تاریخ انتشار: 30دي1394|00:50

| کد خبر: 87462

مجازات مجرمين زير ۱۸ سال در لايحه مجازات اسلامي

وکیل ملت: يك وكيل پايه يك دادگستري گفت: در ماده ۹۰ قانون جديد مجازات اسلامي به بلوغ فكري و عقلي و نيز آگاهي از حرمت عمل انجام شده در كنار بلوغ شرعي توجه شده است و لذا صرف بلوغ شرعي را براي قصاص يا اجراي حدود الهي كافي ندانسته بلكه به بلوغ عقلي و فكري نيز توجه كرده است.

به گزارش وکیل ملت اصغر پاشايي اظهاركرد: دادگاه براي تشخيص رشد و كمال عقل مي‌تواند نظر پزشكي قانوني را استعلام يا از هر طريق ديگر كه مقتضي بداند استفاده كند.


وي ادامه داد: بنابراين با توجه به قانون اخير اگر فرد بالغ كمتر از ۱۸ سال فرضا مبادرت به شرب خمر (خوردن شراب) كند و يا مرتكب زنا شود اگر با بررسي هايي كه از وضعيت روحي و رفتار وي به وجود مي‌آيد مشخص شود كه حرمت عمل انجام شده را ندانسته يا از لحاظ عقلي در حد كمال نيست و به بلوغ عقلي نرسيده حد شرب خمر و زنا درباره او اعمال نمي‌شود بلكه به مجازات هاي ديگري كه در قانون تصريح شده (غير از حد وقصاص) محكوم مي شود.

پاشايي يادآور شد: بررسي وضعيت عقلي با پزشكي قانوني است كه معمولا توسط كميسيوني مركب از روان شناسان و غيره فرد را مورد مصاحبه فني قرار داده و نظريه خود را به دادگاه اعلام مي‌كنند و يا دادگاه از هر طريق كه مقتضي بداند مي‌تواند استفاده كند.


وي عنوان كرد: مثلا در باب اينكه آيا فرد بالغ حرمت عمل انجام شده را مي‌داند يا نه راسا مبادرت به تحقيق از او كنند يا اين امر را به روحانيون و علماي ديني واگذارند.


اين وكيل پايه يك دادگستري تاكيد كرد: تصويب ماده ۹۰ قانون مجازات اسلامي جديد تحولي بسيار بزرگ در نظام كيفري و جزايي كشورمان است كه دستاوردهاي زيادي را به دنبال دارد و از قصاص افراد بالغ كه به بلوغ عقلي نرسيده و نيز از اجراي حدود الهي بر دختران و پسران بالغ كه فاقد قوه تشخيص و تميز خوب از بد باشند جلوگيري مي‌كند.


پاشايي افزود: البته تصويب اين ماده به اين معني نيست كه در جرايم مستوجب حد و قصاص افراد بالغ كمتر از ۱۸ سال به مجازات حد و قصاص محكوم نمي‌شوند بلكه اگر آنها در كنار بلوغ شرعي به بلوغ عقلي نيز رسيده باشند مانند افراد بزرگسال با آنها رفتار و محكوم به حد و قصاص مي شوند.اين كارشناس ارشد حقوق جزا خاطرنشان كرد: نكته‌اي كه در ماده مذكور مورد اشاره قرار گرفته جرايم مستوجب حد و قصاص است به عبارتي قانونگذار اشاره به مواردي نداشته كه مثلا شخص زير ۱۸ سالي مبادرت به حمل مواد مخدر كرده كه با توجه به قانون مبارزه با مواد مخدر مستوجب اعدام است، آيا در چنين مواردي نيز دادگاه مي تواند در باب بلوغ عقلي و حرمت اعمال انجام شده از ناحيه شخص، بررسي هاي لازم را انجام دهد يا خير؟


پاشايي در پايان تصريح كرد: در جواب اين سوال بايد گفت كه ماده ۹۰ منحصر به جرايم مستوجب حدود وقصاص است و شامل جرايم مواد مخدر كه جزء جرايم عرفي است (نه شرعي) نمي شود اما شايسته بود كه قانونگذار اشاره‌اي نيز به اينگونه جرايم مي‌كرد تا دچار خلاء در اين باب نيز نمي‌شديم زيرا بسياري از قاچاقچيان حرفه‌اي براي رسيدن به اهداف خود و جلوگيري از به دام افتادن توسط مجريان قانون از نوجوانان ناآگاه كه گاهاً نيز به بلوغ عقلي كافي نرسيده‌اند استفاده مي‌كنند.

دسته بندی حقوقی ,
منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top