تاریخ انتشار: 30دي1394|10:12

| کد خبر: 87630
مروری بر روزنامه‌های امروز 30 دی ماه؛

تصمیم اصلاح طلبان برای نامه نگاری با رهبر انقلاب/ سیاسی ها تعریف شدند

وکیل ملت: پاسخ نامه رئیس جمهور درباره برجام توسط رهبر انقلاب و همچنین تصویب کلیات جرم سیاسی در کانون توجه روزنامه های امروز قرار دارد. این در حالی است که موضوع ردصلاحیت ها و واکنش ها به آن از دیگر موضوعات مهم امروز است.

پاسخ نامه رئیس جمهور درباره برجام توسط رهبر انقلاب و همچنین تصویب کلیات جرم سیاسی در کانون توجه روزنامه های امروز قرار دارد. این در حالی است که موضوع ردصلاحیت ها و واکنش ها به آن از دیگر موضوعات مهم امروز است.

در ادامه می‌توانید روایت تابناک از مهم‌ترین مطالب روزنامه‌هایی چهارشنبه30 دی ماه را مرور کنید.

«روزنامه تابناک» در گزارشی به نامه دبروز رهبر انقلاب به رئیس جمهور پیرامون اجرای برجام پرداخته است. این روزنامه در این گزارش با عنوان«تبریک،تذکر و توصیه رهبر انقلاب به رئیس جمهور» می نویسد:« حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از نتیجه دادن مقاومت ملت ایران در برابر تحریمهای ظالمانه و عقب نشینی طرفهای مقابل در اثر تلاش دانشمندان هسته‌ای و کوشش دست اندرکاران مذاکرات، بر ۵ نکته مهم خطاب به رئیس‌جمهور تأکید کردند.حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در خصوص سرانجام مذاکرات هسته‌ای، با ابراز خرسندی از نتیجه دادن مقاومت ملت ایران در برابر تحریمهای ظالمانه و عقب نشینی طرفهای مقابل در اثر تلاش دانشمندان هسته‌ای و کوششهای همه دست اندرکاران مذاکرات، بر پنج نکته مهم خطاب به رئیس‌جمهور تأکید کردند.»

 

«روزنامه آرمان» در گزارشی با عنوان« گزارش اصلاح‌طلبان به رهبر انقلاب» می نویسد:« ردصلاحيت‌ها اين روزها به مهم‌ترين موضوع در محافل سياسي و غيرسياسي تبديل شده است؛ ردصلاحيت آنهايي كه عمدتا گرايش اصلاح‌طلبانه و ميانه‌رو داشتند سبب شده تا نقشه انتخابات در اذهان طوري ترسيم شود كه با وعده‌هايي مبني بر حضور همه تفكرات سياسي همخواني كامل نداشته باشد. ردصلاحيت‌شدگان در زير پرچم حاميان و بزرگان سياسي خود مي‌كوشند تا براي دريافت تاييدصلاحيت رايزني كنند و قهر از انتخابات را به زباله‌داني بيندازند چنانكه اجراي اين موضوع برايشان نتايجي درگذشته نداشته است. نكته جالب اينكه برخي از ردصلاحيت رقيب خود خشنود هستند و انگار انتخابات با يك جريان فكري و سياسي را مي‌پسندند. آنها از خود سوال نمي‌كنند كه قرار است رقابت ميان چه كساني باشد چون حضور يك گروه كه ديگر رقابتي جدي ندارد! از سويي ديگر وقتي رئيس‌جمهور قول پيگيري وضعيت ردصلاحيت‌ها را مي‌دهد، برخي جور ديگر تحليل مي‌كنند مثلا موسي قرباني نماينده 4 دوره مجلس گفت: آقاي روحاني شوخي كرده است. در قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي و در قوانين عادي، هيچ اختياري براي رئيس‌جمهور در باب نظارت و مراحل بررسي تاييد صلاحيت‌ها وجود ندارد و نظارت بر انتخابات به صراحت به عهده شوراي نگهبان است. وي افزود: اگر روحاني مي‌خواهد به دليل دوستي كه با برخي از اين افراد دارد وكيل مدافع رد صلاحيت‌ها باشد و درباره آنها با شوراي نگهبان مذاكره كند هيچ اشكالي ندارد اما رئيس‌جمهور هيچ وظيفه قانوني درباره رد صلاحيت‌ها ندارد. او مي‌تواند از جايگاه شهروندي خود نظراتش را به شوراي نگهبان منعكس كند. البته آقاي قرباني تفسير به راي كرده‌اند واز گفته رئيس‌جمهور نظر مورد پسند خود را بيان كرده‌اند، اما نبايد فراموش كرده باشند كه آقاي روحاني بيش از هر كس به قانون اشراف كامل دارند؛ چرا كه رئيس‌جمهور يك حقوقدان است و قطعا با توجه به جايگاهي كه دارد خود بهتر از ديگران مي‌دانند از چه طريقي بايد با شوراي نگهبان رايزني كنند.

سه راه براي اصلاح‌طلبان

 

اصلاح‌طلبان پس از آنكه به گفته حسين مرعشي متوجه شدند 99 درصد ثبت‌نام‌كنندگانشان ردصلاحيت شده است طي جلساتي تصميم گرفتند راهكاري براي بررسي مجدد صلاحيت‌هايشان بيابند كه ديروز اين راهكار علني و اعلام شد. عضو شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان گفت: قرار است كتبي يا شفاهي مساله ردصلاحيت‌هاي اصلاح‌طلبان را به رهبر معظم انقلاب گزارش كنيم و از ايشان مي‌خواهيم دستور تجديدنظر نسبت به ردصلاحيت‌ اصلاح‌طلبان را بدهند. محسن رهامي با اشاره به ردصلاحيت اصلاح‌طلبان عنوان كرد: پيگيري‌هاي لازم از طريق دولت و نهادهاي مرتبط با آن و دوستاني كه با شوراي نگهبان در ارتباط هستند با برخي اشخاص موثر صورت گرفته و رايزني‌هايي شده است. وي ادامه داد: احتمالا در روزهاي آينده رايزني‌ها و ملاقات‌هايي با اعضاي شوراي نگهبان و دولت در راستاي رسيدگي به موضوع رد صلاحيت اصلاح‌طلبان خواهيم داشت و كار را از هر سه كانال جلو مي‌بريم. رهامي درباره برخي اظهارنظر‌ها مبني بر اينكه تاييد صلاحيت اصلاح‌طلبان در هيات‌هاي اجرايي فله‌اي صورت گرفته، تصریح کرد: در مرحله بررسي صلاحيت‌ها در هيات‌هاي اجرايي نيز استعلام‌هاي مربوط به منابع چهارگانه در مواردي منفي گزارش شد و تعدادي ردصلاحيت شدند. در‌ آن مرحله نيز حدود ۶۰نفر از اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان ردصلاحيت شدند، اما ما معتقديم اصلاح‌طلبان فله‌اي تاييدصلاحيت نشده‌اند، در مرحله بعد اين رقم بالا رفت و قابل قياس با رد صلاحيت‌هاي مرحله اول نبود. عضو شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان با اعلام اين خبر كه همچنين قرار است كتبي يا شفاهي موضوع ردصلاحيت‌هاي گسترده اصلاح‌طلبان را به رهبر معظم انقلاب گزارش كنيم، تصریح کرد: از ايشان مي‌خواهيم دستور تجديدنظر نسبت به ردصلاحيت‌ اصلاح‌طلبان را بدهند.

 

«روزنامه کیهان» نیز در گزارشی با عنوان«پس از ثبت‌نام فله‌ای /نوبت به شکایت فله‌ای رسید!» بخ موضوع رد صلاحیت ها پرداخته است. این روزنامه در این گزارش می نویسد:« پیش از اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها مدعیان اصلاحات در نشریات و رسانه‌های خود از سیاست ثبت نام فله‌ای در انتخابات پرده برداشته بودند.آنان معتقد بودند با ثبت‌نام تعداد زیادی از شخصیت‌های عضو این جریان دیگر شورای نگهبان نخواهد توانست وظیفه خود را به خوبی انجام داده و در نتیجه بسیاری از افرادی که در شرایط طبیعی نمی‌توانند از سد شورای نگهبان عبور کنند خواهند توانست به مجلس راه یابند.

با قاطعیت شورای نگهبان و رد و یا عدم احراز صلاحیت اشخاص فاقد صلاحیت آنان که دیروز به صورت فله‌ای در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند علاوه بر جو‌سازی و حمله به شورای نگهبان سیاست شکایت فله‌ای را در پیش گرفته‌اند تا در صورت رد این شکایات از سوی شورای نگهبان جوسازی خود را تشدید کنند.

ائتلاف برای عبور از قانون

نگاهی به روزنامه‌های زنجیره‌ای دیروز نشان از این دارد که آنان علاوه بر جوسازی و حمله به شورای نگهبان سیاست فشار به این نهاد مهم از طریق شکایت و تلاش برای دور زدن قانون را تشدید کرده‌اند.

شکایت بردن به رئیس‌جمهور، پخش شایعاتی مبنی بر تهیه لیستی از نامزدهای رد صلاحیت شده از سوی رئیس‌جمهور برای گرفتن حکم حکومتی، اظهارات غیرمسئولانه برخی از استانداران و همه و همه در کنار شکایت‌های فله‌ای به شورای نگهبان را باید در این راستا مورد ارزیابی قرار داد.»

 

«روزنامه ابتکار» در گزارشی با عنوان«میانجیگری همسایه شرقی برای همسایه غربی» به سفر نواز شریف به تهران و احتمال میانجیگری وی میان ایران و عربستان می نویسد. این روزنامه در بخشی از این گزارش نوشته:« نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه دو کشور گفت: توسعه مناسبات با ایران، همواره افتخاری بزرگ برای پاکستان محسوب می شود و باید در جهت گسترش روابط و همکاری های همه جانبه تلاش کنیم.نخست وزیر پاکستان با تبریک موفقیت بزرگ ایران در مذاکرات هسته ای، دستیابی به این توافق را ثمره خرد و تدبیری بزرگ در مدیریت و هدایت این مذاکرات از سوی ایران برشمرد و افزود: حرکت ایران در مذاکرات هسته ای بخاطر برخورد مدبرانه با این موضوع قابل تحسین است.نواز شریف همچنین با اشاره به شرایط کنونی مسلمانان و مشکلات صلح و ثبات منطقه ای خاطر نشان کرد: موج اسلام هراسی که امروز در دنیا به راه افتاده بسیار نگران کننده است و عوامل تروریسم و افراطی گری در منطقه از عدم اتحاد میان کشورهای مسلمان سوء استفاده می کنند.نخست وزیر پاکستان با اشاره به ضرورت همبستگی، اتحاد و انسجام بیشتر میان مسلمانان، گفت: پاکستان همواره به دنبال افزایش اتحاد، برادری و دوستی میان برادران مسلمان بوده و در جهت رفع تنش ها و اختلافات تلاش کرده است.»

 

«روزنامه قانون» در گزارشی با عنوان«صد‌ا و سیما « میلی » به بهبود‌ي ند‌ارد‌» می نویسد:« چندروز پيش دولت لايحه بودجه سال 95 را تقديم مجلس كرد.بر اين اساس بودجه سازمان صداوسیما در لایحه بودجه سال آتی به یک هزار و 335 میلیارد و 800 میلیون تومان رسیده كه نشان مي‌دهد دولت بودجه صدا و سيما را نسبت به بودجه سال گذشته اين سازمان 333 میلیارد و 464 میلیون تومان اضافه کرده‌ است و اين درحالي است كه عملكرد سال گذشته صداو سيما به‌گونه‌اي بود كه بارهاو بارها مورد اعتراض دولتمردان يازدهم واقع شده بود اما دولت حسن روحاني با اختصاص چنين رديف بودجه‌اي مي‌تواندبه اين سازمان كمك كرد. قبل از ارائه رديف بودجه سال 95 به مجلس، رئیس سازمان صداوسیما در صحبت‏های اخیرش به مشکلات مالی این رسانه اشاره کرده و گفته بود که «دولت در سال‏جاری حدود 1000 میلیارد تومان در ردیف بودجه جاری به رسانه‏ ملی کمک مالی می‏کند؛ درحالی‌که خرج صداوسیما بیش از 3000 میلیارد تومان است که بخشی از آن بدهی‏هایی است که از گذشته بر دوش رسانه مانده است.سرافراز با گله از كم بودن بودجه صدا و سيما هم گفته بود: «حقوق کارکنان و بازنشستگان رسانه ملی بیش از 1400 میلیارد تومان است و کمک‏های دولت حتی به تامین حقوق کارکنان نیز نمی‏رسد.» صداو سيما اين روزها به نهاد عريض‌و طويلي تبديل شده است كه ديگر توانايي مديريت صحيح خود را هم ندارد. مهم‌ترینش طرح این سوال است که چرا صداوسیما باید اینچنین مجموعه پر‌خرجی باشد. پر‌خرج و البته کم‌بازده.

اصولگرا و معتدل، هردو منتقد سيماي ملي

صدا و سیما از دولت بودجه می‌خواهد، درحالي كه عملكرد آن را خيلي هم قبول ندارد. سياست‌هاي صداوسيما به جايي رسيده است كه حتي مجلس اصولگرا معترض رویکردهای صدا و سیما شده و دولت اعتدالگرا هم كه از رويه «جام جم» ناراضی است و اين اختلافات به قدري بالا گرفت که همین چند ماه پیش فراکسیون اکثریت مجلس، محمد سرافراز را به بهارستان احضار کرد تا پاسخگوی انتقادات نمایندگان باشد. نتیجه آن جلسه هم نه تنها آرام شدن فضا نبود بلکه شکایت‌ها و اعتراض‌ها از رفتار صدا و سیمایی‌ها در بهارستان بالاتر هم رفت. سرافراز اما هيچگاه در قبال عملكرد سازمان صداو سيما جواب قابل قبولي براي افكار عمومي ارائه نكرد و با ناديده گرفتن عملكرد اين نهاد در قبال دولتمردان باز هم بر رابطه خوب رسانه با دولت تاکید كرد و گفت : «در دور جدید فعالیت‌های رسانه، شرایط خوبی را برای دولتمردان ایجاد کرده‌ایم که با حضور در برنامه‌های مختلف به بیان عملکرد و دیدگاه‌های خود بپردازند و در مناسبت‌ها این حضور بیشتر از دوره‌های مشابه در سال‌های قبل بوده است البته رسانه ملی دیدگاه‌های انتقادی را نیز منتشر می‌کند. بنابر‌این انصاف نیست که رسانه‌ملی اپوزیسیون دولت معرفی شود.» اما حقيقت آن است كه صداوسيما بارها و بارها به شيوه هاي گوناگون نشان داده است آنچنان كه بايد و شايد موافق با دولت عمل نمي كند و همواره انتقادات شديدي از دولتمردان يازدهم به اين نهاد وارد شده است.كه شايد اوج اين اختلافات را بتوان در يك موضوع كه از نظر بسياري از كارشناسان جزو مهم‌ترين اتفاقات سياسي كشور است ، دانست . موضوع برجام كه ماهيت آن بر مبناي رفع اختلافات ايران با ساير كشورها بنا شده بود، خود به اختلافي جديد در داخل كشور تبديل شده كه صداوسيماي سرافراز را هم با عملكردش مي ‌توان در جرگه منتقدين برجام دانست!»

 

«روزنامه جوان» نیز به موضوع رد صلاحیت ها پرداخته است. این روزنامه در این گزارش با عنوان«خبرسازي جعلي به نام « رايزني با شوراي نگهبان»» می نویسد:« رايزني... اين كليد‌واژه مشترك اكثر روزنامه‌هاي زنجیره‌ای در شماره روز گذشته بود؛ كليد‌واژه‌اي كه بيان‌كننده شكل‌گيري موج تازه‌اي از هجمه به شوراي نگهبان است. اين موج در آستانه هر انتخاباتي با مشخص شدن نام چهره‌هاي رد صلاحيت شده آغاز مي‌شود و برخي از اين طريق مي‌كوشند ضمن تخريب جايگاه شوراي نگهبان و تضعيف اين نهاد قانوني، اين شورا را وادار به پذيرش خواسته‌هاي خود كنند.

اين موج از نخستين دوره‌هاي برگزاري انتخابات در ايران آغاز شد. جايي كه پس از رد صلاحيت برخي افراد، آنها به سراغ چهره‌هاي برجسته نظام مي‌رفتند و از طريق گرفتن توصيه‌نامه از آنها مي‌كوشيدند نظر شوراي نگهبان را تغيير دهند. در اين ميان شايد مهم‌ترين اقدام تخريبي عليه شوراي نگهبان به ماجراي تحصن نمايندگان مجلس ششم در اعتراض به رد‌صلاحيت‌هاي صورت گرفته براي انتخابات مجلس هفتم باز‌مي‌گردد. اين تحصن در تاريخ ۲۱ دي ۱۳۸۲ آغاز شد و تا ۱۷ بهمن همان سال ادامه داشت و تحصن‌كنندگان تلاش مي‌كردند از اين طريق با تحت فشار قرار دادن شوراي نگهبان بتوانند تأييد صلاحيت نامزدهاي مورد علاقه خود را از اين شورا دريافت كنند. نكته جالب آنجا بود كه به رغم آنكه مقام معظم رهبري دستور تجديد بررسي صلاحيت‌ها را صادر كردند‌ اما با اين وجود متحصنين، در مقابل اين انعطاف رهبري نيز از خواسته‌هاي خود كوتاه نيامدند و حتي اقدام به استعفا از سمت نمايندگي كردند.

نمونه بارز ديگر تلاش براي ايجاد فشار به شوراي نگهبان را مي‌توان در ماجراي تشكيل كميته صيانت از آرا در جريان انتخابات سال 88 جست‌وجو كرد؛ روندي كه از طريق آن به دنبال ايجاد تشكيك در سلامت انتخابات و تخريب شوراي نگهبان به عنوان نهاد ناظر بر سلامت انتخابات بودند.»

 

«روزنامه شرق» در گزارشی با عنوان«نامه به آیت الله» می نویسد:« نامه‌های وارده به آيت‌‌الله احمد جنتی در حال زیادشدن است؛ از علی مطهری تا جمعی از نمایندگان مجلس. شاید تا امروز تعدادی دیگر هم به آن اضافه شده باشند. این نامه‌نگاری‌ها جدای از آمدوشدهایی است که گفته می‌شود این روزها از بهارستان و پاستور و جاهای دیگر به سمت ساختمان شورای نگهبان در جریان است. جالب‌ترین نوشته، نامه‌ای است که دیروز تعدادی از نمایندگان مجلس نوشتند و خواستار آن شدند که در ماجرای رد صلاحیت‌ها به جای تمرکز بر دعواهای سیاسی، شورای نگهبان توجه خود را به دریافت‌کنندگان کارت‌های بهادار از معاون اول محبوس دولت قبل و قاضی معزول و غاصب مدیرعاملی سازمان تأمین اجتماعی که نمونه‌ای از خروار است، جلب کند. دیروز «علی مطهری»، نماینده ردصلاحیت‌شده مجلس هم نامه‌ای به شورای نگهبان نوشته و «محسن رهامی» هم از رایزنی با این نهاد خبر داده است. از سویی درحالی‌که دو روز پیش از وساطت علی لاریجانی با شورای نگهبان در راستای تجدیدنظر در رد صلاحیت‌ها خبر داده شده بود اما دیروز «نجات‌الله ابراهیمیان» عضو این شورا نسبت به این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرد. به گزارش «نسیم آنلاین»، «ابراهیمیان» گفت: «ممکن است با شخص آیت‌الله جنتی صحبت شده باشد». ابراهیمیان دراین‌باره که آیا قرار است برخی حقوق‌دانان شورای نگهبان در مجلس حضور یافته و به اعتراضات نمایندگان ردصلاحیت‌شده رسیدگی کنند، گفت: «چنین تصمیمی در سطح شورای نگهبان گرفته نشده است». محمدرضا تابش، نماینده اردکان، دو روز قبل از دیدار و گفت‌وگوي رئیس مجلس با شورای نگهبان درباره نمایندگان رد‌صلاحیت‌شده، خبر داده و گفته بود: «در این راستا آقای لاریجانی با اعضای شورای نگهبان گفت‌وگو کرد».

 

«روزنامه دنیای اقتصاد» در گزارشی به موضوع خروج بورس از رکود می پردزاد. این روزنامه در این گزارش با عنوان«عبور بورس از بزنگاه» می نویسد:« ریزش شاخص بورس در معاملات روز دوشنبه، زمینه‌ساز نوعی مقایسه اشتباه با دوره‌های قبلی و رونق مقطعی بازار سهام شد. روز گذشته اما، رشد 999 واحدی شاخص کل در شرایطی حساس، خط بطلانی بر این شبیه‌سازی غلط بود. بنابراین معاملات دیروز را می‌توان نقطه عطف بورس تهران برای ورود به فصلی جدید دانست. گشایش‌های هسته‌ای که در ذات خود جایگاه کشورمان را در منطقه و جهان تغییر داده، فضای شفافی برای رونق واقعی اقتصاد کشور ایجاد کرده است. سهامداران نیز با امیدواری به این مساله، رویکرد خود به بازار سهام را تغییر داده و با اطمینان بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند. انتظار می‌رود عبور اقتصاد از فضای مه‌آلود و ثبات در بازارهایی که پیش از این محل سفته‌بازی بودند، روحیه نوسان‌گیری میان سرمایه‌گذاران را به‌تدریج کاهش دهد. گمانه‌ای که با بازگشت سریع قیمت سهام به مسیر صعودی پس از اصلاح روز دوشنبه، تقویت شده است. هرچند کارشناسان چالش‌های مهمی را پیش روی اقتصاد کشور و بازار سهام عنوان می‌کنند، اما معتقدند مقایسه فضای فعلی با دوره‌های پیشین از دقت لازم برخوردار نیست. به این ترتیب، شاخص کل بورس تهران توانست با جهش روز گذشته به کانال 66 هزار واحدی راه پیدا کند که بیشترین مقدار در پنج ماه اخیر محسوب می‌شود.

رشد قابل‌توجه مولفه‌های اصلی بورس تهران که با همراهی جهش 999 واحدی شاخص دنبال شد سرانجام به ورود نماگر اصلی بازار پس از 5 ماه به کانال 66 هزار واحدی ختم شد. به‌طوری‌که در پایان معاملات شاخص کل بورس در محدوده 66 هزار و 118 متوقف شد و به این ترتیب بازدهی 47/ 7 درصدی از ابتدای ماه جاری برای بورس رقم خورد. به گزارش «دنیای اقتصاد» پس از فروکش کردن هیجان روزهای اخیر در بورس تهران که با عرضه سنگین سهام و تشکیل صف‌های فروش، افت شاخص را در روز دوشنبه رقم زد، روز گذشته مجددا بازار خیزی دوباره به سمت صعود برداشت که در این راستا تمامی لیدرهای بازار یکپارچه سبزپوش شدند و به افزایش هرچه بیشتر صعود شاخص کمک کردند. به‌طوری‌که در ساعت اولیه معاملات روز گذشته، شاخص کل بورس با جهشی صعودی به کانال 66 هزار واحدی وارد شد که در جریان معاملات این روند نه تنها حفظ شد، بلکه کمی شدت یافت و رسیدن به محدوده 66 هزار و 141 واحدی را نیز تجربه کرد که در نهایت اندکی متعادل شد و افزایش 53/ 1 درصدی در کارنامه روز گذشته شاخص به ثبت رسید. به‌طورکلی دو فاکتور اصلی در رشد بازارهای مالی دخیل است؛ از یک جهت سودآوری واقعی شرکت‌ها منجر به رشد بازار خواهد شد و از سوی دیگر انتظارات به‌عنوان فاکتوری تعیین‌کننده در تعیین جهت بازار شناخته می‌شود، به‌طوری‌که خوش‌بینی‌ها یا بدبینی‌ها می‌تواند به‌عنوان عاملی موثر در بازار قلمداد شود. به نظر می‌رسد با رفع تحریم‌ها و آمادگی اقتصاد کشور برای صعود، فصل جدیدی در بورس تهران نیز ایجاد شده است که می‌تواند معادلات قبلی را تغییر دهد و پس از دو سال رکود شاهد احیای بازار سهام باشیم.»

 

«روزنامه اعتماد» در گزارشی با عنوان«سیاسی ها تعریف شدند» می نویسد:« تعريف جرم سياسي: با انگيزه نقد عملكرد حاكميت يا كسب يا حفظ قدرت، واقع شود بدون آنكه مرتكب قصد ضربه‌ زدن به اصول و چارچوب‌هاي بنيادين نظام جمهوري اسلامي ايران را داشته باشد

حقوق متهمان سياسي:

مجزا بودن محل نگهداري

عدم الزام براي پوشيدن لباس زندان و كار اجباري

ممنوعیت دستبند زدن

ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی

ممنوعیت اجرای احکام ناظر به تکرار جرم

حق ملاقات و مکاتبه مستمر با بستگان و آشنایان

حق دسترسی به کتب، نشریات،‌ رادیو و تلویزیون

صف‌ها از هم جدا مي‌شوند؛ صف متهمان سياسي و غير سياسي. خلئي كه حقوقدانان مي‌گويند ريشه‌اي ٣٦ساله در قوانين جمهوري اسلامي دارد قرار است پر شود، با تصويب طرح «جرم سياسي»؛ طرحي كه ديروز مجلسي‌ها كليات آن را تصويب كردند. كلياتي كه خيلي‌ها مي‌گويند هنوز بايد بيشتر از اينها تكميل و اصلاح شود، حتي دولتي‌ها. اما همين‌كه طرح «جرم سياسي» وارد دستور كار بهارستان شده موقعيت مغتنمي است كه نمي‌شود از آن گذشت. از همين رو است كه معاون پارلماني رييس‌جمهوري‌ هم با وجود انتقاداتي كه داشت از نمايندگان خواست به اين طرح راي مثبت دهند. با اين حال كليات طرح «جرم سياسي» بدون مخالف هم نبود. چهره‌هايي چون مهرداد لاهوتي، كمال‌الدين پيرموذن و نادر قاضي‌پور. لاهوتي معتقد بود كه «در اين طرح نگراني‌هاي مربوط به جرم سياسي حل نشده و تنها به نوعي دخالت در كار قوه قضاييه رخ داده است». پيرموذن از محدود شدن آزادي بيان در اين طرح سخن گفت و نمايدگان و مسوولان را به بالا بردن آستانه تحمل و نقدپذيري‌شان دعوت كرد و نهايتا نادر قاضي‌پور گفت كه «بايد پايه و اساس جرم سياسي بر مبناي پاسخگويي مسوولان سياسي گذاشته شود و در اين طرح هيچ نظارتي بر اجراي صحيح قانون وجود ندارد.»

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top