بعنوان جدیدترین خطای فاحش و جبران ناپذیر این کشور است.

اعدام شیخ نمر نشانه عزم دستگاه حاکم آل سعود برای تشدید تصلب سیاسی داخلی آن کشور است. این اقدام نمادی بود تا به جریان‌های آزادیخواه آن کشور تفهیم نماید که استقلال طلبی و آزادیخواهی بسیار پرهزینه خواهد بود. از سوی دیگر این عمل نشان می‌دهد که عربستان در زیر سایه حمایت‌های غرب از نقص حقوق بشر و حقوق شهروندان خود چندان نگران نیست. پیام اعدام شیخ نمر بعنوان یک روحانی برجسته سعودی، رشد افراطی گری و تشدید منازعات در منطقه است.

دولت آل سعود همواره طی سال‌های اخیر تلاش داشته است مسائل منطقه به سمت درگیریهای فرقه‌ای و شیعی-سنی کردن آن کشانده شود تا توان مقابله خویش را در مسائل منطقه ای در ایران افزایش داده و خشم ملت‌های مسلمان را در مقابل ایران به عنوان کشوری شیعی قرار دهد.

سیاست فرقه گرایانه و طایفه‌گری در منطقه، آفتی است که همه سرمایه‌های جهان اسلام را بلعیده و هدر داده است. حاصل سیاست شیعی-سنی کردن منازعات منطقه‌ای، بی اعتبار سازی جهان اسلام، افسردگی، بی هویتی و سرخوردگی جوانان، اسلام هراسی و از بین رفتن منابع مادی و معنوی بوده است.

عربستان بعنوان یک بال مهم کشور های اسلامی به همان میزان که در ایجاد تعادل در منطقه می‌تواند موثر  باشد در متزلزل کردن امنیت منطقه، تنش و درگیری، گسترش اختلافات فرقه ای و مذهبی نقش مهمی دارد. از این رو سیاست کنونی حاکمان این کشور برای ایجاد و چالش های جدید برای مردم خاورمیانه و کشورهای مسلمان بسیار زیانبار است.

همه دولت ها و قدرتهای موثر منطقه ای از جمله ایران بایستی با اتخاذ شیوه‌های مناسب و با هدف بازگرداندن آرامش به منطقه، کمک کنند تا حکام عربستان از راهبردهای کنونی خود صرف نظر و در مسیر عقلانیت قرار گیرند.

هرگونه اقدام تحریک آمیز توسط کشورهای منطقه و یا اقدامات مقابله ای غیر دیپلماتیک‌، وضعیت نامعلومی را پیش روی کشورهای مسلمان قرار می‌دهد. واکنش در برابر اقدام اخیر عربستان در اعدام فردی آزادیخواه، هرچند در میان کشورهای اسلامی و از جمله ایران قابل پیش بینی بوده و طبیعی بنظر میرسد اما حمله به مراکز دیپلماتیک و تندروی و افراطی‌گری راه حلی غیر منطقی و خلاف منافع ملی است. واکنش ها در ایران نباید به گونه ای شکل بگیرد که منافع آن نصیب عربستان شود و یا زمینه ساز تشدید افراطی گری در منطقه گردد.

همه ما می‌دانیم که تشدید اختلاف و کشمکش در منطقه؛ به نفع هیچ کس نیست لذا افراطی گری در داخل کشور و کشورهای منطقه به نفع صهیونیسم و جریان وابسته به آن است.

بنابراین به بهانه اعدام شیخ نمر، نباید عده ای بدنبال همسو نشان دادن اهل سنت ایران و جهان با عربستان بوده و با سوء نیت و یا بدون توجه به آثار زیانبار چنین برداشتی در پیاده سازی استراتژی شیعی-سنی شدن منازعات منطقه ای ایفاء نقش کنند.

*کارشناس ارشد مسائل اقوام و مذاهب

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top