حمیدرضا طباطبایی نائینی در گفت وگو با خانه ملت، درباره ماده 688 قانون مجازات اسلامی مبنی بر اینکه هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود ممنوع است و نحوه اجرای آن، افزود: در این قانون افرادی که باعث آلودگی زیست محیطی شود قابل تعقیب و مجازات هستند اما با توجه به اینکه در کلانشهرهایی مانند تهران علل مختلف باعث آلودگی هوا می شود نمی توان یک فرد را متخلف دانست.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به عنوان مثال در بحث آلودگی هوای شهر تهران بر اساس گزارش های اعلام شده بیش از 60 تا 70 درصد آلوده کنندگان هوای تهران را خودروهای شخصی تشکیل می دهند که این خودروها هریک متعلق به یک نفر است، بنابراین نمی توان فردی را تحت تعقیب و برخورد قضایی قرار داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم درباره آلایندگی صنایع و برخورد قضایی با آنان، تصریح کرد: اگر صنایع آلاینده مانند کوره پزی در جنوب تهران یا دیگر صنایع در اطراف کلانشهرها منجر به آلودگی هوا شوند با توجه به اینکه این صنایع مباشر مشخص دارند می توان علیه آنها اعلام جرم کرد تا هم فعالیت آنها متوقف شده و هم مورد تعقیب واقع شوند.

طباطبایی نائینی با تاکید بر اینکه بخشی از آلودگی هوای تهران اجتناب ناپذیراست، افزود: سکون هوا از علت هایی است که مانع از بین رفتن آلودگی ها است که لذا این نیز ازمواردی است که قابل تعقیب نیست.

وی با بیان اینکه برخورد قضایی تاثیر چندانی در پیشگیری و کنترل آلودگی هوا ندارد، یادآور شد: باید با برنامه ریزی دقیق و بلند مدت از این بلای عمومی جلوگیری کرد؛ یکی از بهترین اقدامات آن است که با فرهنگسازی درست مانع استفاده مردم از خودروهای شخصی شویم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: باید وسایل حمل و نقل عمومی به درستی در اختیار مردم قرار گیرد و این خدمات به طور عادلانه در شهر توزیع شود تا میل و رغبت افراد به استفاده از خودورهای شخصی کاهش یابد./

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top