تاریخ انتشار: 2بهمن1394|17:21

| کد خبر: 88860

تدبیر اصلاح قانون محدویت های معافیت ویزا بر اساس منافع اقتصادی بود

وکیل ملت: سخنگوی کاخ سفید درباره اصلاحیه قانون محدویت های معافیت ویزا با بیان اینکه این «تدابیر» با هدف ایجاد توازن در امنیت و منافع اقتصادی آمریکا صورت گرفته است، گفت: نمی خواهیم بی دلیل تجارتی را که تلاش می کنیم با کشورهای خارجی صورت گیرد، با مانع مواجه کنیم.

به گزارش وکیل ملت، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که تدابیر مذکور با هدف ایجاد توازن در امنیت و منافع اقتصادی آمریکا صورت گرفته است.

وی افزود: قصد ما حصول اطمینان از امنیت کشورمان است اما در عین حال نمی خواهیم بی دلیل تجارتی را که تلاش می کنیم با کشورهای خارجی صورت بگیرد، با مانع مواجه کنیم.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: دولت اوباما اعلام کرد، با وجود تشدید تحریم ها در زمینه اخذ ویزا علیه شهروندان اروپایی و دیگر کشورها که طی پنج سال گذشته به ایران سفر کرده اند، استثناهایی را برای برخی از تجار که با جمهوری اسلامی ایران معامله می کنند قائل خواهد شد.
این خبرگزاری آمریکایی نوشت: دولت آمریکا دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد افرادی که به عنوان روزنامه نگار یا در همکاری با سازمان های بشردوستانه و یا به نمایندگی از سازمان های بین المللی، منطقه ای و یا دولت های محلی به کشورهای ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده اند، ممکن است بدون نیاز به ویزا همچنان بتوانند وارد آمریکا شوند. افرادی که از تاریخ 14 ژوییه (23 تیرماه) 2015 به بعد با اهداف تجارت قانونی به ایران یا عراق سفر کرده باشند نیز می توانند مشمول برنامه معافیت از ویزا برای ورود به آمریکا شوند. 
بر اساس این گزارش، اداره امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده است معافیت ها به صورت موردی اعطا خواهد شد و افرادی که دسترسی بدون ویزای آن ها به آمریکا رد شده است، می توانند برای درخواست ویزا به سفارتخانه های آمریکا در کشورهایشان مراجعه کنند.
به گزارش ایرنا، آسوشیتدپرس افزود: چنانچه اروپا نیز تمهیدات مشابهی علیه شهروندان آمریکایی در نظر بگیرد، قانون جدید آمریکا دامان شهروندان خودش را هم خواهد گرفت. شهروندان 38 کشور عمدتا اروپایی به صورت کلی مجاز هستند بدون اخذ ویزا به آمریکا سفر کنند.
آسوشیتدپرس نوشت: 'مارک تونر' سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که معافیت و استثناها موردی خواهند بود اما برای سوال هایی نظیر این که چه کسی شهروند ایران است، پاسخی ندارد. دولت ایران بسیاری از افراد با ریشه ایرانی را شهروند خود می داند ولو خودشان از این مساله بی اطلاع باشند و یا خود را ایرانی با تابعیت دوگانه ندانند. هنوز مشخص نیست که آمریکا چه رویکردی در قبال این مساله اتخاذ خواهد کرد.
دولت آمریکا همچنین هنوز تغییری در محدودیت سفر بدون ویزا برای شهروندان دارای تابعیت دوگانه اعلام نکرده است.
این رسانه آمریکایی نوشت: محدودیت های جدید تنها بر تعداد کمی از اروپاییان تاثیر خواهد داشت اما نگرانی های جدی ای را در کشورهای دیگر که شهروندانشان از معافیت ویزا برخوردارند، ایجاد کرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز این اقدام آمریکا را نقض توافق هسته ای دانسته و گفته بود این محدودیت به معنای مجازات سفر تجاری به ایران خواهد بود.
آسوشیتدپرس ادامه داد: آمریکا به عنوان بخشی از توافق هسته ای، تابستان گذشته متعهد شد در صورت پایبندی ایران به مسئولیت هایش، تحریم جدیدی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران تصویب نکند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی پس از ارائه قوانین جدید در رابطه با ویزای سفر به آمریکا از این حرکت شکایت کرد. جان کری همتای آمریکایی اش طی نامه ای اعلام کرد که واشنگتن به تعهداتش پایبند خواهد بود و در منافع تجاری و مشروع ایران مداخله نخواهد کرد. وی از اختیار معافیت دولت آمریکا به عنوان یکی از راهکارهای حل این نگرانی یاد کرد.
به گزارش پایگاه خبری آمریکایی هیل (ارگان کنگره آمریکا)، باب گودلت گفته است دولت اوباما قصد دارد از اختیار معافیت 'سوء استفاده' کند.
وی افزود: کاخ سفید در حقیقت قانون مذکور را بازنویسی کرده و دریچه کوچکی را که کنگره در اجرای آن باز گذاشته بود، بزرگ تر کرده است. عملا گروه هایی از افراد که دولت اوباما آنها را از قانون مستثنا می کند، به صراحت از سوی کنگره رد شده اند.
در ماه دسامبر (آذر/دی) گودلت، مک کال، کندایس میلر و دیگر جمهوریخواهان برجسته خطاب به وزارت خارجه و اداره امنیت داخلی آمریکا ابراز نگرانی کردند که روزنه کوچک معافیت ها برای سفرهای تجاری به ایران استفاده شود.
آسوشیتدپرس در این گزارش همچنین نوشت که برخی نمایندگان تندروی مجلس نمایندگان آمریکا از اصلاحیه جدید دولت اوباما انتقاد دارند. 
بر اساس این گزارش، 'مایکل مک کال' رئیس کمیته امنیت داخلی در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این اصلاحیه و معافیت گفت: دولت اوباما قانونی را که خود رئیس جمهوری امضا کرده بود، نقض کرد. این اختلاف نظر در تفسیر قانون نیست بلکه نقض فاحش آن و توافقی است که با کاخ سفید منعقد کرده بودیم. 
وی مدعی شد: اوباما بار دیگر رابطه با ایران را به امنیت آمریکایی ها ترجیح داد و کنگره این معافیت را رد کرده و به آن پاسخ خواهد داد.
'باب گودلت' رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا نیز مدعی شد: این اقدام، امنیت ملی ما و شهروندان آمریکایی را بدون ضرورت به خطر می اندازد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس ادامه داد: 'دیک دوربین، سناتور دمکرات روز پنجشنبه گفت: برنامه معافیت ویزا باید اصلاح شود اما جدا کردن افراد بر اساس ملیت آن ها با ارزش های آمریکا منافات دارد و تبعیضی است علیه شهروندان آمریکایی که تابعیت دوگانه دارند.

 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top