تاریخ انتشار: 1بهمن1394|23:46

| کد خبر: 88529

طبقه بندی زندان ها

وکیل ملت: اجرای روشهای اصلاحی و تربیتی و یا درمانی بدون تفکیک و طبقه بندی زندانیان امکان پذیر نیست.بنا براین به منظور اجرای این روش،پیشرفت در بازپروری و فرایند باز اجتماعی شدن بزهکار،زندانیان و مدد جویان باید بر اساس برخی ملاکها طبقه بندی شوند.درجمهوری اسلامی ایران برخی از قوانین و آیین نامه ها ی سازمان زندانها از یک طرف و نیز اسناد و قوانین بین المللی از طرف دیگر،طبقه بندی زندانیان را بر اساس برخی از ملاک های مذکور و نظایر آن مورد حکم قرار داده اند.

بر اساس ماده 60 آیین نامه اجرایی سازمان زندانها «محکومان حداکثر دو ماه در قسمت پذیرش و تشخیص تحت آزمایشهای پزشکی ،روان پزشکی،آزمون های روان شناسی و شناخت شخصیت و استعداد قرار گرفته و میزان سلامت جسمی ،روانی ،معلومات و اطلاعات مذهبی و علمی و فنی آنان از جهت شناخت شخصیت بررسی و تعیین می گردد.مددکاران اجتماعی طبق فرمهای تنظیمی که بر اساس موازین اسلامی از سوی سازمان تهیه می شود ،در خصوص سوابق زندگی،تحقیقات لازم را به عمل آورده و گزارش کاملی از گذشته محکوم ،از دوران طفولیت تا زمان تنظیم گزارش، در محیط های مختلف خانوادگی، تحصیلی، محلی، حرفه ای وغیره و با اظهار نظر خود تهیه نمایند.در انقضا مدت اقامت زندان، گزارش قسمت پذیرش و تشخیص و متخصصین در پرونده او متمرکز میشوند تا در شورای طبقه بندی مطرح شود».

شورای طبقه بندی بر اساس این گزارش وفق مقررات ماده 65 آیین نامه، زندانیان را حسب سابقه، سن، جنسیت، نوع جرم، تابعیت، مدت مجازات، وضع جسمانی و روانی و چگونگی شخصیت و استعداد به یکی از قسمتهای زندان یا موسسات تامینی و تربیتی معرفی می نمایند. با آنکه مواد آیین نامه صراحتا طبقه بندی زندانیان طبق موازین علمی، منطقی و انسانی را مورد حکم قرار داده ولی متاسفانه شورای طبقه بندی فقط پیرامون «مرخصی» و اشتغال بکار زندانیان در کارگاه های داخلی و خارج از زندان تصمیم گیری می کند، در صورتی که نام شورا، شورای طبقه بندی زندانیان است یعنی وظیفه اصلی این شورا، تشخیص تخصصی جهت طبقه بندی و مشخص کردن محل اسکان زندانی در زندان است. شورای طبقه بندی زندان باید تعیین کند که هر زندانی به تناسب جنس، سن، شخصیت، جرم و غیره در کجا و در کدام اندرزگاه نگهداری شود. در حالی که این کار توسط بعضا نگهبان داخل و یا حتی نگهبان خارج صورت می گیرد. اصولا محل اسکان زندانی، محل امنیت و آسایش و سکونت و آرامش بوده و او حاضر است برای این سکون و آرامش هر قیمتی را بپردازد. در اینجاست که اگر مسئولان زندان نظارت نداشته باشند، رشوه خواری، سوء استفاده و اجیر کردن زندانی تازه وارد و سایر مفاسد ریشه پیدا خواهد کرد. بنابراین بیش از هر چیز، طبقه بندی زندانیان نه تنها ضروری است بلکه خود مقدمه ای جهت اصلاح و تربیت به شمار می آید.

دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top