تاریخ انتشار: 1بهمن1394|15:20

| کد خبر: 88398
دبیر ستاد انتخابات کشور خبر داد:

انصراف 593 نفر، عدم احراز و رد صلاحیت 6753 داوطلب مجلس

وکیل ملت: دبیرستاد انتخابات کشورازانصراف 593 نفر و رد و عدم احراز صلاحیت شش هزار و 753 نفر از داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش وکیل ملت ، علی پورعلی مطلق روز پنجشنبه در دومین روز همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشوربا اشاره به اینکه دو مرحله را تاکنون پشت سرگذشته ایم، افزود:گفتمانی که از اول شروع جدول زمانبندی انتخابات تا این لحظه در کل کشور حاکم بود، گفتمان دفاع از حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان است.
وی ادامه داد: از ابتدای شروع تا این لحظه با وجود جفاهایی که صورت پذیرفت خوشحالیم از اینکه در جامعه نشاطی ایجاد شد مبنی بر اینکه دولت به وعده ها و شعارهایش در سیاست داخلی و خارجی تحقق بخشید.
پورعلی مطلق اظهار داشت: خیلی ها در ابتدای کار نگران بودند که نحوه برخورد دولت و هیات های اجرایی که وجود داشت چگونه خواهد بود که در کل کشور به نحوی اجرا شد که قانون تصویب کرده بود.
وی افزود: خیلی ها حتی در صدا و سیما نگران بودند که در این دوره داوطلبان مجلس و خبرگان تعدادشان کمتر می شود و یا مشارکت نخواهند کرد.
پورعلی مطلق با اشاره به 9 دوره انتخابات مجلس و چهار دوره انتخابات خبرگان رهبری گفت: هر زمانی که محبوبیت دولت در جامعه بیشتر بود تعداد داوطلبان برای اینکه خود را در معرض رای مردم قرار دهند بیشتر بود و هر چقدر بین مردم و دولت فاصله وجود نداشت داوطلبان بیشتر بودند.
وی یادآوری کرد: در دوره ششم تعداد داوطلبان 6 هزار نفر بود که در دوره هفتم به هشت هزار نفر رسید و این تعداد در دوره هشتم، هفت هزار و اندی بود که در دوره نهم به پنج هزار نفر رسید که این نشان می دهد هر چقدر ارتباط بین دولت و مردم بیشتر شد استقبال هم افزایش یافت.
پورعلی مطلق گفت: در این دوره همه آمارها را روی پنج تا شش هزار نفر ارائه می دادند اما حضور دواطلبان نشان داد که علاقه مندی بیشتر بوده و تعداد داوطلبان به دوازده هزار و 123 نفر رسید که 129 درصد افزایش تعداد داوطلب داشتیم و در خبرگان رهبری نیز تعداد دواطلبان با 62 درصد افزایش از 493 نفر به 801 نفر رسید.
دبیر ستاد انتخابات کشور با یادآوری اینکه با احتساب آنهایی که پرونده شان کامل نشده بود از تعداد دوازده هزار و 62 نامزد، 814 نفر رد صلاحیت شدند که بر اساس مراجع چهار گانه رد صلاحیت آن ها به دلایلی بود که محکومیت داشتند.
پورعلی مطلق مجموع انصرافی ها در هیات های اجرایی را 10.9 درصد مجموع داوطلبان اعلام کرد و گفت: امیدواریم در بررسی های نهایی تعداد زیادی به گردونه تایید صلاحیت ها برگردند که بی تعارف اگر اینگونه نشود در برخی حوزه ها به تعداد زیادی رقابت وجود نخواهد داشت و اگر رقابت وجود نداشته باشد مشارکتی هم وجود نخواهد داشت.
وی افزود: در شکل عوامل اجرایی صندوق ها و شعب اخذ رای ماده 13 مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف کرده که هیات های اجرایی شامل فرماندار، رییس ثبت احوال و نماینده شورای تامین شهرستان و هشت نفر از معتمدان است و این ملاک عمل خواهد بود و از نظر قانونی شعب اخذ رای نیاز به تایید هیات نظارت ندارد.
وی تاکید کرد: عوامل سر صندوق به گونه ای انتخاب شوند که حضور مردم بیشتر شود و تعداد این ها بین پنج تا هفت نفر متغییر است و در سر هر صندوق به تعداد یک یا دو نفر نماینده فرماندار باید وجود داشته باشد که در صورت نیاز بیشتر هم می تواند باشد.
وی افزود: نمایندگان فرماندار همانگونه که از حقوق داوطلبان در هیات های اجرایی دفاع کردند به همین نحو در آرای مردم هم باید عمل کنند و نیاز است آموزش های ویژه را فرا گیرند، نباید به اینگونه باشد که رئیس یک اداره به اجبار نماینده فرماندار بوده و عملا حضور فیزیکی صرف داشته باشد.
وی همچنین فراهم بودن ملزومات انتخابات خبر داد و گفت: صندوق های رای مورد نیاز یا ساخته شده یا در حال ساخت است. 130 میلیون تعرفه نیز چاپ شده که تا سه چهار روز دیگر با نوبت بندی و زمانبندی به استان ها ارسال خواهد شد و صندوق های رای از پنجم بهمن در اختیار استان ها قرار خواهد گرفت.
وی گفت: حداقل 130 هزار صندوق ساخته شده یا در اختیار داریم که برخی از این صندوق ها در استان ها وجود داشته و مابقی نیز در اختیار قرار می گیرد.
پورعلی مطلق همچنین با اشاره به افزایش 35 درصدی حقوق نهادهای حاکمیتی گفت: همانگونه که وعده داده شده از یکم بهمن ماه این 35 درصد لحاظ و اجرایی خواهد شد.
وی همچنین گفت: 100 خودرو تا کنون به فرمانداری ها و استانداری ها ارسال شده و 29 خودرو باقی مانده نیز به تدریج در اختیار این ها قرار می گیرد و به تمام قول هایی که داده شده عمل خواهد شد.
پورعلی مطلق گفت: آنچه که در جلسات آموزشی مطرح شد تحقق می یابد و مهمترین اصل این است که شما از حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان به خوبی دفاع کردید.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top