تاریخ انتشار: 1بهمن1394|10:20

| کد خبر: 88220
رییس جمهور :

لغو قطعنامه‌ها و تحریم‌ها خط قرمز ما در مذاکرات هسته‌ای بود/ به همه اهداف‌مان بدون استثناء دست یافتیم

وکیل ملت: رییس جمهور گفت: در مذاکرات هسته‌ای به همه اهداف اصلی‌مان بدون استثناء دست یافتیم .

به گزارش وکیل ملت ،حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دومین همایش "استانداران و فرمانداران" که صبح امروز _(پنج‌شنبه 1 بهمن ماه)در تالار غدیر وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: ایام پرشکوهی را با پیروزی ملت ایران در پرونده پیچیده هسته ای و دستیابی به حقوق ملت بزرگ این سرزمین بعد از فراز و نشیب 12 ساله و بعد از مذاکرات نفس‌گیر 30 ماهه برای ملت ایران را پشت سر می‌گذاریم و اکنون باید از فضای به وجود آمده حداکثر استفاده را کنیم.

وی افزود: اگر بگوییم موفقیت ملت ایران در این پرونده یکی از بزرگترین موفقیت های نه تنها مردم ایران بلکه جهان در حال توسعه در برابر قدرتهای بزرگ بوده، سخنی به گزاف نگفتم.

روحانی گفت: من به تیم هسته‌ای گفتم که نخستین خط قرمز من لغو قطعنامه‌ها و سپس لغو تحریم‌ها است، چرا که بقیه موضوعات را می‌شود با فراز و نشیب پذیرفت.   وی با بیان اینکه ما به همه اهداف اصلی‌مان بدون استثنا دست یافته‌ایم، خاطرنشان کرد: ما می‌خواستیم همه قطعنامه‌هایی که علیه مردم ایران تصویب شده، لغو شود.   رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه من یکی دو بار در سخنرانی‌های استانی گفتم ما با شعار پشت تریبون نمی‌خواهیم قطعنامه‌ای را لغو کنیم و با شعار هم لغو نخواهد شد، تاکید کرد: در سازمان ملل و شورای امنیت تحریم‌ها باید توسط همان اعضایی که آنها را تصویب کردند، لغو شود.   رئیس قوه مجریه بیان داشت: در یک مسئله مهم بین‌المللی ما باید اهداف بلند و اصلی را که سرنوشت ملت به آنها گره خورده بود را حل و فصل می‌کردیم، این کار کار بزرگ و عظیمی بود و نیاز به افرادی داشت که تجربه کافی در این رابطه داشتند، کسانی که باید زبان بین‌الملل می‌فهمیدند، افرادی که باید با زبان حقوقی آشنا بودند.   وی اضافه کرد: از جمله نتایجی که در این مذاکرات بدست آوردیم، ادامه غنی‌سازی، ادامه تحقیق و توسعه، حفظ ماهیت آب سنگین بود و همین‌طور ما توانستیم بجای از بین بردن مواد هسته‌ای مان آنها را در بازار بین‌المللی مبادله کنیم.   روحانی افزود: دو سال پیش در سازمان ملل گفتم زمانی توافق را انجام می‌دهیم که تمامی تحریم‌های اقتصادی لغو شود، وزرای خارجه 1+5 به وزیر امور خارجه کشورمان گفتند فلانی حرفی زده که شدنی نیست.   رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: ما امروز بعد از 30 ماه مذاکره با سختی‌های فراوان و تصمیمات بسیار سخت و با مسئولیت‌های سنگینی که در بسیاری از موارد شخصا به عهده گرفتم، توانستیم به این موفقیت بزرگ دست یابیم. ما بارها تا قطع کامل مذاکره پیش رفتیم، حداقل سه بار در این مدت دستور قطع کامل مذاکره را دادم و گفتم اگر آنها شرایط ما را نمی‌پذیرند جلسه قطع شود و مذاکرات نیز تا همیشه تعطیل شود، تصمیم قطع و ادامه مذاکرات هم سخت بود.   روحانی خاطرنشان کرد: دعای مردم و لطف خداوند و هدایت مقام معظم رهبری پایه‌های اصلی موفقیت و پیروزی ما بود، البته چیزهای دیگری هم دست به دست هم داد تا ماشین این موفقیت در مسیر پیروزی نهایی قرار گیرد.

روحانی تصریح کرد: اگر در 30 ماه گذشته آرامش بازار اقتصادی بهم می‌خورد، موفق نمی‌شدیم. شاخصی که مذاکره کنندگان براساس آن به ما نگاه می‌کردند براساس شاخص آرامش بازار اقتصادی کشور بود. در این راستا اگر در کشور ما ناامنی رخ می‌داد و اتفاقات تروریستی که در کشورهای عراق، سوریه، یمن و افغانستان به وجود آمد، اگر یک صدم آن‌ها بود، ما پیروز نمی‌شدیم.   رئیس جمهور کشورمان افزود: اگر مردم ما در صحنه نبودند، 22 بهمن خلوت می‌شد و همچنین در عرصه مذهب و سیاست حضور مردم در روز عاشورا خلوت بود و حضور مسئولین بزرگ در استان‌ها با استقبال مواجه نمی‌شد.   رئیس قوه مجریه با بیان اینکه همه این موارد گفته شده تحلیل نیست بلکه اطلاعات است، تصریح کرد: همه چیز دست به دست هم داد، همه استان‌ها، شهرها و روستاها، زن و مرد، پیر و جوان در این پیروزی بزرگ شریک بودند و یک کار بزرگ ملی انجام دادند.   وی اضافه کرد: در این راستا شخصی که در صف مقدم اقدام قرار می‌‌گیرد وظایفش بسیار مهم است که چگونه حمایت شود، برخی‌ها بعضی از نکات را رعایت نکردند که البته به آنها توجهی نشود بهتر است، نمی‌شود در میدان مسابقه بود و به جای شعار برای تیم ایران، به مسائل کم اهمیت توجه کرد، بنابراین باید از بعضی مسائل حاشیه‌ای گذشت و به مسائل اصلی توجه کرد.   روحانی با بیان اینکه در یک کار بزرگ مسئولین کشور باید سعه صدرشان افزایش یابد، اظهار داشت: اگر غیر از این باشد، دچار مشکل می‌شویم. تحریم‌ها به صورت صددرصد لغو شد و پرونده گذشته هسته‌ای 12 ساله بسته شد، امروز نطنز فعال است، اما با دیروز متفاوت است.   رئیس جمهور کشورمان اظهار داشت: از دید گروه 1+5 همواره اقدامات ما برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بود و همواره ایران متخلف بود و فعالیت نطنز غیرقانونی و غنی‌سازی برخلاف مقررات بود، اما امروز از دید آنها همه این فعالیت‌ها قانونی است و حاضرند مواد غنی‌سازی ما را امروز رسما بخرند و آب سنگین اراک را در بازار بین‌المللی به فروش برسانند و آژانس انرژی اتمی از نظر امنیتی این موضوع را حمایت می‌کند.   رئیس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه این کار بزرگ باید پاسداری شود، تصریح کرد: این نعمتی از سوی خداوند به مردم ما بود، چرا باید این اقدام بزرگ کم جلوه کند؟ بهره‌ای از این فضای به وجود آمده برای ملت است. امروز مسیر برای جولان کارآفرینان باز شده تا به صحنه بیایند. در برنامه 5 ساله و 6 ساله توسعه به ما گفته شده که رشد اقتصادی باید به 8 درصد برسد که اگر غیر از این باشد ما به اشتغال نخواهیم رسید.

وی با اشاره به اینکه ابتدا باید سرمایه‌های ایرانی را جذب کنیم، گفت: فضای امروز برای جذب سرمایه خوب است، البته باید توجه داشت که مشکلات فراوانی از جمله لوکوموتیو، ناوهای هوایی فرسوده داریم که باید نوسازی شود و این نوسازی در زمینه‌های دیگر نیز قابل تعمیم خواهد بود.   روحانی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: کسی که می‌خواهد برود نماینده مجلس شود، می‌گویند باید متعهد به دین بوده و التزام به قانون اساسی را داشته باشد، اما پس محیط زیست، بیکاری، صنعت، مدیریت چه می‌شود؟   رئیس جمهور کشورمان جهت تصریح موضوع با بیان مثالی پیرامون توجه امیرالمومنین (ع) به چگونگی انتخاب افراد برای استانداری‌ها گفت: آیا امیرالمومنین اگر کسی را در جایی می‌گمارد فقط به این موضوع نگاه می‌کرد که آیا او نماز می‌گزارد؟ ذکات می‌دهد یا اینکه به مدیریت و کارآمدی وی نیز توجه داشت؟ همچنین این سوال مطرح می‌شود که آیا از قمر خدمتکار حضرت علی (ع) پاک‌تر در کنار ایشان وجود داشت؟ پس چرا حضرت او را استاندار نکرد؟   رئیس قوه مجریه تاکید کرد: ما باید بهترین‌ها را به مجلس بفرستیم، به ویژه در چنین شرایط منطقه‌ای و فشار نفت باید افرادی شایسته به مجلس ورود پیدا کنند و همانطور که رهبری فرمودند؛ مر قانون اما نه مر سلیقه در نظر گرفته شود.   وی اضافه کرد: من نمی‌دانم، در قانون اساسی آمده است که یهودی‌ها باید در مجلس نماینده داشته باشند، اما مگر چقدر آشوری، ارمنی، یهودی و ... داریم؟ بیشتر جمعیت آنها شاید به 7000 نفر برسد که از هرکدام از اینها یک نماینده انتخاب می‌شود، اما یک جناحی در این کشور جمعیتش 7 میلیون تا 10 میلیون است. آیا نباید نماینده داشته باشد؟   روحانی افزود: آیا قانون اساسی را اینگونه می‌خواهید تفسیر کنید؟ اسم این مجلس خانه ملت است، نه خانه یک جناح، بنابراین باید آئینه یک ملت باشد.

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top